facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Diş Lekesi Nedir? Diş Lekesi Neden Olur?
Diş Lekesi Nedir? Diş Lekesi Neden Olur?

Diş Lekesi Nedir? Diş Lekesi Neden Olur?

Diş bakımının ertelenmesi ve sağlıksız besinlerin tüketilmesi nedeniyle diş lekesi meydana gelmektedir. Genetik yapının da etkisi ile oluşabilen diş lekeleri, sigara ve kahve tüketimi nedeniyle artmaktadır. Diş lekelenmesini önlemek için dişlerinizi günde 2 kez düzenli olarak fırçalayın ve diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Diş Lekesi Nedir?

Diş bakımı hem sağlık hem de estetik bir görünüm için oldukça önemli etkenler arasında yer almaktadır. Tükettiğimiz besinlerden kaynaklı dişlerde meydana gelen bazı lekeler günlük diş bakımı ile giderilmektedir. Ancak diş bakımı konusunda yapılan yanlış uygulamalar bu lekelerin birçoğunu kalıcı hale getirmektedir. Diş lekesini iç ve dış lekeler olarak iki şekilde incelemek mümkündür. İç lekeler; gelişim çağında özellikle süt dişlerin oluştuğu dönemde kullanılan ilaçlar ve zararlı besinler diş minesinin iç kısımlarında lekelenmelere sebep olmaktadır. İç lekelenme durumunda sadece evde yapılan bakım yeterli gelmeyebilir. Dış lekeler; diş minesinin dış kısmında oluşan ve özellikle sigara, alkol, çay, kahve tüketimi, yanlış beslenme ve düzensiz fırçalama gibi etkenler nedeniyle oluşan lekelerdir. Dış lekelenmeler, düzenli fırçalama ve doğru macun seçimi ile giderilebilmektedir.

Diş Lekesi Neden Olur?

 • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve bakımının yapılmaması
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Çay ve kahve tüketimi
 • Asitli içeceklerin tüketilmesi
 • Süt dişlerinin çıktığı dönemde fazla antibiyotik kullanılması
 • Diş fırçası ve macunu seçiminin yanlış yapılması
 • Kullanılan suda aşırı flor olması
 • Eskimiş diş protezleri
 • Genetik faktörler
Tüm bunların yanında hamilelik döneminde kullanılan antibiyotikler , bebeğin dişlerini etkileyebilmektedir. Tüm bu sebepler nedeni ile diş lekesi olabilmektedir.

Diş Lekesi Temizleme Diş Hekimi

Diş lekesi tedavisi mutlaka diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Tedavi için öncelikle lekenin sebebi belirlenir ve buna göre bir uygulama planlanır. Diş hekimi tarafından uygun görülen diş macunu veya evde uygulanabilecek yöntemlerle de tedavisi gerçekleştirilebilir. Diş lekesi tedavisi için; diş beyazlatma, bonding, diş kaplama gibi tedaviler doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde gerçekleştirilebilir. Tüm bu tedaviler için diş hekimi listesi oluşturduk. Size en yakın hekimleri inceleyin, ücretsiz kolay randevu alın. İstanbul diş hekimi , Ankara diş hekimi , İzmir diş hekimi , Bursa diş hekimi , Antalya diş hekimi listesini inceleyin. Diğer iller için DoktorBilgini sayfasını ziyaret edin.

Sık Sorulan Sorular

Dişlerimin Beyazlığını Nasıl Koruyabilirim?

Öncelikli olarak yukarıda belirtilen diş lekesine neden olan etkenlerden kaçınmak gerekmektedir. Daha sonra düzenli diş ve ağız bakımı ile evde diş beyazlatma yöntemleri yazımızda bulunan maddeleri uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Lekesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde çok fazla antibiyotik kullanımı ve demir içeren vitaminler bebeklerde siyah ya da sarı diş lekelerine neden olabilmektedir. Bununla çocukların  tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerin çok tüketilmesi çocuklarda diş lekesine neden olabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte genetik faktörlerde etkili olabilmektedir.

Diş Lekeleri İçin Kesin Çözüm Var mı?

Diş lekeleri için kesin çözüm için öncelikle diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Ancak düzenli diş ve ağız bakımı ile birlikte sağlıklı beslenme diş sağlığı için önemlidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Diş Lekesi İçin Ne Kadar Faydalı?

Diş beyazlatma yöntemi, dişlerde meydana gelen lekelenmenin sebebine bağlı olarak değişmekle beraber diş hekiminin önerileri uygulandığında fayda sağlamaktadırç Öncelikle diş hekimine danışarak iç veya dış lekelenmeden hangisinin meydana geldiği öğrenilmelidir. Dış lekelenmeler için diş beyazlatma yöntemi oldukça etkili bir tedavidir.  
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers