facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Depresyondan Kurtulma Yolları
Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyon kişilerin günlük yaşantılarını ve iş yaşantılarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle depresyona giren kişilerin depresyondan kurtulma yolları hakkında bilgiler edinmeleri faydalarına olacaktır. Depresyon, enerjinizi tüketerek, hayattan keyif alamamanıza kendinizi boş ve yorgun hissetmenize neden olur. Dolayısı ile hayata dair bir beklentiniz kalmadığı gibi ilerleyen dönemlerde yaşama arzunuz tamamen ortadan kalkabilir. Bu nedenle ruhsal sorunlarınız artmadan önce hemen, hayattan tekrar keyif almanız ve bu yönde harekete geçmeniz gerekir.

Eğer kendi ruh halinizi kontrol etmek isterseniz ve artık ruh halinizi daha fazla feraha çıkarmak isterseniz, yapabileceğiniz bir takım iyileştirici işlemler mevcuttur. Bunları uyguladığınızda artık ruh halinizi daha özgür ve daha rahat hissedebilirsiniz. Hayata doğru bakış açısı ve doğru yaşam stratejisi ile yaklaştığınızda tüm sorunlarınız kısmen veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Depresyon oldukça yaygın görülen bir ruhsal sorundur. Ama kişiler doğru teknikleri uyguladığı takdirde tüm bu sorunlarını çok kolay bir şekilde geride bırakabilir. İşte depresyondan kurtulmanın yolları;

Kendinizi tanıyıp , hayatınızla barışık olun

Herkesin yaşam şartları farklıdır. Ama herkesin kendine göre sorunları vardır. Yani kimsenin hayatı kusursuz değildir. Çevrenize bakarak veya sosyal medyada yapılan paylaşımlara bakarak, hayatınızın kötü olduğunu düşünmeyin. İlk olarak yaşadığınız hayatla barışık olmanız gerekir. Şartlarınız ne olursa olsun mutlaka bir çıkış yolu vardır. Ama bu çıkış yolunu kendinizi hırpalayarak veya depresyona girerek değiştiremezsiniz. İlk olarak kendinizle barışmalı ve daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak için çaba göstermelisiniz. Bu sayede hayattan daha fazla keyif alabilirsiniz. Kendi yaşamınızı net olarak görmeli ve kabullenmelisiniz. Bir şeyleri değiştirmek küçük adımlarla başlar ve hiçbir zaman zor değildir.

Depresyonu yapıcı bir şekilde yaşayın

Eğer ruh halinizde ve duygularınızda negatif yönde değişmeler varsa bu durumun üzerini kapatmadan anlık duygularınızı yaşayın. Örneğin üzücü bir olayla karşılaştığınızda üzülmemiş gibi yapmak yerine o duygunuzu anlık olarak yaşayın. Sinirlenmeniz gerekiyorsa sinirlenin, dinlenmeniz gerekiyorsa dinlenin veya ağlamanız gerekiyorsa ağlayın. Üzerini kapattığınız her duygu ve  her üzüntü daha sonraki zamanlarda daha yoğun şekilde size yansır. Bu da depresyona girmenize neden olur. Hiçbir duygunuzu  bastırmaya ve üzerini kapatmaya çalışmayın.

Bugün ile yarın bir olmayacak

Duygular her an değişir. Eğer zor bir durumdaysanız hemen aklınıza yarın veya belli bir süre sonra bu duyguları aynı yoğunlukta yaşamayacağınızı bilin. Her durum geçicidir. Bu nedenle o anki durum ve düşüncelerinizin kalıcı olmayacağını ve zamanı gelince tamamen ortadan kalkacağını bilin. İnsanlar her zaman aynı duygular içinde olmaz. Örneğin işinizde veya okulunuzda bir başarısızlıkla karşılaştığınızda, daha sonraki günlerde başarılı olacağınızı ve daha çok çalışacağınızı düşünün. Bu sizi depresif ruh halinden çıkaracaktır.

Bütünü bırakıp parçaya bölün

Depresyonun en büyük nedenlerinden biri de kişilerin altından kalkamayacağı işleri bir anda yapmaya çalışmalarıdır. Bu durum işlerin ağırlığı altında ezilmenize neden olur. Bunun yerine depresyondan kurtulmak için olayları veya işlerinizi parçalar halinde yapmayı planlayın.

Kendinize hedefler belirleyin

Depresif ruh halinin başlıca nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle çok boş vakit olmasıdır. Eğer bir hedefe kendinizi kitlerseniz, o hedefe ulaşmak için çalışmanız gerekir. Çalışmak ise kafanızdaki düşüncelerinizden arınmanıza ve deşarj olmanıza yardımcı olur. Hayatta her zaman bir hedefiniz olsun.

Ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin

Elbette depresyondan kurtulma yolları arasında hedef belirlemek yer alır. Ama sizi zorlayacak veya ulaşması çok zaman alacak hedeflerden uzak durmanız gerekir. Çünkü sizi zorlayan ve uzun süren hedefler depresyona davetiye çıkarır. Bunun yerine daha kısa sürede yapabileceğiniz ve daha kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz gerekir. Bu sayede her hedefinize ulaştığınızda kendinizi daha güçlü ve daha pozitif hissedersiniz.

Her zaman maddiyat olmaz, maneviyata da özen gösterin

Birilerini mutlu etmek sizi de mutlu ve huzurlu hissettirecektir. Bu nedenle elinizden geldiğince sosyal sorumluluk işlerine yönelin. Örneğin hayvanlar için mama alabilir, çocukları sevindirebilirsiniz. Bu sizin ruh halinizi daha güçlü kılar.

Kendinizi ödüllendirin

Her ne yapıyorsanız yapın mutlaka kendinize küçük ödüller verin. Depresyondan kurtulmanın doğal yolları arasında bu son derece önemli bir konudur. Günümüzde çok yoğun çalışmalardan kaynaklı ruh halinde sıkıntı yaşayanların sayısı bir hayli fazladır. Örneğin bir işi bitirdiğinizde kendinize kahve yapın, çiçek alın veya en çok istediğiniz bir kıyafeti alın. Bu bilinç altınızda kendinize önem verdiğinizi gösterir. Unutmayın kendinize önem vermezseniz, kimsenin size önem vermesini bekleyemezsiniz.

Depresyondan kurtulmak için kendinize bir rutin belirleyin

Depresyondan kurtulmak için bu konu oldukça önemlidir. Gün içinde mutlaka bir rutininiz olsun. Mesela her gün aynı saate kahve için veya her gün aynı saate kitap okuyun. Günlük rutinlere ek olarak haftalık rutinler de belirleyin. Örneğin haftalık film saatiniz olsun veya haftalık gezi günleriniz olsun.

Doğada vakit geçirmek depresyondan kurtulma yolları arasında önemli yere sahiptir

Sürekli olarak başkaları için yaşamayı bırakın. Özellikle küçük çocuğu olan anneler her zaman kendilerini ihmal ederler. Bu durum bir süre sonra depresyona neden olur. Ama unutmamanız gereken en önemli konu kendi ruh sağlığınız ne kadar güçlü olursa, çocuklarınız için o kadar güçlü anne olursunuz.

Depresyondan kurtulmak için, yalnızlığı sevin

Aslında pek çok kişi yalnızlıktan korktuğu için sürekli olarak başkalarının kendini beğenmesi için çaba harcar. Bu da bir süre sonra yorucu bir hal alır. Bunun yerine yalnızlığı severseniz ve kendinizle barışık olursanız, ruhunuz ve düşünceleriniz özgürlüğe kavuşur. Elbette arkadaş ve sosyal çevreniz olsun ama bu çevre kesinlikle suni olmasın ve size değer verecek insanlardan oluşsun.

Her zaman güçlü olmak zorunda değilsiniz

İnsanlar güçlü olduklarında daha çabuk yorulup yıpranır. Ama sürekli olarak güçlü olmak zorunda değilsiniz. Yeri geldiğinde dinlenmeyi de bilmelisiniz.

Depresyondan kurtulmak için , sevdiklerinize zaman ayırın

Sevdiklerinize zaman ayırdığınızda kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Bu nedenle çocuklarınızla oyunlar oynayın, büyüklerinizle sohbet edin ve her zaman sizi seven, değer veren insanlara vakit ayırın.

Yeni şeyler denemeye açık olun

Depresyondan kurtulmanın doğal yolları arasında yeni şeyler denemek yer alır. Örneğin kendinize bir hobi edinin ama her zaman bunları değiştirin. Örneğin bazen müzik çalın bazen örgü ören veya resim yapın. Bu şekilde aklınız sürekli olarak olumsuzlukları düşünmek yerine yeni şeyler öğrenmenin tadına varacaktır.

Beslenmenize dikkat edin

İnsanların yedikleri tüm besinler esasen sadece vücutlarını değil ruhlarını da ilgilendirir. Bu nedenle ağır yiyecekler yerine hafif yiyecekler tercih etmeniz gerekir. Öte yandan karabaş otu, sarı kantaron çayı gibi bazı doğal içecekler depresyona girmenizi engeller.

İlginizi çekebilir: Depresyona iyi gelen yiyecekler

Yürüyüş yapın

Yürüyüş yaparak veya meditasyon yaparak kendinizi daha zinde ve daha rahat hissedebilirsiniz. Özellikle sabah erkenden uyanıp, uzun bir yürüyüş yapmak pozitif bir güne başlamanıza yardımcı olur. Ve asla yeni bir işe başlarken şikayet etmeyin.

Şükrü elden bırakmayın

Herkesin hayatı farklıdır. Unutmayın sizden daha zor durumda olan milyonlarca insan var, bulunduğunuz konumdan şikayetçi olmak yerine şükredip, her zaman mutlu olmayı deneyin.


Kadınlarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?


Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum) Nedir?


Erkeklerde Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers