facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Büyük Tansiyon Neden Yükselir?
Büyük Tansiyon Neden Yükselir?

Büyük Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon, kandaki basınç ile ilgili bir ifadedir ve kanın pompalanma aşamasında atardamar duvarlarında basınç oluşur. Bu basıncada yüksek tansiyon denir.  Kişiler herhangi bir büyük tansiyon rahatsızlığı yaşamamak için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Büyük tansiyon hastalığı, ülkemizde her üç kişiden birinde görülebilmektedir. Bu kişilerin birçoğu büyük tansiyon hastası olduklarını farkına varamamaktadırlar. Kişiler ancak doktor muayenesi altında büyük tansiyon hastalıklarının olup olmadığını öğrenebilmektedirler. Büyük tansiyon neden yükselir sorusuna kısaca kan basıncı arttığı için diyebilmekteyiz.

Büyük Tansiyon Belirtileri

Tansiyon hastalığı, çok sayıda çeşit ile kişilerde görülebilmektedir. Tansiyon hastalığı içerisinde risk oluşturmamasına rağmen en rahatsız edici olan tartışmasız büyük tansiyon olacaktır. Kişiler büyük tansiyon belirtileri göstermeye başladığı anda bir doktora başvurarak erken teşhis yapılmasını sağlayabileceklerdir. Büyük tansiyon belirtileri kısaca şu şekildedir;
 • Ensede ve alın bölgesinde oluşan ağrı hissi
 • Kulak çınlamasının yanı sıra kulak uğuldaması
 • Kişilerde baş dönmesi yaşanması
 • Kişilerin burun kanama sorunu yaşaması
 • Kalp çarpıntılarının başlaması
 • Kişilerde terleme
 • Kişilerde sık idrar yapma isteği
Bu belirtilerin hepsi büyük tansiyon olabileceğinin bir işaretidir. Bu belirtilerin kendisinde olduğunu düşünen kişiler var ise, en yakın zamanda kesin bilgi almak adına bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Bu büyük tansiyon belirtilerinin yanı sıra, kişilerin ailesinde genetik olarak bir tansiyon hastalığı söz konusu ise, kişilerde de tansiyon hastalığı görülebilmektedir. Büyük tansiyon neden yükselir sorusu kadar yükselmesi halinde tansiyonu düşürme önemlidir.

Büyük Tansiyon Düşürme

Tansiyon hastalığı, birtakım yöntemler neticesinde kısa süreli olarak geçirilebilmektedir. Anlık çözüm sağlamakta olan büyük tansiyon düşürme yöntemleri sayesinde, kişiler belirli bir süre içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulabilmektedirler. Ancak yüksek tansiyon hastalığının yeniden kişilerde seyredebileceği göz ardı edilmemelidir. Büyük tansiyon düşürme yöntemleri şu şekildedir;
 • Kişiler soğuk su ile başlarını yıkayarak tansiyon düşesini sağlayabileceklerdir. Soğuk su sinirleri uyarmada etkili olması bakımından yüksek tansiyon düşürmede oldukça etkilidir.
 • Kişiler limon yardımı ile de tansiyonlarını düşürebileceklerdir. Bir bardak içerisine sıkılan yarım limon su ile karıştırılarak içildiği taktirde, kişilerde ki büyük tansiyon anlık olarak düşürülebilmektedir.
Bu çözümlerin hepsi anlık ve geçici çözümlerdir. En etkili tedavi için mutlak doktora başvurulması gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastaları için sağlıklı beslenme de hayati derecede önemlidir ve bu dönemde tüketilmemesi gereken besinler ve tüketilmesinde sakınca olmayan besinler, iyi bir diyet uzmanı tarafından hasta için programa dökülmelidir. Tavsiye ettiğimiz en iyi diyetisyen dokdorlarına yaşadığınız şehre göre bu linklerden ulaşabilirsiniz. İstanbul diyetisyen, İzmir diyetisyen, Antalya diyetisyen, Ankara diyetisyen, Bursa diyetisyen profillerini inceleyin. Yorumları okuyup, kolay ve ücretsiz randevu alın.
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers