facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. İlişkide Kıskançlık Nedir? Nasıl Engellenir
İlişkide Kıskançlık Nedir? Nasıl Engellenir

İlişkide Kıskançlık Nedir? Nasıl Engellenir

İlişkilerde kıskançlık genel olarak özgüven eksikliği ve yetersizlik hissi ile ortaya çıkmaktadır. İlişkiler kıskanan kişi özgüven kaybına uğradığında, kendisinin önemsiz ve yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bu da birlikteliklerin bitmesini sağlayan en büyük etken olan kıskançlığa yol açmaktadır. Kıskanmak ilişkilerde doğal bir durum gibi görülmesine rağmen ‘’seven insan kıskanır ‘’ abartılı olduğu durumlarda, psikiyatrist ya da psikolog yardımına başvurulmadığında korkunç sonuçlara yol açabilmektedir. Ancak ilişkide kıskançlık duyan kişi durumu kabul etmeyebilmektedir.

İlişkilerde Kıskançlığın Nedenleri

  • Kıskanç kişilerde önceden ya da sonradan oluşabilen özgüven eksikliği vardır. Özgüven eksikliği psikiyatrist ya da psikolog ile tedavi edilmelidir.
  • Özgüven eksikliği sonucunda oluşan kaybetme korkusu. Kaybetme korkusu yaşayan insanlar sadece sevdiklerini değil, hayatın her alanında kaybetmekten korkarlar. Psikolog ve psikiyatrist kontrolünde kaybetme korkusu yenilebilmesi mümkündür.
  • İlişkide kıskançlık karşı tarafa olan güven duygusunun kaybedilmesi sonucunda oluşabilmektedir.
  • Kişi genellikle karşı cins tarafından aşağılanıp hor görülüyorsa kıskançlık terk edilme korkusu sebebiyle ortaya çıkabilmektedir.

Kıskanç Kişiler Nasıl Davranır?

İlişkilerde kıskançlık yapan kişilere göre bu davranışı karşı tarafı çok rahatsız etmesine rağmen ona göre çok normaldir. Psikolog ve psikiyatrist kontrolüne gitmeyi kabul etmeyen kıskanç kişiler karşısındaki kişiyi sürekli takip altında tutar ve onu sürekli kontrol eder. Kontroller boyutu artıp gizli takipler, eve kapatmalar ile kendisi kısa süreliğine de olsa rahatlatmak isterler. Kıskaç kişiler psikolojik tedavi görmedikleri taktirde, öfke kontrolünü kaybedebilmekte ve karşı cinse şiddet uygulayabilmektedir. Bu şiddetler ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

İlişkilerde Kıskançlık Nasıl Aşılır?

İlişkide kıskançlık psikolojik bir rahatsızlık derecesinde olabilmektedir. Bu yüzden psikolog ve psikiyatrist kontrolünde tedavi edilmesi mümkün rahatsızlıktır. Kıskançlığın tedavisinde en önemli aşama kişinin psikolojik rahatsızlığını kabul etmesi ve psikolog ya da psikiyatrist kontrolüne gitmesidir. Psikolog ve psikiyatrist en uygun tedavi yolunu seçecektir. Gerek duyduğu durumda partneri ile görüşerek kıskançlık yaşayan kişiye psikolojik tedavi uygulayacaktır. Kıskançlık tedavisi ertelenmemesi gereken bir tedavidir. Şehrinizdeki psikolog ya da psikiyatristleri www.doktorbilgini.com dan inceleyebilirsiniz. Site içinde bulunan arama motoruna şehrinizi yazıp psikolog ya da psikiyatrist seçimini yapmanız yeterli. Ayrıca ikili ilişkilerde yaşanan en büyük sorunlardan biride güven problemidir. Güven problemi nasıl aşılır yazısını incleyin.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers