facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Cinsiyet Disforisi?
Cinsiyet Disforisi?

Cinsiyet Disforisi?

 Cinsiyet disforisi, kişilerde oluşan uyumsuzluk olarak da tanımlanabilir. Bu uyumsuzluk kişilerin doğdu cinsiyetle hissettiği cinsel kimlik arasındaki uyumsuzluk ve sıkıntı hissi veren bir durum olarak açıklanabilir. Diğer bir ifade ile cinsel kimliğinden yakınma olarak da adlandırılabilir. Cinsiyet disforisi hem psikoloji hem de psikiyatri ana bilim dallarının konusudur. İnsanlar erkek ya da kadın cinsel organlarına sahip olarak doğarlar. Bu biyolojik cinsiyettir.  Cinsiyet kimliği ise insanların kendi içinde erkek ya da kadın olarak hissettikleri duygu olarak tanımlanabilir. Cinsiyet disforisi konusunda hizmet veren birçok psikiyatri ve psikolog hizmetleri veren kliniklerde bulunmaktadır. Bu kliniklerde gerekli işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 

Cinsiyet Disforisine Etki Eden Faktörler?

   Cinsiyet disforisine çevresel, biyolojik ve psikososyal faktörlerin etkili olduğunu ortaya koyan araştırmalar aynı zamanda çocuğunun yetiştirilme tarzının da cinsiyet disforisinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmaları çocuğun ilk 3-4 yaşları sırasında aile dinamiklerinin ve aile –çocuk ilişkisinin önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarırken özellikle annenin çocuğa davranışlarının da önemini ortaya koymuştur. Bunun yanında uzmanlar cinsiyet disforisini anlamak çocuğun yetiştirilme tarzına ve çocukların cinsiyete göre farklılaşmış sosyalleşme tarzlarına bakılması gerektiğini savunuyorlar. İki erkek çocuğu olan ve üçüncü çocuğunu kız olmasını isteyen bir anne, üçüncü çocuk erkek olunca, bu çocuğu cinsiyetine ters şekilde yetiştirmeye çalışmalarının cinsiyet disforisine neden olabileceğini belirtiyorlar. Buna örnek olarak kız çocuğu gibi giydirme saç uzatma ve saç örme gibi aktiviteler sayılabilir. Genel olarak baktığımızda cinsiyet disforisi bireyin gelişimi için çok önemlidir. 

Bu alan İle İlgili Çalışan Klinikler?

Cinsiyet disforisi konusu hala ülkemizde bir tabu niteliğini korumaktadır. Bunun yanında bundan bahsetmek bile zaman zaman sorun olabiliyor. Bu nedenle tüm psikiyatri ve psikoloji klinikleri hizmet vermelerine rağmen cinsiyet disforisi konusunda uzmanlaşmış bir klinik seçmek daha yararlı olacaktır.  Ankara ve civar illerde yaşayanlar için Ankara klinik psikolog hizmeti veren klinikler arasından seçim yapabileceği gibi, Ankara psikolog hizmet veren psikologlar içinden seçim yapabilir. Seçim yaparken psikologların cinsiyet disforisi alanında uzmanlaşmış olmasında dikkat edilmelidir. Yaşadığı yerde bu hizmeti almak istemeyenler için İstanbul psikolog hizmeti veren klinikleri ya da İzmir psikolog hizmeti veren klinikleri tercih edebilirsiniz. Ancak yine cinsel disforisi konusunda uzmanlaşmış klinikleri seçmenizde yarar olacaktır. Bu konuda size destek olacak psikoğu seçerken dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde hem zamanız hem de paranızı boşa gider.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers