1. Ana Sayfa
  2. Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir? Psikolojik Tedavisi
Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir? Psikolojik Tedavisi

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir? Psikolojik Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları nedir sorusunun cevabı , psikolojik yada fizyolojik olarak değişmektedir. Cinsel fonksiyon bozuklukları fizyolojik ise üroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmelidir. Eğer cinsel bozukluklar, psikolojik rahatsızlık ortaya çıkıyorsa alanında uzman, cinsel terapi eğitimlerini başarı ile tamamlanmış psikologlar ve psikiyatri doktorları tarafından cinsel işlev bozuklukları tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu yazımda cinsel işlev bozuklukları psikolojik nedenleri, çeşitleri nelerdir, tedavisi nedir detaylı olarak aktaracağım. Nedenleri ;korku ve kaygılar , utanma, suçluluk ve günah olduğunun düşünülmesi olabilmektedir. Ayrıca eşler arasında cinsel uyum yada düşünce olarak yaklaşım farklıları cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Not: Aşağıda bulunan cinsel işlev bozuklukları cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanmaz. Ya da ağır bir kişilik bozukluğundan ya da gerginlik yaratıcı önemli başka etkenlerden kaynaklanmaz. Ayrıca bir maddeye ya da başka bir sağlık durumuna bağlanamaz.

Geç Boşalma

Cinsel etkinlikte, ( yaklaşık olarak % 75-100), kişi bir gecikme olmasını istememektedir. Ancak bu isteğe rağmen boşalmada belirgin gecikme yaşanabilmektedir. Belirgin olarak boşalma seyrekliği ya da yokluğu belirtilerini en az altı ay süreyle yaşanmasına geç boşalma cinsel işlev bozukluğu denir. Bu belirtiler kişide klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya neden olur. Belirtiler, klinik açıdan belirli bir sıkıntıya neden olmaktadır.

Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme bozukluğu belirtileri arasında ereksiyon sağlamada belirgin güçlük çekme ön plana çıkmaktadır. Ayrıca cinsel etkinlik sırasında sertleşmeyi sürdürmede belirgin güçlük çekme görülür. Sertlik düzeyinde belirgin azalma belirtileri en az yaklaşık olarak 6 aydır sürüyorsa cinsel işlev bozukluklarından sertleşme bozukluğu yaşıyorsunuz demektir. Bu belirtiler klinik açıdan kişide belirgin sıkıntıya neden olmaktadır.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Her cinsel etkinlikte orgazmda belirgin gecikmesi olmaktadır. Belirgin orgazm seyrekliği ya da yokluğu, orgazm duyumlarının çok düşük yoğunlukta olması belirtilerinin en az yaklaşık olarak 6 aydır sürmesidir. Bu belirtiler klinik açıdan kişide belirgin sıkıntıya neden olmaktadır.

Kadında Cinsel İlgi / Uyarılma Bozukluğu

Cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da çok az ilgi gösterme bu cinsel işlev bozukluğunu yaşıyorsunuz anlamına gelebilmektedir. Ayrıca cinsel içerikli düşüncelerin ya da düşümlerin olmaması ya da çok az olması belirtiler arasındadır. Cinsel etkinliği başlatmama ya da çok az başlatma, eşinin başlatma girişimlerine karşılık vermeme gözlemlenmektedir. Her cinsel etkinlik sırasında, cinsel coşku/hoşlanma olmaması ya da çok az olması gözlemlenmektedir. Hiçbir cinsel simgeye (yazılı, görsel ya da sözel) karşı, cinsel ilginin çok az olması  belirtilerindendir. Bu belirtilerin en az yaklaşık olarak 6 aydır sürmesidir. Bu belirtiler klinik açıdan kişide belirgin sıkıntıya neden olmaktadır.

Vajinusmus- Cinsel Organlarda – Pelviste Ağrı / İçe Girme Bozukluğu

Vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin ağrı duyulmasıdır. Ya da  vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü, vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyulmasıdır. Vajinaya girme girişimi sırasında pelvis tabanı kaslarını çok germe ya da sıkma belirtilerinin en az yaklaşık olarak altı aydır sürmesidir.  Bu belirtiler doğrultusunda cinsel işlev bozukluğu yaşanmaktadır.

Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu

Cinsel içerikli düşüncelerin yada isteğin, sürekli ya da yineleyici olarak az olması ya da olmamasıdır. Bireyin yaşı ve yaşamındaki toplumsal ve kültürel durum cinsel işlevselliğini etkileyebilecek etkenlerdendir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda, cinsel işlev bozuklukları yaşanabilmektedir.

Erken Boşalma

Cinsel birliktelik sırasında, vajinaya girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde boşalmasıdır. Bu durum kişinin isteğinden önce boşlama örüntüsüdür. Bu durum sıklıkla yaşanması ve belirtilerin en az yaklaşık olarak 6 aydır sürmesidir. Bu belirtiler yaşanıyorsa cinsel işlev bozuklukları erken boşalma söz konusudur.

Maddenin / İlacın Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozukluğu

Klinik görünüm ve klinik açıdan belirgin bozukluk belirtileri, madde esrikliği ya da yoksunluğu sırasında ya da az bir zaman sonrasında ya da bir ilaç aldıktan sonra gelişmiştir. Bu bozukluk maddenin, ilacın yol açmadığı bir cinsel bozukluktan daha iyi açıklanamaz. Ayrı bir cinsel işlev bozukluğu olduğunun kanıtları, belirtilerin madde / ilaç kullanımından önce de var olması, akut yoksunluğun ya da ağır eksikliğin bitmesinden sonra önemli bir süre (yaklaşık bir ay) kalıcı olması ya da aurı bir maddenin / ilacın yol açmadığı cinsel bozukluğun başka kanıtları var olması. Bu bozukluk, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, işle ilgili alanlarda ya da önemli diğer işlevsellikte düşmeye neden olur. Sizde yukarıda bulunan rahatsızlıklardan en az 1 tanesini psikolojik olarak yaşadığınızı düşünüyorsanız cinsel terapi desteği almanız gerekmektedir. Aşağıda bulunan illere göre psikolog listelerini incele. Yorumları okuyup hemen, randevu al. Bu içeriğin yazarı Uzm Kl Psikolog Mehmet Emin Kızgın profilini inceleyin, kendisinden hemen kolay randevu alın. Diğer iller için DoktorBilgini.com Ana Sayfasını ziyaret edin. Branş ve il seçiminizi yapın. DoktorBilgini.com ile sağlık alanında tüm branşlarda doktorların ve uzmanların profillerini inceleyin. Yorumları okuyup, hemen kolay randevu alın.  
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers