fbpx
  1. Ana Sayfa
  2. HALÜSİNASYON NEDİR?
HALÜSİNASYON NEDİR?

HALÜSİNASYON NEDİR?

Halüsinasyon, insanın gerçekte var olmayan şeyleri görmesi, duyması ve hissetmesidir. Çoğu insan  yalnızca gerçekte var olmayan şeyler görmek olarak bilse de, durum bundan daha fazlasıdır. Var olmayan kokular ve tatlar almak da bir halüsinasyon örneğidir.

Şizforeni ve benzeri akıl hastalıklarının yanı sıra, çeşitli kronik rahatsızlıklar veya sinir sisteminden kaynaklı rahatsızlıklar sebebi ile de halüsinasyonlar görülebilmektedir. Eğer görüyor, hissediyor veya duyuyorsanız en yakın zamanda bir doktora başvurmalısınız.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Var olmayan şeyler görmek: Bu türüne “görsel halüsinasyonlar” denilmektedir. Örneğin, bir yılanın kollarınıza sarıldığını veya boynunuzda gezdiğini görebilirsiniz. Görsel halüsinasyonlar, bir ışık süzmesi olarak da görülebilmektedir. Pek yaygın olmayan Oksipital Lob Nöbetleri de bunun en büyük örneğidir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğu, çok parlak ve etrafı kaplayan kuvvetli bir yıldız ışığı gördüğünü söylemektedir.

Var olmayan şeyler duymak: Bu  türüne “işitsel halüsinasyonlar” denilmektedir. Kafanızın içinde size bir şeyler yapmanızı söyleyen, emirler veren bir ses duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kafanızda birden fazla sesin birbirleriyle konuştuğunu da duyabilirsiniz. Şizofreni hastalarının çoğu, bu halüsinasyonu yaşamaktadır. Kafalarındaki sesin kendilerine bir şeyler yaptırmak istediğini, yaptırmak için zorladığını söylemektedirler.

Bir şeyler hissetmek: Bu  türüne “taktil halüsinasyonlar” denilmektedir. Dokunma duyusu ile ilgili olan bu duruma maruz kaldığınızda, vücudunuzda bir böceğin yürüdüğünü, ya da bir bıçağın sürtündüğünü hissedebilirsiniz. Ayrıca üzerinize sıcak veya soğuk bir hava estiğini de hissedebilirsiniz.

Koku almak: Bu türüne “olfaktörel halüsinasyonlar” denilmektedir. Etrafta herhangi bir koku olmamasına rağmen pis bir koku alabilir, hatta bu kokunun sizden geldiğini de düşünebilirsiniz.

Tat almak: Tıpta bir tanımı olmayan bu halüsinasyon ise, daha önce yediğiniz bir şeyin tadının tuhaf gelmesi veya ilk defa yemiş gibi hissetmenizi sağlar.

HALÜSİNASYONLARIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Şizofreni, migren, uykusuzluk, epilepsi, kronik rahatsızlıklar, beyin tümörü, alzhemir ve benzeri bunamaların yanı sıra, çeşitli uyuşturu ve alkoller de bu duruma  sebep olmaktadır. Örneğin tıpta MDMA olarak geçen Ekstazi adlı uyuşturucu,bu duruma  sebep olan uyuşturucuların en başında gelmektedir.

Eğer daha önce ekstazi ve benzeri bir uyuşturucu kullandıysanız ya da kullanmaya devam ediyorsanız en yakın doktora başvurmalısınız. Bu konuda önemli kararlar almazsanız herşey için geç olabilir.

HALÜSİNASYONLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Öncelikle doktorunuz, bu halüsinasyonlara neyin sebep olduğunu araştıracak ve bunun için size geçmişiniz ile ilgili sorular soracaktır. Geçmişinizi sorgulayarak fiziksel olarak muayene edecek, probleminizin belirlenmesi için bazı testlere başvurulacaktır.

Elektroensefalogram yolu ile beyninizdeki anormal aktiviteler tespit edilecek ve bu duruma sebep olan nöbetler veya hastalıklar bulunacaktır. Manyetik rezonans görüntülemesi yapılarak vücudunuzdaki yapılar taranacak, eğer varsa felçli bölüm veya beyninizdeki tümörlü olan bulunacaktır.

n çok tercih edilen halüsinasyon tedavi yöntemleri:

  • l Şizofreni, alzheimer ve benzeri akıl hastalıkları için ilaç tedavisi
  • l Beyin tümörü ameliyatı, radyasyon tedavisi
  • l Epilepsi ve benzeri nöbet geçirme hastalıkları için ilaç tedavisi

HALÜSİNASYONLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Bilişsel Psikologlar, halisünasyonların bilişsel süreçler ile ilgili olduğunu ve başkalarının davranışlarının yanlış yorumlanması olduğunu düşünmektedir.

Biyolojik Psikologlar, halüsinasyonların insan beyninde oluşan hasarlar ve çeşitli dengesizlikler sonucu gerçekleştiğini söylemektedir. Beynin farklı bölümlerini ele alır, bu duruma sebep olan farmasötik süreçleri belirlerler. Ancak bir beynin neden sürekli aynı halüsinasyonları gördüğü konusunda net bir açıklama yapamadıkları için yetersiz kalmış bulunmaktadırlar.

Ankara Psikolog Randevusu İçin Tıklayın Ankara Psikiyatri Randevusu İçin Tıklayın

İstanbul Psikolog Randevusu İçin Tıklayın İstanbul Psikiyatri Randevusu İçin Tıklayın

İzmir Psikolog Randevusu İçin Tıklayın İzmir Psikiyatri Randevusu İçin Tıklayın

Bursa Psikolog Randevusu İçin Tıklayın Bursa Psikiyatri Randevusu İçin Tıklayın

Antalya Psikolog Randevusu İçin Tıklayın Antalya Psikiyatri Randevusu İçin Tıklayın

Psikolog ve Psikiyatri Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers