fbpx
 1. Ana Sayfa
 2. Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ani olarak ve sık sık tekrarlanan sıkıntı ve korku krizleri olarak tanımlanmaktadır. Panik atak belirtileri ile panik bozukluk benzerlik gösterse de psikiyatrist ve psikologlar tarafından farklı psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Panik atak yaşayan insanlar, atakların ne zaman yaşanacağını bilemedikleri için ve atakların zor olmasından dolayı yoğun kaygı yaşamaktadırlar. Uzmanlara göre sık rastlanan hatta toplumun yaklaşık %5′ i bu hastalığı ya geçirmiş ya da geçirmektedir. Korkulacak bir durum olmadığı gibi uzman desteği ile panik atak tedavisi mümkündür.

Her insan hayatında bir döneminde ya da dönemlerinde stresli ya da sıkıntılı bir dönem yaşamaktadır. Bu zor zamanlara karşı verilen doğal tepkilerdir. Rahatsızlığın zor dönemlerinde kişi öleceğini ya da felç kalacağını, bu rahatsızlığın ona zarar vereceğini düşünebilmekte ve korku içinde olabilmektedir. Bu durum bir diğer ruhsal hastalık olan panik bozukluk ile ilişkilendirilmektedir. Rahatsızlık çocuklarda ya da ergenlerde daha sık görülmektedir. Bu durum çocukların gelişimini etkileyebilmektedir.

Panik Atak Nasıl Olur?

İlk atakta kişi kendisini kalp krizi ya da felç geçiriyor sanabilmektedir. Çünkü belirtileri çok benzerlik gösterebilmektedir. Acile götürülen hastanın öncelikle öyküsü dinlenir. Sonrasında gerekli testler yapılır ancak testler sonucunda bir sorun olmadığı görülmektedir. Hasta sakinleştirici yapılıp taburcu edilmektedir. Doktorun psikolojik olduğu düşüncesi ile ilgili birime hastayı yönlendirmesi çok önemlidir.

Panik Atak Neden Olur Sebepleri Nelerdir?

Panik atak nedenleri ve sebepleri, çok stresli bir yaşam, travmalar, genetik faktörler, alkol ve madde kullanımı, yas ve depresyonun rahatsızlığı tetiklediği düşünülmektedir. Ancak net olarak nedenleri ya da sebepleri bilinmemektedir. Çünkü net olarak, belirgin bir nedenden dolayı ortaya çıkmayabilmektedir.

Erkeklere göre, kadınlarda daha sık görülmektedir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtileri arasında en kötü ve korkutucu özelliği, ne zaman ve nerede olacağı bilinmemesidir. Belkide rahatsızlığın en kötü özelliğidir. Genel olarak başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Göğüs sıkışması ve ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Kalp atışında hızlanma
 • Bayılma hissi
 • Terleme
 • Sıcak Basması
 • Üşüme, titreme
 • Mide bulantısı
 • Karıncalanma ya da uyuşma hissi
 • Baş dönmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Çarpıntı
 • Kontrolü kaybetme hissi
 • Kulaklarda çınlama
 • Ölüm korkusu
 • Dehşet hissi

Atak sırasında yukarıda bulunan belirtilerden en az 4 tanesi belirgin olarak görülmektedir. Daha az belirtilerin görüldüğü duruma kısıtlı panik atak adı verilmektedir. Belirtileri çok zor gibi görünse de uzman kontrolünde doğru tedavi yöntemi ile atlatılabilen bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Anında Ne Yapılmalı?

Öncelikle olarak bu durumun geçici olduğunu bilin ve rahatsızlığınızı yakınlarınızla ve sevdiklerinizle paylaşın.

 • Olumlu, güzel düşüncelere odaklanılmalı.
 • Atağın geçeceği unutulmamalıdır ve kendinizi telkin etmeniz çok önemlidir.
 • Sizin hayatınıza zarar vermeyeceğini bilmelisiniz.
 • Bulunduğunuz yerde kalmaya çalışın ve nefes egzersizleri yapın.

Panik Atak Ne Kadar Sürer?

Atakların ne zaman olacağı bilinmemekle birlikte ilk 10 dakika içinde en şiddetli halini alır. Yaklaşık olarak 15 30 dakika arasında sonlanmaktadır. Ancak ataklar 1-2 saat sürebilmektedir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi psikiyatristler ya da psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi ve terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre panik atak tedavisi %99 başarı göstermektedir. Bu sebeple rahatsızlığın korkulacak bir durum olmadığının bilinmesi önemlidir. Ancak bazı durumlarda tekrarlayabilmektedir.

Tedavi sürecinde öncelikle hasta, rahatsızlığı konusunda detaylı olarak bilgilendirmektedir. Ataklar sırasında kişinin kendinde olan değişikliklerin farkında olması önemlidir. Bununla birlikte, tedavi planlanması yaşanan bu değişikler ve belirtiler ile yapılmaktadır. Sonrasında uzman, tedavi sürecini belirlemektedir.

Nefes egzersizleri tedavinin önemli bir parçasıdır. Panik Atak sırasında uygulanan nefes egzersizleri kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Tedavi sürecinde ilaç tedavisi, bilişsel davranışsal terapi, hipnoz ve konuşma terapisi kullanılmaktadır.

Psikologlar ilaç tedavisi uygulayamaz, psikiyatristler ilaç tedavisi uygulayabilir. Bir diğer önemli nokta ise dünya genelinde internet yapılan ilaç satışlarının yasak olduğu ve kişilerin kendi kendilerine ilaç tedavisi uygulamaması gerektiğidir. Çünkü bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı ve internetten bilinçsizce alınan ilaçlar kullanıldığında sonuçları ölümlere bile neden olmaktadır. Bilinçli bir vatandaş olarak internet ilaç satışının şikayet edilmesi gerekmektedir.

Sizler için şehirlere uzman listelerini hazırladır. Bu listelerden uzmanların profillerini inceleyebilir, danışan ve hasta yorumlarını okuyabilir, kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

Şehirlere göre psikolog listesi ∇

İstanbul psikolog listesi
https://doktorbilgini.com/istanbul-psikoloji/

Ankara psikolog listesi
https://doktorbilgini.com/ankara-psikoloji/

İzmir psikolog listesi
https://doktorbilgini.com/izmir-psikoloji/

Bursa psikolog listesi
https://doktorbilgini.com/bursa-psikoloji/

Antalya psikolog listesi
https://doktorbilgini.com/antalya-psikoloji/

 

Şehirlere göre psikiyatrist listesi ∇

İstanbul psikiyatrist listesi
İstanbul psikiyatrist

Ankara Psikiyatrist listesi
Ankara psikiyatrist

İzmir Psikiyatrist listesi
İzmir psikiyatrist

Bursa Psikiyatri listesi
Bursa psikiyatrist

Antalya Psikiyatri listesi
Antalya psikiyatrist

Diğer tüm iller için DoktorBilgini sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

”Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.”

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers