facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Toksik İlişki Nedir? Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları
Toksik İlişki Nedir? Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları

Toksik İlişki Nedir? Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları

Toksik ilişki bireylerin yaşamları boyunca sıklıkla karşılaşabildiği durumlardan birisidir. İlk 6 yaşta oluşan değersizlik hissinin ve olumsuz şemaların sonuçları yetişkinlikte daha net bir şekilde açığa çıkıyor. Anne babamızla olan ilişkimiz partnerimizle olan ilişkimizi belirliyor. Yani anne babamızla ilgili hala çözüme kavuşturamadığımız sorunlar varsa bu tarz ilişkiyi hayatımıza almamız kaçınılmaz olabiliyor. Peki toksik ilişkiden kurtulma yolları nelerdir?

Toksik İlişki Nedir?

Toksik ilişki nedir ?Ayrıntıları ve çözüm önerilerine bakalım.
 • Kendinizi ikinci planda hissedersiniz.
 • Partneriniz sizi değersizleştirir.
 • Flört şiddetine maruz kalabilirsiniz.
 • Onun yanındayken keyif almaktan çok gergin hissedersiniz.
 • Tutarsız davranış ve duyguları çok fazladır. İyiyken bir anda kötü olabilir her şey. Partneriniz sizi göklere de çıkarabilir, yerin dibine de geçirebilir.
 • Sözel, duygusal, fiziksel, cinsel şiddet varsa toksik ilişkidesinizdir.
 • İlişkinizle ilgili çok yorgun hissediyor olabilirsiniz. Aynı zamanda manipülasyona maruz kalıyorsanız ilişkinizin size iyi gelmediğini düşünebilirsiniz.

Toksik İlişkide miyim?

” Toksik ilişkide miyim ? ” Bu soru sizi sıklıkla ziyarete geliyorsa olma ihtimali yüksektir.
 • Sürekli fedakarlık yapan tarafsanız,
 • Öfke ve ağlama krizleri gibi yoğun olumsuz duygular yaşanıyorsa,
 • Partneriniz kararlarınızı desteklemiyorsa,
 • Partneriniz sizi birçok konuda değiştirmeye çalışıyorsa,
 • Sevgi, saygı, yakınlık gibi ihtiyaçların partneriniz tarafından karşılanmadığını düşünüyorsanız sorunuzun cevabı netleşmiş demektir.
Size iyi gelmeyen bir ilişkiye nasıl hayır diyebilirsiniz?

Toksik İlişki ve Psikoloji

Toksik ilişki bütün bir hayatınızı etkileyebileceği gibi ruh sağlığınızda da tahribata yol açar. Mutsuz ve özgüvensiz hissedersiniz.
 • Bir ilişkide sürekli kendinizi açıklamak zorunda değilsiniz.
 • Sürekli suçlanan taraf olmak benliğinize zarar verecektir. Ayrılırken de suçlanacağınızı bilin.
 • Değerli olduğunuzu hissettikçe hayır demeniz kolaylaşacaktır.
 • Başta çok zor gelse de zamanla kendinize büyük bir iyilik yaptığınızı keşfedersiniz.

Toksik İlişkiden Kurtulma Yolları

Farkına varın:

Problemi çözebilmek için öncelikle ne yaşadığınızı görmeniz gerekiyor. Çok basit bir şekilde ilişkinizin eksi ve artı yönlerini bir kağıda yazıp size ne kadar ne hissettirdiğini objektif olarak görebilirsiniz. Eksi yönler mi ağır basıyor yoksa artı yönleri mi? Eksiler tolere edilebilir mi? Size ne kadar iyi gelip gelmediğine bu şekilde karar verebilirsiniz.

Kişiselleştirmeyin:

Toksik ilişkide çoğunlukla partnerinizin manipülasyonuna maruz kalırsınız. Sizi kötü hissettirecek hal ve tavırlarda bulunur. İyi haber: Bunların sizinle bir ilgisi yok! Size kötü bir kelimeyle hitap ediyorsa bu onun düşüncesi ve onunla ilgili. Muhtemelen iç sesi de bu şekilde. Aynı zamanda kendisini gerçek anlamda değerli görmüyor. Bu yüzden sizi de değersizleştirmeye çalışıyor. Partnerinizin size olan davranışlarını kişiselleştirmezseniz onun pençesinden kurtulmanız da kolaylaşır.

Hayır demek:

Toksik davranışlara hayır dediğinizde bunun devamını getirmekte zorlanacaktır. Sınır çizmiş olursunuz. Uzaklaşmak, mesafe koymak her zaman iyidir.

Toksik ilişkinin sebebine odaklanın:

Karşınızdaki insan size olumsuz şeyler yaşatıyor olabilir. Ama unutmayın, buna izin veren sizsiniz. Kendinizi suçlamanız için demiyorum bunu. Tam tersi sorumluluk alıp bundan kurtulabileceğinizi söylüyorum. Kendinizi suçlamanız sizi yıkabilecekken sorumluluk almanız sizi ayağa kaldırır. Bu ilişki içinde olmanız kendinizi yeterince sevmediğinizi gösterebilir. İşte bunu değiştirebilmek için elinizde somut bir fırsat var! Artık neyin olmaması gerektiğini biliyorsunuz.

Sosyal desteğiniz olsun:

Güvendiğiniz ve paylaşımda bulunabileceğiniz kişilerden destek alın. Siz objektif bakamasanız da bir başkası durumu daha iyi analiz edebilir. Ayrıca kendi alanınızı muhafaza ettiğinizde terk edilmekten de o kadar korkmuyor olursunuz.

Toksik ilişkiden kurtulma yolları korkularınızla yüzleşin:

Terk edilmek demişken, toksik ilişkiyi sürdürme sebebiniz bu olabilir. Aynı zamanda ‘onun gibi başka kimseyi bulamama’ düşüncesi. Çoğunlukla böyle değildir. İki korku sizi ele geçirmiş olur: Terk edilme ve yalnız kalma korkusu. Açıkçası bu ikisini kabullenebildiğinizde size iyi gelebilecek bir ilişkiyi yaşamanız mümkün olur. Terk edilme ve hata yapma korkusu size her türlü hatayı yaptırabilir.

Olumsuz davranışları önemseyin:

Her izin verdiğiniz olumsuzluk size daha fazla şekilde dönebilir. İlişkiden vazgeçmek sizi zorluyorsa bu olumsuzlukları not alıp tekrar tekrar kendinize hatırlatmanız gerekebilir. Yani kabul edilemez şeyler varsa ilişkinin bitmesi çok daha doğru olabilir. İlişkinin bitmesi için de objektif bakabilmeniz gerekir.

Toksik İlişkiyi Bitirmek

Toksik ilişkiyi bitirmek için psikolojik anlamda güçlü hissediyor olmanız gerekir. Eğer bu ilişkiyi bitirmek size çok güç geliyorsa kendi içinizde zorlandığınız farklı durumlar olabilir. Kendi ailenizden getirdiğiniz yanlış kodlamalar, terk edilme ve reddedilme şemaları, korkularınız ağır basıyor olabilir. İç dünyanızla barışık olduğunuz müddetçe toksik ilişkiye kapıyı kapatmanız da mümkün hale gelecektir. Zorlandığınız bu ilişki size bir mesaj veriyor, bu açıdan baktığımızda iyiliğiniz için olduğunu da düşünebilirsiniz. Belki de bu ilişki olmasaydı iç dünyanızla barışık olmadığınızı fark edemeyecektiniz. Artık hangi konularda değişebileceğinizi biliyorsunuz. Bu ilişki sizi çok zorluyorsa profesyonel yardım alabilirsiniz. Toksik ilişkiyi bitirmek ve sağlıklı ilişkiler inşa etmek mümkündür. Kendi içinize yöneldikçe dış dünyanın da değişmeye başladığını göreceksiniz. Sevgiler…   Yazar: Mehlika Zeynep Yurt:
Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers