facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Sınav Öncesi Hazırlanırken Beslenme Önerileri
Sınav Öncesi Hazırlanırken Beslenme Önerileri

Sınav Öncesi Hazırlanırken Beslenme Önerileri

Öğrencilik hayatının en zor ve stresli geçen dönemleridir belki de sınav dönemleri. Sınava girecek öğrenciler için sınav döneminde ve sınav öncesi beslenme önemli olabilmektedir. Çünkü bu dönemde öğrenciler çok stresli olabilir. Bununla birlikte mide bulantısı, kusma şikayetlere sıklıkla rastlanabilmektedir. Bu sebeple öğrencilere yemek yemesi konusunda baskı uygulanmamalıdır. Sınava hazırlanırken öğrenciler kendilerinde baskı hissedebilirler. Haklı değiller mi? Gelecekleri bir bilinmezlik ile dolu sınavlara hazırlanırken ister istemez kaygı yaşamaktadırlar. Bu sebeple sınava hazırlanırken beslenme konusunda iştahsızlık yaşayabilirler. Ancak bu dönemde beslenme bir o kadar da önemlidir. Sınav öncesi ve sınav döneminde 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün ile sağlıklı beslenilmelidir. Kan şekerinin ani iniş çıkışı ve stres öğrencilerde dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. Sınav öncesi beslenme için, kalorili, basit şekerli karbonhidratlı yiyecekleri tüketmekten uzak durulmalıdır. Ayrıca bol bol su tüketilmelidir.

Sınava Hazırlanırken Beslenme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Sınav döneminde öğrencilerde zihin açıklığı için çikolata , tatlı , şeker gibi besinlerin tüketilmesi çok yanlıştır. Toplumumuzda bu konuda yanlış bir algı bulunmaktadır. Sofra şekeri ve karbonhidratlar kan şekerinin hızlı yükseltip düşürür. Aksine zararlıdır. Kan şekerinin düşmesine yani hipoglisemiye neden olur. Yani beynimizin şeker ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu sebeplerle öğrencilerin ders çalışması zorlaşmaktadır. Çünkü sınav öncesi yanlış beslenme nedeni ile dikkat dağınıklığı , sürekli uyku hali , konsantrasyon bozukluğu yaşanabilmektedir.

Sınav Öncesi Beslenme İçin Doğrular

Kan şekerinin hızlı yükselip düşmesini sağlayan gıdalar yerine, meyve , kepek ekmek , bulgur , yulaf gibi besinlerin tüketilmesi daha doğru olacaktır. Sınav döneminde stres, uyku bozukluklarına , beslenme açısından iştahsızlığa neden olabilmektedir. Sınav öncesi hazırlanırken düzenli uyku ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ile birlikte C vitamini tüketiminin stres ile savaşta başarılı olduğu gözlemlenmiştir. C vitamini adrenalini artırdığı için stresi azaltmaktadır. Bu nedenle sınav öncesi hazırlanırken beslenme menünüzü C vitamini bulunan meyve ve sebzeler ile zenginleştirmelisiniz. Sınav öncesi beslenme için örnek vermek gerekirse, portakal , brokoli , kivi , patates, havuç , biber , balık , zeytinyağı , ceviz , et ,yeşil yapraklı bitkiler, pekmez , kuşburnu mutlaka haftalık menüde bol bol tüketilmedir.

Sınav Döneminde Beslenme

Sınavdan öncesi beslenme için dışarıda yemek yemek çok zararlı olabilmektedir ve sınava giremeyecek duruma gelebilirsiniz. Bol yağlı ve hazımsızlık yaratacak kalorili yemeklerden uzak durulmalıdır. Gece sizi rahatsız edebilir ve uyku problemi yaşayabilirsiniz.  Mümkünse evde sağlıklı yemek yenmelidir. Sınav gecesi uykunun sağlıklı olarak alınması çok önemlidir. Bu sebeple uyumadan 2-3 saat öncesi besin tüketilmesi bırakılmalıdır. Stresi azaltıcı bitki çayı tüketilmesi rahat uyumanıza faydalı olacaktır. Sınavdan öncesi beslenme için çikolata, tatlı tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Tatlı ihtiyacınız için meyve ya da kuru meyveleri tercih edin. Sınava 1 hafta kala mümkün olduğunca açık satılan gıdalardan uzak durun. Sindirim hastalıklarına ya da zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Sınav Sabahı Beslenme

Sınav sabahı sağlıklı kahvaltı çok önemlidir. Bu yüzden kahvaltınıza çok dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, 1-2 dilim ekmek , 1 adet yumurta 1 ya da 2 dilim peynir , bal , meyve , 5-6 zeytin, ceviz,  domates, salatalık, biber. İçecek olarak taze sıkılmış meyve suyu ya da filtre kahve tercih edebilirsiniz. Bu dönem zor bir dönem olduğu için sağlıklı beslenmek için diyetisyen desteği ihmal edilmemelidir. Ankara diyetisyen , Bursa diyetisyen, Antalya diyetisyen profillerini inceleyip, randevu alabilirsiniz. Diğer iller için web sayfamızı ziyaret edin.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers