facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Spor Psikolojisi Nedir?
Spor Psikolojisi Nedir?

Spor Psikolojisi Nedir?

Spor psikolojisi nedir ? Kimler spor psikologu olabilir ? Spor psikologları kimlerle çalışır bu yazımızda doktor bilgini olarak ele aldık.

Spor, etkileşimi arttıran ve insanlarla iletişimi hızlı biçimde gelişmesini sağlayan bir araç olarak göze çarpıyor. Bunun yanında spor yapmak psikolojiyi ve zihinsel faaliyetleri geliştiren ve dengeleyen bir unsur olmaya devam ediyor. Profesyonel sporcuların girdikleri müsabakalarda her şeyin milimetrik hesaplamaların yapıldığı ve her şeyin milisaniyelik sürelerle ölçüldüğü düşünüldüğünde fiziksel gücün ve performansın yanında psikoloji önemli bir faktördür.

Spor psikolojisi, psikolojik durumun fiziksel aktiviteyi, performansı ve egzersizi nasıl etkilediğin inceleyen psikolojinin bir dalıdır. Spor psikolojisi psikologların konusuna girmektedir. Psikiyatri bu alan ile ilgilenmez. Psikologlar sporcuların hedef koymalarına ve sporcuların koydukları hedefe zihinsel olarak hazırlanıp odaklanmalarıyla ilgilenirler. Bu yüzden spor için kaliteli bir psikoloji çok önemlidir. Spora başlamadan önce psikolojinizi olumlu yönde etkileyecek etkinlikler yapmalısınız.

Spor Psikologları Kimlerle Çalışır?

Spor Psikologları düşünüldüğünün aksine sadece elit ve profesyonel sporcularla ilgilenmez. Aynı zamanda sporu ve egzersizi günlük hayatına almış ve bunu yaşamlarının bir parçası haline gelmiş insanlara da bu motivasyonlarını kaybetmemeleri ve yaptıkları egzersizden keyif almalarını sağlamak üzerine de çalışma yürütürler. Elit ve profesyonel sporcularla ilgilenen spor psikologları genel olarak sporcuların rekabetle nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yardımcı olurken, buna ek olarak sporcuların motivasyon ve odaklanma süreçleri aşamasında yaşadıkları sorunları çözmelerinde destek ve yardımcı olmaktadırlar. Spor psikologları ülkemizde daha yeni yeni gelişen bir sektördür.  Spor psikologları Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde istihdam edildiği gibi özel olarak spor psikologları ile çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Kimler Spor Psikoloğu Olabilir?

Spor psikolojisi ve spor psikoloğu kavramı ülkemiz için henüz çok yeni bir kavramdır. Bu nedenle alınan eğitim çok önemlidir. Psikoloji eğitimi ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik konusunda eğitim alan kişilerin spor psikolojisi dalını seçerek uzmanlaşmış olmaları gerekir. Bunun yanında yeni karşılaşılan bir kavram olduğundan Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesi haricinde hizmet veren psikologları Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde bulabilme şansınız yüksektir. Ankara’da yaşıyorsanız spor psikoloğu konusunda Ankara psikolog hizmetleri konusunda araştırma yaparak güvenilir bir spor psikoloğu ile çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Spor psikoloğu hizmetleri Ankara klinik psikolog hizmetleri veren kliniklerde spor psikolojisi ile ilgili yardımcı olabilmektedirler. Ege bölgesinde yaşıyor ve spor psikolojisi ile ilgili size destek verecek bir yer arıyorsanız İzmir psikolog hizmetleri veren kliniklerde spor psikoloğu ile çalışma şansı elde edebilirsiniz. İstanbul psikolog hizmeti veren ve spor psikolojisi konusunda uzmanlaşmış klinik sayısı daha fazla olabilir.

https://doktorbilgini.com/diyetisyen-kimdir-ne-is-yapar-nasil-olunur-sorumluluklari-nelerdir/
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers