fbpx
  1. Ana Sayfa
  2. Halüsinasyon Nedir Sebepleri Nelerdir?
Halüsinasyon Nedir Sebepleri Nelerdir?

Halüsinasyon Nedir Sebepleri Nelerdir?

Halüsinasyon, insanın gerçekte var olmayan şeyleri görmesi, duyması ve hissetmesidir. Çoğu insan  yalnızca gerçekte var olmayan şeyler görmek olarak bilse de, durum bundan daha fazlasıdır. Halüsinasyon  görmek çeşitleri ile faklılık göstermektedir. Olmayan kokular ve tatlar almak da bir halüsinasyon örneğidir. Şizforeni ve benzeri akıl hastalıklarının yanı sıra, çeşitli kronik rahatsızlıklar veya sinir sisteminden kaynaklı rahatsızlıklar sebebi ile de halüsinasyonlar görülebilmektedir. Eğer görüyor, hissediyor veya duyuyorsanız en yakın zamanda bir doktora başvurmalısınız.

Halüsinasyon Çeşitleri Nelerdir?

Var olmayan şeyler görmek: Bu türüne “görsel halüsinasyonlar” denilmektedir. Örneğin, bir yılanın kollarınıza sarıldığını veya boynunuzda gezdiğini görebilirsiniz. Görsel halüsinasyonlar, bir ışık süzmesi olarak da görülebilmektedir. Pek yaygın olmayan Oksipital Lob Nöbetleri de bunun en büyük örneğidir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğu, çok parlak ve etrafı kaplayan kuvvetli bir yıldız ışığı gördüğünü söylemektedir. Var olmayan şeyler duymak: Bu  türüne “işitsel halüsinasyonlar” denilmektedir. Kafanızın içinde size bir şeyler yapmanızı söyleyen, emirler veren bir ses duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kafanızda birden fazla sesin birbirleriyle konuştuğunu da duyabilirsiniz. Şizofreni hastalarının çoğu, bu halüsinasyonu yaşamaktadır. Kafalarındaki sesin kendilerine bir şeyler yaptırmak istediğini, yaptırmak için zorladığını söylemektedirler. Bir şeyler hissetmek: Bu  türüne “taktil halüsinasyonlar” denilmektedir. Dokunma duyusu ile ilgili olan bu duruma maruz kaldığınızda, vücudunuzda bir böceğin yürüdüğünü, ya da bir bıçağın sürtündüğünü hissedebilirsiniz. Ayrıca üzerinize sıcak veya soğuk bir hava estiğini de hissedebilirsiniz. Koku almak: Bu türüne “olfaktörel halüsinasyonlar” denilmektedir. Etrafta herhangi bir koku olmamasına rağmen pis bir koku alabilmektedir. Hatta bu kokunun kendisinden geldiğini de düşünebilmektedir. Tat almak: Tıpta bir tanımı olmayan bu halüsinasyon ise, daha önce yediğiniz bir şeyin tadının tuhaf gelmesi veya ilk defa yemiş gibi hissetmenizi sağlar.

Halüsinasyon Sebepleri Nelerdir?

Şizofreni, migren, uykusuzluk, epilepsi, kronik rahatsızlıklar, beyin tümörü, alzhemir ve benzeri bunamaların yanı sıra, çeşitli uyuşturu ve alkoller de bu duruma  sebep olmaktadır. Örneğin tıpta MDMA olarak geçen Ekstazi adlı uyuşturucu,bu duruma  sebep olan uyuşturucuların en başında gelmektedir. Eğer daha önce ekstazi ve benzeri bir uyuşturucu kullandıysanız ya da kullanmaya devam ediyorsanız en yakın doktora başvurmalısınız. Bu konuda önemli kararlar almazsanız herşey için geç olabilir.

Halüsinasyon Görmek Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle doktorunuz, bu halüsinasyonlara neyin sebep olduğunu araştıracak ve bunun için size geçmişiniz ile ilgili sorular soracaktır. Geçmişinizi sorgulayarak fiziksel olarak muayene edecek, probleminizin belirlenmesi için bazı testlere başvurulacaktır. Elektroensefalogram yolu ile beyninizdeki anormal aktiviteler tespit edilecektir. Böylelikle bu duruma sebep olan nöbetler veya hastalıklar bulunacaktır. Manyetik rezonans görüntülemesi yapılarak vücudunuzdaki yapılar taranacaktır. Eğer varsa felçli bölüm veya beyninizdeki tümörlü olan bölge bulunacaktır. En çok tercih edilen halüsinasyon tedavi yöntemleri:
  • Şizofreni, alzheimer ve benzeri akıl hastalıkları için ilaç tedavisi
  • Beyin tümörü ameliyatı, radyasyon tedavisi
  • Epilepsi ve benzeri nöbet geçirme hastalıkları için ilaç tedavisi
Halüsinasyon tedavisi için psikiyatri doktorundan destek almak gerekmektedir. Sizlere illere göre psikiyatri doktorları listesini hazırladık. Profilleri inceleyin ve randevu alın. İstanbul psikiyatri , Ankara psikiyatri , İzmir psikiyatri , Bursa psikiyatri , Antalya psikiyatri doktorları yorumlarını okuyun ve ücretsiz ön görüşme sağlayın.

Halüsinasyonlar İle İlgili Açıklamalar

Bilişsel Psikologlar, halisünasyonların bilişsel süreçler ile ilgili olduğunu ve başkalarının davranışlarının yanlış yorumlanması olduğunu düşünmektedir. Biyolojik Psikologlar, halüsinasyonların insan beyninde oluşan hasarlar ve çeşitli dengesizlikler sonucu gerçekleştiğini söylemektedir. Beynin farklı bölümlerini ele alır, bu duruma sebep olan farmasötik süreçleri belirlerler. Ancak bir beynin neden sürekli aynı halüsinasyonları gördüğü konusunda net bir açıklama yapamadıkları için yetersiz kalmış bulunmaktadırlar.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers