fbpx
 1. Ana Sayfa
 2. Raşitizm Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
Raşitizm Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

RAŞİTİZM  HASTALIĞI NEDİR?

 

Raşitizm Hastalığı ; kemik dokusunun büyüme plağındaki mineral bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır. Büyüme ve gelişmeyi önemli ölçüde etkiler. Büyüme yavaşlar, kemik yaşı oldukça küçülür.Raşitizm D vitamini ile doğrudan alakalı bir hastalıktır. Tüm dünyada ve ülkemizde görülen en sık kemik hastalıkları arasındadir. D vitamini de güneş ışınları ile doğrudan vücuda gelen vücudun ihtiyacı olan kemiklere destek sağlayan bir vitamindir. Raşitizmin birden fazla nedeni olabilir. Kemikte D vitaminin eksikliğine bağlı meydana gelen deformasyonlar görülür.

 

  RAŞİTİZMİN NEDENLERİ NELERDİR?

Raşitizm Genel Olarak Hangi Vitamin Eksikliğinde Görülür?

Raşitizm hastalığı genel olarak vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır. Vitaminlerin vücuda hep birlikte verdiği destek kemiklerin gelişmesi ve güçlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle bebek ve çocuklarda beslenmenin çok iyi olması gerekir. Beslenme yani nutriyonel yetersizliklerde de raşitizm görülebilir. Raşitizm ile birlikte büyüme ve gelişme geriliği de görülür. Başlıca raşitizm nedenleri arasında:

 

 1. Nutrisyonel vitamin D eksikliği
 2. Kronik böbrek yetmezliği
 3. Yetersiz bakım ve beslenme(prematüreler)
 4. Fosfor eksikliği
 5. Genetik yatkınlık
 6. Güneşten ihtiyaçtan daha az yararlanma veya hiç yararlanamama

Sayılabilir.

Bu nedenler uzun süre takip ve gözlem sonucunda ortaya koyulabilir. Uzun süre tedavi gerektiren, vitamin desteği sağlanması gereken bir hastalıktır. Yukarıdaki anlatılanları toparlayacak olursak güneş ışığından vücuda ve deriye gelen D vitamini vücudun vitamini alıp sentezlemesi açısından ve kemiklere iletmesi açısından çok önemlidir.

 

 RAŞİTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Raşitizm belirtileri iskelet sisteminde yoğun olarak görülür. Fizik muayenede kafada,dişlerde, göğüs kafesinde omurgada görülen belirtiler önemli bir yer tutar. Fizik muayenede kriter olan Raşitizm belirtileri nelerdir kısaca bahsedelim:

 

 1. Kafa kemiklerinde yumuşama vardır. Özellikle el ile bastırıldığında ping pong topu gibi içe çökerek dışa doğru tekrar geri gelme hareketi vardır.
 2. Süt dişlerinin çıkması gecikebilir.
 3. Diş minesinde düzensizlikler görülebilir.
 4. Çenede ve çene kemiklerinde gelişim bozuklukları, deformasyonlar görülebilir.
 5. Çok sık solunum yolu enfeksiyonu geçirilir.
 6. Omurgada skolyoz, lordoz, kifoz gibi kemik deformasyonlarına bağlı vücutta eğrilikler kamburluklar görülebilir.
 7. El ve ayak bileklerinde genişleme görülebilir.

D vitamini eksikliğine bağlı önemli diğer bir raşitizm belirtileri de tetanidir. Tetani vücudun istemsiz olarak kasılması ve kasılı kalması olarak adlandırılır. Genellikle 3-4 aylık çocuklarda sık görülür. Özellikle eller, kollar ve ayaklar kasılarak belli bir süre kasılı halde kalır.

 

  RAŞİTİZM TANISI NASIL KOYULUR?

 

Yukarıda bahsedilen belirtiler uzun süredir varsa ve takip ediliyor ise gereken radyolojik tetkikler yapılır. Bu tetkiklerde kemik şekilleri, yaşı ve çeşitli enzimlerin incelemesi yapılır. Raşitizm belirtilerini fark edip bu şikayetlerle çocuk endokrin polikliniklerine başvurabilirsiniz. Buralarda çeşitli tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuz gerekli yönlendirmeleri yapar ve tedavisine başlar. Önemli olan bu tedaviye tam anlamıyla uymak ve onu sürdürmektir.

 

 RAŞİTİZM TEDAVİSİ

 

Raşitizm hastalığı tedavisi amaç d vitamini deposunu artırmak, biyokimyasal ve radyolojik anlamda iyi denilebilecek kadar düzelmeyi sağlamak ve çocuğun günlük yaşam aktivitelerini zorlanmadan yapmasıdır. Raşitizm derecesine ve tipine göre ilk olarak tedavide düşük dozda d vitamini tedavisi uygulanabilir. Bu bahsedilen tedaviler sadece bilgi verme amaçlıdır. Doktor bireye ve hastalığa özgü tedavi önerebilir. Düşük dozun etkili olmadığı durumlarda stoss tedavisi olarak da bilinen yüksek ve tek doz tedavisi uygulanabilir. Bu tedavide tek seferde yüksek doz verilerek d vitamini depolamasının hızı artırılır. Haftalar boyunca da etkili olduğu için pozitif bir enerji ve yağ yakımı sağlar. Stoss tedavisinde 3 ay süre ile d vitamini almaması bu tedavi seçeneğini avantaja dönüştürür. Hastaya ve doktora zaman kazandırır. Hastalığı ve belirtileri de olumlu yönde etkiler. Tedaviye yanıt daha kısa sürede alındığı için teşhiste bir şüphe varsa hastalık ayırıcı tanılar ile daha kolay netleşir. Yüksek dozda d vitamini kullanımı fosfat düşüklüğü, renal yetmezlik, kemik lezyonları, kalsiyumun yükselmesi ve idrarda da yüksek miktarda görülmesi gibi durumlara neden olur. Bu nedenle önerilen dozların üzerine çıkılmamalı, aynı hastalığı yaşayan ya da geçiren farklı hastaların ilaçları doz ayırt etmeksizin doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır. Bu durum hem tedaviyi olumsuz yönde etkiler, hem iyileşmeyi geciktirir ve daha farklı yan etkiler yapabilir. Raşitzm tedavisi genel olarak ayda bir üç ayda bir ve yılda bir izlenir.

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers