facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?
Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Herkes beyaz bir gülüşe sahip olmak istemektedir. Bu sebeple gerek diş hekimleri ile diş beyazlatma gerekse evde doğal diş beyazlatma yöntemlerine başvurmaktadırlar. Evde diş beyazlatma yöntemleri uygulanırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü yanlış uygulama ile diş eti hastalıklarına ve diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri uygulamadan önce dişlerinizi düzenli olarak günde en az iki kez fırçalamayı ihmal etmeyin. Daha sonra belirli aralıklarla aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
 • Karbonat – limon karışımı
 • Diş Macunu
 • Karbonat – tuz –  elma sirkesi karışımı
 • Muz Kabuğu ile beyazlatma
 • Karbonat – tarçın – adaçayı karışımı
 • Defneyaprağı ve portakal kabuğu
 • Çilek ile diş beyazlatma
 • Diş beyazlatma kalemi

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak diş hekimlerine göre evde diş beyazlatma yöntemlerini hergün uygulamak , diş eti ve minesine zarar verebilir. Bununla birlikte diş eti kanaması ve diş hassasiyetine neden olabilmektedir. Bu sebeple diş lekesi için haftada bir sıklıkla uygulmanızı öneririz.

Karbonat ve Limon Karışımı

evde dis beyazlatma yontemleri karbonat limon Karbonat ile diş beyazlatma konusunda diş hekimleri ikiye ayrılmış durumdadır. Bazı diş hekimleri karbonat kullanımının diş minesini çizdiği için karbonat kullanımını önermemektedirler. Bazıları ise yumuşak diş fırçası ile küçük dairesel hareketlerle ve haftada birden fazla olmamak kaydıyla, karbonat kullanımının beyazlatıcı içeriklere sahip olmasından dolayı kullanılabileceğini düşünmektedirler. Ancak her iki grupta karbonat kullanımının diş etine zarar verip diş eti kanaması nedenleri arasında olduğunu belirtmektedirler. Toplum içinde en çok bilinen yöntemler arasında kabonat ve limon karışımı gelmektedir. Karbonatın beyazlatıcı etkisi herkes tarafından bilinmektedir ve kabul edilmektedir. Limonun asit etkisini ise karbonat ile birleştirdiğinizde beyazlatma eskisi olacaktır. Ancak uzman diş hekimlerine göre diş minesinde çizikler oluşturacağı için daha sonra dişlerde daha çok sarılık oluşturabilmektedir. Karbonat üzerine limonu sıkın ve karıştırın. Sonra yumuşak diş fırçası kullanarak küçük dairesel hareketler ile diş etinize değdirmeden dişlerini fırçalayın. Daha sonra ağzınızı çalkalayın ve temizleyin.

Diş Macunu

evde dis beyazlatma yontemleri dis macunu Birçok markanın beyazlatıcı etkisi bulunan macunları bulunmaktadır. Bu macunlar ile düzenli olarak günde 2 kez en az iki dakika dişlerimizi fırçaladığınızda zamanla dişlerinizin beyazladığını farkedeceksiniz.

Karbonat Tuz ve Elma Sirkesiyle Evde Diş Beyazlatma

evde dis beyazlatma yontemleri karbonat tuz elma sirkesi Karbonat, tuz ve elma sirkesi karışımı dişlerdeki renklenmeleri gidermek için etkili yöntemler arasındadır. Ancak karbonatın diş eti ve minesine zararlarını unutmamak gerekmektedir. Bir kap içerisine 1 çay kaşığı karbonat , bir çay kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı tuzu atın. Macun kıvamına gelene kadar karışıtırın. Daha sonra yumuşak bir diş fırçası ile dairesel hareketler uygulayarak hazırladığınız karışımı dişlerinize uygulayın.

Muz Kabuğu İle Evde Diş Beyazlatma

evde dis beyazlatma yontemleri muz kabugu Muz kabuğu , magnezyum , kalsiyum ve bol miktarda potasyum içermektedir. Bu elementler dişlerinin yapısında da bulunduğu için diş sağlığı ve beyazlatma konusunda etkili bir yöntemdir. Günde 2 kez diş fırçaladıktan sonra dişlerinizi muz kabuğu ile ovabilirsiniz. Daha sonra temiz diş fırçası ile dişlerinizi temizleyin.

Karbonat Tarçın ve Adaçayı

evde dis beyazlatma yontemleri adacayı Adaçayı ve tarçının antibakteriyel etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple diş sağlığı ve beyazlatma yöntemi olarak karbonat ile birlikte kullanılabilmektedir. Her zaman olması gerektiği gibi dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra adaçayı, karbonat ve tarçın karışımızınızı diş fırçası yardımı ile dişlerinizi yumuşak dairesel hareketler ile ovalayın. Bol su ile ağzınızı çalkalayın.

Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu İle Evde Diş Beyazlatma

evde dis beyazlatma yontemleri portakal kabugu Öncelikle defne yaprağını toz haline getirin. Daha sonra portakal kabuğunu rendeleyin. İkisini karıştırıp macun haline getirin. Dişlerinizi karışım ile fırçalayın.

Çilek İle Evde Diş Beyazlatma

evde dis beyazlatma yontemleri cilek Her zaman olduğu gibi öncelikle dişlerimizi fırçalıyoruz. Çileğin içerinde çok faydalı meyve asitleri bulunmaktadır. Çileği bıçakla ikiye bölün. Daha sonra sapından tutarak dişlerinizi dairesel şekilde ovalayın. Daha sonra dişlerinizi temizleyin.

Diş Beyazlatma Kalemi İle Evde Diş Beyazlatma

Farklı markalarda birçok diş kalemi bulunmaktadır. Öncelikle kalem seçimine dikkat etmenizde fayda vardır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı onaylı ürünler kullanmanızda fayda vardır. Yanlış kullanımı ile çok zararlı olabilmektedir. Diş beyazlama kalemi ile evde diş beyazlatma genel olara geçici bir yöntemdir. Dişlerinize uygulamadan önce dişlerinizi kurulayın. Daha sonra tüm dişlerinize eşit miktarda uygulayın. Uygularken diş etlerinize uygulamamaya dikkat edin. Daha sonra 1 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra dişlerinizi temizleyin. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden önce dişlerinizde lekeleme yapan yiyecek ve içeceklerde uzak durmak gerekmektedir. Bunlar;
 • Dişleri düzenli fırçalamamak
 • Kahve ve çay tüketimi
 • Sigara
 • Rengli ve asitli içecekler
 • Kırmızı şarap
Evde diş beyazlatma yöntemlerini kullanmadan önce diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Diş hekimi randevusu için illere göre listelediğimiz diş hekimlerini inceleyebilir, ücretsiz randevu alabilirsiniz. İstanbul diş hekimi , Ankara diş hekimi , İzmir diş hekimi , Bursa diş hekimi , Antalya diş hekimi profillerini inceleyin. Ücretsiz kolay randevu alın.  
Diş Temizletme İşleminin Faydaları
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers