facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Erken Adet Olmak Ne Anlama Gelir Neden Olur?
Erken Adet Olmak Ne Anlama Gelir Neden Olur?

Erken Adet Olmak Ne Anlama Gelir Neden Olur?

Erken adet olmak birçok kadının hayatında yaşayabileceği bir durumdur. Neden erken adet olur? Nedenlerinin fizyolojik ve psikolojik birçok sebebi olabileceği gibi tamamen dışsal nedenlerle de olabilmektedir. Bununla birlikte mevsim geçişleri, stres, ilaçlar gibi birçok etmen erken adet olmanın sebepleri olabilmektedir. Ancak sebep olan etmenin ortadan kalkmasıyla yani adet düzensizliğine sebep olan durumların yok edilmesiyle çözülmektedir. Fakat her ne olursa olsun adet gören her kadının düzenli doktor kontrolüne gitmesi ve takvim tutması önerilmektedir. Çoğunlukla altında bir tehlike olmasa da adet düzensizliğinin, doktor gözlemine alınıp kontrol edilebilmesi önemlidir.

Sancılı ilerleyen adet dönemleri, baş dönmesi, bayılma gibi etkiler ile de kendini göstermektedir. Sinir ve stres ile ortaya çıkan adet düzeni bozuklukları, kolaylıkla tedavi edilebileceğinden bu yan etkileri yaşamamak adına doktora başvurmak faydalı olacaktır. Bununla birlikte erken regl olmak, adet öncesi sürecin de sıkıntılı geçmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple hayat kalitesini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü adet düzensizliği yaşayan kadınlar günlük aktivitelerini yerine getirirken kasık ve karın ağrısı yaşabilmektedir. Bununla birlikte yüksek ateş, baş dönmesi gibi birçok can sıkıcı etki ile boğuşmaktadır.

Erken Adet Neden Olur?

Erken adet neden olur? Sorusunun birçok sebebi olabilmektedir. Stres altındaki kadınların adetlerinde gecikme görülebileceği gibi erkenden başlayan adet sancısına da oldukça sık rastlanmaktadır. Stres vücudun tüm çalışan kısımlarını olumsuz etkilediği için adet düzenliği konusunda da güçlü bir etkendir. Sebep olabilecek bir diğer fizyolojik neden ise ilaç kullanımıdır. Çünkü bazı ilaçlar kadınların bünyesine göre farklı etkiler göstermektedir. Bu yüzden kanamalarını erken yaşamalarına sebep olabilmektedir. İlaçların yanı sıra bazı gıda maddeleri de bünyelere göre adet düzenini bozabilmektedir. Bu her kişi için değişiklik gösterebilmektedir. Mevsim geçişleri de adet düzensizliğine sebep olmasıyla bilinirler. Vücudun hava değişimlerine verdiği tepkiler birçok bünyede farklı sonuçlar gösterebilmektedir. Yukarıdaki erken adet olmaya sebep olan etmenler ortadan kaldırıldıklarında adet düzensizliği problemi ortadan kalkar. Fakat, bu durumlara rağmen beklenenden erken görülen adet kanamalar ve düzensizlikleri hormonel problemlere veya başka hastalıklara işaret olabilmektedir.

Erken Adet Olma Nedenleri

  • Perimenopoz dönemi
  • Stresli yaşam
  • Ertesi gün ilacı
  • Kan sulandırmaya yarayan ilaçlar
  • Aşırı spor yapmak
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Mevsim geçişleri

Erken Adet Olmanın Bir Zararı Var mıdır?

Her sağlıklı kadının adet döngüsü 28 günde bir olur ve yaklaşık 5 gün sürer. Fakat 1-2 günlük oynamalar adet düzensizliği demek değildir.  Ancak çok ufak sebeplerden dolayı erken regl olmak yaşanabilmektedir. Bu durumda birey ilk kontrolü kendi yapmalıdır. Bununla birlikte takvime, vücuttaki ağrı ve acı durumuna ve sebep olabilmekte olan etkenlere bakmalıdır. Tüm bu gözlemin sonunda normal olmayan bir durum olduğunu düşünülüyorsa doktora başvurulmalıdır. Devam eden düzensizliklerde ise doktor başvurmak en iyisidir.

Kontrol İçin Randevu Alın

Erken adet, adet sancısı uzun süren ve ara kanama gören kadınların doktorlarından randevu alıp durumlarını kontrol altına almaları gereklidir. Hayat kalitesindeki düşüşleri engellemek ve eğer altta yatan başka bir sebep varsa bunu erkenden fark edebilmek için doktor kontrolü önemlidir. Çünkü kadın hastalıkları tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Şehirinize göre en iyi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları listenini oluşturduk. Profilleri inceleyip, yorumları okuyabilir ve hemen randevu oluşturabilirsiniz. İstanbul kadın hastalıkları , Ankara kadın hastalıkları , İzmir kadın hastalıkları , Bursa kadın hastalıkları , Antalya kadın hastalıkları doktorlarını inceleyin. Ayrıca size en uygun uzmandan hemen randevu alın.
Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Adet Sonrası Ara Kanama

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers