facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Doğum Kontrol (Gebelikten Korunma) Yöntemleri Nelerdir?
Doğum Kontrol (Gebelikten Korunma) Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol (Gebelikten Korunma) Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri, istenmeyen hamilelikleri önlemek için uygulanan tekniklerin tümünü ifade eder. Bunlar fiziksel korunmanın yanı sıra cerrahi müdahaleler de içermektedir. Ayrıca kadınlar ve erkekler için farklı farklı gebelikten korunma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar nelerdir ve gebeliği ne derece önler gibi soruların cevapları yazımızda.

Doğum Kontrol Hapları

Bu haplar kadınların kullanımı içindir ve kadınlık hormonları içerirler. Bu hormonlar yumurtlamayı engelleyerek gebeliği önler. Ek olarak rahim ağzındaki sıvının yapısını değiştirmesiyle de sperm geçişini zorlaştırır. Düzenli ve sürekli kullanım gerektirir. Örneğin cinsel ilişkiye girilmediği günlerde de her gün aynı saatte alınmalıdır. Aksi takdirde bir gün dahi doğum kontrol hapını almamak hamile kalma riskini artırır. Gebelikten korunma yöntemleri arasında oldukça etkili olan doğum kontrol hapları kadınlar arasında yaygın kullanıma sahiptir

Rahim İçine Araç (RİA) Yerleştirilmesi

Genellikle spiral adıyla bilinen rahim içi araçlar, esnek yapıda ve vücuda uygun materyalden yapılmış araçlardır. Doğum kontrol yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen bu yöntemin gebelik riskini yüksek oranda ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Spermleri öldürerek tüplere ulaşmasını engeller. Böylece olası bir hamileliğin önüne geçmiş olur. Ayrıca döllenme gerçekleşse bile, döllenmiş hücrenin rahim duvarına tutunmasını engelleyerek de gebelik riskini ortadan kaldırır. Rahim içi araçlar düşme, çarpma, yerinden kayma gibi durumlarda etkisini yitirebilmektedir. Bunun yanı sıra rahim içi aracı, kişi kendi isteğiyle dilediği zaman çıkarır ve yeniden hamile kalma yetisi kazanır.

Hormon İçeren İğneler

Doğum kontrol yöntemlerinden bir diğeri de iğnelerdir. İçeriğinde hormon bulunur ve doğum kontrol haplarıyla aynı işleve sahiptir. Benzer şekilde yumurta oluşumunu engeller ve hamileliği önler. Ayrıca rahim ağzında bulunan sıvının yapısını değiştirerek spermin rahme geçişini de önler. Ayda bir veya üç ayda bir uygulanan iki çeşidi vardır. İçerisinde hormon bulunmakta ve yavaş yavaş kana karışarak doğum kontrolü sağlamaktadır.

Doğum Kontrol Yöntemlerinden Diyafram

Her cinsel ilişki öncesi kadın tarafından rahim ağzına yerleştirilen materyaldir. Genellikle ince plastikten yapılır ve vajinanın ilerisine rahim girişine yerleştirilir. Böylece spermlerin rahime ulaşması engelleyerek gebelikten korunma yolları arasına girer. Cinsel ilişki sonrasında çıkarmak gerekir.

Spermisitler

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spermisitler, erkek üreme hücrelerini öldüren tabletler şeklindedir. İlişki öncesi kadının vajinasına yerleştirilerek kullanılmaktadır. Böylece spermleri öldürerek gebeliği önler.

Doğum Kontrol Süngeri

Disk şeklinde yumuşak materyalden yapılmış bir araçtır. Cinsel ilişki öncesi kadının vajinasına yerleştirilerek kullanılır. Doğum kontrol süngeri spermleri öldürdüğü bilinen spermisit içermektedir. Dolayısıyla sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşmasını engeller. Halk arasında fazla yaygın olmayan doğum kontrol süngeri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda Tüplerin Bağlanması

Tüp ligasyonu olarak da bilinen bu yöntem, gebelikten korunma yöntemlerinden bir diğeridir. Bu işlem yumurtalık ile rahim arasında bulunan tüplerin bağlanası yoluyla gebeliği önler. Böylece hiçbir sperm ya da döllenmiş hücre rahme ulaşamaz. Ayrıca bu yöntem hamileliğin önlenmesi açısından en etkili yöntemdir. Ek olarak bu işlem geri döndürülemez ve kalıcı bir işlemdir. Dolayısıyla tüpleri bağlatmaya karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir.

Doğum Kontrol Halkası

Halka şeklinde ve şeffaf renkte bir materyaldir. Aynı doğum kontrol hapları veya iğneleri gibi hormon içerirler ve vajinaya yerleştirerek kullanılırlar. Benzer şekilde spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek etki gösterirler. Doğum kontrol halkası diğer yöntemlerden daha az miktarda hormon içermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Detaylı bilgi için kadın doğum doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. İstanbul kadın doğum , Ankara kadın doğum , İzmir kadın doğum , Bursa kadın doğum , Antalya kadın doğum doktorları listesini inceleyin. Bunlar dışında erkeklere yönelik doğum kontrol yöntemleri de bulunmaktadır.

Prezervatif (Kondom) En Yaygın Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkek cinsel organı ile vajina arasında engel oluşturarak spermlerin vajinaya ulaşmasına engel olur. Doğum kontrol yöntemleri arasında en yaygın yollardan biri olmasının yanında, cinsel yolla bulaşması muhtemel hastalıkları da önlemektedir.

Erkeklerde Kanalların Bağlanması (Vazektomi)

Kadınlarda olduğu gibi cerrahi operasyonla sperm kanallarının bağlanması işlemidir. Aynı şekilde kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Küçük bir operasyon olmasının yanı sıra herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilmektedir.Tüm bu gebelikten korunma yöntemleri herkes için aynı derecede uygun olmaz. Siz de istenmeyen hamileliklerin önüne geçmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Size en uygun doğum kontrol yöntemini seçmenizde yardımı olacaktır. Detaylı bilgi için üroloji doktorlarına başvurmanız gerekmektedir. İstanbul üroloji, Ankara üroloji , İzmir üroloji , Bursa üroloji , Antalya üroloji doktorlarını inceleyin.
Doğum Kontrol Halkası Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum Kontrol Süngeri
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers