facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Grip ve Korona Arasındaki Fark
Grip ve Korona Arasındaki Fark

Grip ve Korona Arasındaki Fark

Grip ve Korona arasındaki fark semtomları doğru okuyabilmekten geçmektedir. Her iki hastalığın virüsleri farklı olsada ikiside solunum yoluyla bulaşmaktadır ve belirtileri çok benzerlik göstermektedir. Korona da koku ve tat alma kaybı daha çok görünürken , gripte boğaz ağrısı ve burun akıntısı daha ön planada görünmektedir.

Korona ve Grip Arasındaki Fark

Gripte Önemli Faktör Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısı

Grip; Yüksek Ateş , terleme , boğaz , kas ve baş ağrısı , halsizlik , burun akıntısı , öksürük şeklinde gösterirken , Korona da çok benzer şekilde belirtiler göstermektedir. Korona ‘da bezer şekilde ateş , terleme kas ve baş ağrısı , öksürük , nefes darlığı , halsizlik görülmektedir. İki hastalığın belirtileri çok benzerdir ancak uzmanlar Korona vakalarında Burun akıntısı ve Boğaz ağrısına çok rastlamadıklarını belirtmektedirler. Tat alma ve Koku Kaybı gibi belirtilerde Grip vakalarında çok görülmemektedir.

İkisinin farkı ise ; virüsün kuluçka süresi. Korona kuluçka süresi 2-14 gün , Grip kuluçka süresi 2-4 gün olduğu tespit edilmiştir.

Grip belirtileri 2-7. günler daha çok yaşanırken korona belirtileri 2-3. hafta daha çok görülmektedir.

Grip ve Korona arasındaki farklar olarak nefes darlığı denebilir. Koronada nefes darlığı çok daha belirgin bir şekilde yaşanmaktadır.

Grip Aşısının Önemi

Ülkemizde artan korona vakaları nedeni ile hastanelerimizde bir hayli doluluk oranına ulaşmıştır. Grip olan insanlar da panik halinde hastanelere başvuruda bulunup test yaptırmak istiyor ve hastanelerde yığılma olabiliyor. Grip aşısı ile grip olmaktan kurtulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı verileri

Ankara Psikolog

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers