facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Vajinal Akıntı Çeşitleri ve Nedenleri
Vajinal Akıntı Çeşitleri ve Nedenleri

Vajinal Akıntı Çeşitleri ve Nedenleri

Sağlık sorunu olmayan kadınlarında başına gelebilecek vajinal akıntı yaşam kalitenizi etkileyebilecek sorunlara neden olabilen problemler arasında yer almaktadır.

Vajinal akıntı sağlıklı kadınlarda kokusuz, bir tatlı kaşığı kadar ve çiğ yumurta beyazı renginde görülebilmekle birlikte genellikle adet dönemlerine göre renginde değişiklik olabilir. Kokusuz, şeffaf veya beyaz akıntılarda sorun olmadığı kabul edilebilir. Bu tip akıntılarda tedirginlik duyulacak bir sorun olmamakla birlikte günlük ped kullanımı ile çözüm bulunmaya çalışılabilir. Bu sorun karşısında doğum kontrol hapı kullanımı bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kadınların sık yaptıkları yanlış bir uygulama olan vajina içini temizlemek için kullanılan ürünler tavsiye edilmemektedir.

Vajinal Akıntıların Çeşitleri

Vajinal akıntı çeşitleri üç türde görülmekte olup ilki akıntı ve kaşıntı ile birlikte karşılaşılan mantar enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinal akıntının ikinci çeşidi bakteri enfeksiyonu olarak adlandırılan ve kötü kokulu, kahverengi veya yeşil renkli akıntıdır. Üçüncüsü kasık ağrısı, idrar sırasında sancı ve kötü koku şikâyetleri ile görülen gardnerelladır. Bunun haricinde cinsel hayata adım atmamış kızlarda da görülebilen vajinal akıntılar genellikle mantar enfeksiyonu grubunda görülebilmektedir. Bakirelerde yaşanan vajinal akıntının teşhis aşamasında korkulacak bir muayene yöntemi yoktur.  İnce çubuk yardımıyla alınan numunenin mikroskopta kontrolü sonrasında teşhis konulabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı

Hamilelik döneminde görülen vajinal akıntılar çok sık karşılaşılan bir sorun olmakla beraber bu dönemde genelde fizyolojik akıntı teşhisi konulan vakalara rastlanmaktadır. Hamilelerde vajinal akıntının çeşitlerinde mantar enfeksiyonu ve amniyo sıvısının gelmesi de karşılaşılan akıntı çeşitleri arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan vajinal akıntılara mutlaka hassasiyetle eğilmeli ve sonrasında daha büyük sorunlarla karşılaşılmasına engel olunmalıdır. Cinsel yolla bulaşabilen bu sorun hamilelerin gerekli tedbirleri almadığı durumlarda bebeğe bulaşarak ciddi sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal akıntı nedenleri arasında en sık rastlanılan çeşitlerinden olan mantar enfeksiyonunda koruyucu bakteri topluluğunun azalması bu sorunla karşılaşılmasına sebep olmaktadır. Mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olan şeker hastalığı, doğum kontrol hapları, antibiyotiklerde etken olabilmektedir. Bu türde hijyenik bozukluklarda rahatsızlıkla karşılaşılmasına neden olacağı gibi cinsel ilişki sırasında eşinizden de geçebilmektedir. Ortak iç çamaşırı kullanmak ve çamaşırların hijyenik şartlara haiz olmaması da vajinal akınıtı çeşitlerinden mantar enfeksiyonu ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Vajinal akıntı sonucunda doktora gitmenizi gerektirecek en önemli şikâyet kaşıntı, kötü koku, sarı veya kahverengi akıntı ile karşılaşılması sonrasında olmalıdır. Yaz aylarında daha sık rastlanılan bir sorun olan vajinal akıntıya karşı alınması gereken önlemler arasında çoğu kadının yanlış bir uygulama olarak yaptığı vajina içinin yıkanması kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Bu sorunla karşılaşmamak için hijyen çok önemli olmakla beraber vajina içinin yıkamanız bu bölgede yer alan ve koruyucu asiti üreten Laktobasil’leri yok etmenize neden olacağından bu soruna davetiye çıkartmış olursunuz. Size tavsiyemiz cinsel ilişkiden veya adet döneminde sonra vajina içini yıkamamanız dış kısmını ılık ve temiz suyla yıkamanız olacaktır.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers