facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Çocuk Yetiştirilmeli?
Nasıl Çocuk Yetiştirilmeli?

Nasıl Çocuk Yetiştirilmeli?

Ebeveynlerin çocuk yapma kararı almaları evliliğin tüm dinamiğini etkileyen önemli bir karardır. Henüz oturmamış, inişi çıkışlarla dolu bir evlilikte böyle bir kararı almak sorunların giderek dağ gibi büyümesine neden olabilmektedir. Çocuk kararı alan ebeveynler bunun dışında öncelikle kendini iyi tanımalı, zayıf ve güçlü yönlerinin farkında olmalıdır. Ayrıca Çocuk sahibi olan ailelerin yaşantısal deneyimlerini incelemeli, eşiyle ortak kararlardaki uyumunu gözden geçirmelidir. Tüm bu oluş kriterleri konusunda bir netlik oluşunca (tabi ki çocuğu bir proje olarak da düşünmeyerek) çocuk sahibi olunmalıdır. Peki çocuk nasıl yetiştirilmeli?

Sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir toplum için çocuğun temel ihtiyaçları karşılandıkça gelişir. Ailenin çocuklarına verecekleri temel ihtiyaçlar şunlardır:

Güvenlik ve Sevgi

nasil cocuk yetistirilmeli guvenlik ve sevgi

Çocuklar yaşamlarına başladıkları aile atmosferinde kendini güvende hissedeceği, sevildiği bir ortamda olmak ister. Bebek çok küçükken işe dönmek zorunda kalan anne ya da ihtiyaçları düzensiz karşılanan bir bebek, kendini güvende hissetmek ve sevilmek konusunda hayatın ilerleyen süreçlerinde de sıkıntı yaşayabilmektedir.

Başkalarına Bağlanma

nasil cocuk yetistirilmeli baskalarina baglanma

Çocuk aile dışında sosyalleşebilme, başka insanlarla ilişki kurabilme, ev dışındaki insanlarla da duygudaşlık yapıp paylaşabilmeyi öğrenmelidir. Kreşler ve okul öncesi anaokulları bu konuda çocuklara avantaj sağlar. Tabi ki çocuğun kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak aileden yavaş yavaş ayrışmasına destek verilmelidir.

Nasıl Çocuk Yetiştirilmeli : Özerklik ve Kendine Güven

nasil cocuk yetistirilmeli ozerklik ve kendine guven

Çocukların kendini ve çevreyi keşfetmesinde aileler çocuğa uygun ortamı ve şartları sağlamalıdır. Çocuk aile içinde fikirlerinin ve varlığının önemsendiğini hissetmeli, aile tarafından sürekli kontrol altında tutulmamalıdır. Yaptıkları ve başarıları yeterli düzeyde takdir edilmelidir. (Abartılı takdir, övgü ve çocuğa fazla verilen özgürlük de dengeyi ortadan kaldıracaktır.) güçlü bir kendilik algısı oluşmasına yardımcı olunmalıdır.

Gerçekçi Sınırlar ve Sorumluluk

nasil cocuk yetistirilmeli sorumluluk

Çocukların, bir toplumda başkalarıyla birlikte yaşayabilmek için bazı kuralları öğrenmeleri gereklidir. Başkalarıyla ilişkilerinde özerkliklerini, kendilerini doğru şekilde nasıl ifade edeceklerini, hayal kırıklıklarıyla sağlıklı bir şekilde mücadele etmeyi öğrenmelidir. Aile içinde çocuğa uygun sorumluklar verilmelidir. Ayrıca akademik başarı dışında yaşamsal beceriler de öğretilmelidir.

Tüm bunlara ilaveten çocuk ne yaparsa yapsın,onu seven bir ailesinin olduğunu her daim bilmeli ve hissetmelidir. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek dileğiyle…

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers