facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Mide Kanaması Neden Olur Belirtileri Nelerdir?
Mide Kanaması Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanaması Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması, yemek borusundan başlayarak ağızda ve bağırsaklara kadar uzanan bölgeleri kapsayan bir rahatsızlıktır. Üst ve alt mide kanaması olarak ikiye ayrılan bir hastalıktır. Genellikle mide ülserlerinin neden olduğu bu rahatsızlık, ani ve şiddetli bir şekilde ortaya çıktığında hayatı ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır. Mide kanaması öldürür mü diye merak edenler içinde cevabı vermiş olduk. Peki mide kanaması belirtileri nelerdir ve neden olur?

Mide Kanaması Belirtileri

Sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanan mide kanamaları gösterdiği belirtiler ile hemen müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Oldukça yaygın görülen bir hastalık olarak tedavisi mümkün olan ancak mide sorunlarının nüksetmesi ile tekrarlaması olasıdır. Mide kanamasının belirtileri şunlardır:
 • Midedeki şişkinlik hissi
 • Karnın alt bölgesinde şiddetli ağrı
 • Midede yanma hissedilmesi
 • Kırmız ya da kahverengi renkte kusmanın görülmesi
 • Koyu renkli dışkı
 • Halsizlik ile birlikte makatta kan görmek
 • Tokluk hissinin olması
 • Bulantı
 • Görmede güçlük, mide kanamasının en önemli belirtileri arasındadır.
Bu belirtilerin hepsi aynı anda görülmeyeceği gibi, tek bir belirti ile de mide kanaması sorunu yaşanabilmektedir. Bu nedenle mide ile ilgili rahatsızlıklar ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Mide Kanaması Neden Olur?

Bu hastalıkla ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de hiç şüphesiz ki mide kanaması neden olur sorusudur. Hassas bir yapıya sahip olan mide, zamanla bazı hastalıklarla kendini hatırlatmaktadır. Mide hastalıklarının başında gelen ülser, gastrit gibi hastalıklar, ilerleyen boyutlarında mide kanamalarına neden olmaktadır. Akut ve kronik mide kanamaları olarak ikiye ayrılan bu hastalıkta, hasta yakınlarının da hastayı iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Mide kanaması neden olur diyenler için işte nedenleri;
 • Mide kanaması yan etkisi olan ilaçların kullanılması
 • Kafa çarpmalarına bağlı travmalar
 • Stres ve gergin bir gün geçirmiş olmak
 • Bağışıklık sistemindeki zayıflık
 • Tedavisi ihmal edilmiş ülserler
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Cerrahi operasyonlar
 • Genetik ve çevresel etkenler, bu rahatsızlığın görülme oranını yükselten nedenlerdendir.
Teşhisinde geç kalınmış olan mide kanamaları kişinin hayatını riske sokan durumlardan biridir. Bu sebeple mide kanamasına karşı her zaman hazırlıklı olmak ve gereken önlemleri almak gerekir.

Mide Kanaması Tedavisi

Mide kanaması tedavi edilmesi için öncelikle kanamaya neden olan belirtilerin belirlenmesi gerekir. Ayrıca kanamanın küçük bir sindirim sistemi sorunundan kaynaklanacağı gibi, ciddi mide ülserlerinden de kaynaklı olabilir. Hiçbir belirti vermeden gelişen mide kanamaları gizli kanama olarak adlandırılmakta ve şüphesi durumunda kolay bir test ile teşhis edilmektedir. Ayrıca tedavi için kanama yerinin belirlenmesi önemlidir. Kanamanın olduğu bölgeye ilaç ya da ısı ile müdahale ederek kanamanın kontrol altına alınması sağlanır. Mide kanamasının teşhisi sonrasında tedavisi oldukça kolaydır. Kanamanın tekrarlamaması için, nedenin ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesi şarttır.

Mide Kanaması ve Beslenme İlişkisi

Sağlıklı beslenme, genel vücut sağlığı için son derece önemli bir konudur. Özellikle beslenmeye bağlı olan hastalıklardan korunmak için beslenme şeklinin kalitesi oldukça önemlidir. Mide kanaması da doğrudan beslenme ile ilgili olmasa da, mide de oluşan rahatsızlıklar, yanlış beslenme ile daha ileri boyuta ulaşmaktadır.  Ayrıca yağ oranı yüksek olan ve aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerin mideye ulaşması mide rahatsızlıkları ile beraber mide kanamasına yol açmaktadır. Mide kanamasından korunmak için önemli olan beslenme, tedavi sonrasında da oldukça önemlidir. Bu sebeple diyet çok önemli bir kavram haline gelmektedir ve sizlerde bu konuda size kusursuz diyet programı uygulayacak ve doğru yönlendirmeler yapacak diyetisyenlerden destek almalısınız. Bu konuda sizlere tavsiyemiz ise; İstanbul diyetisyen, İzmir diyetisyen, Antalya diyetisyen, Ankara diyetisyen, Bursa diyetisyen uzmanlarından destek almayı ihmal etmeyin. İleri derecede olan mide kanamasında tedavi sonrası beslenme de diyet uygulaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca mide asidini yükseltecek yiyecekler tedavi sonrasında uzak durulması gereken gıdalardır. Bununla birlikte süt ve süt ürünlerinin tüketimi de azaltılması gereken yiyecekler arasındadır.

Çocuklarda Mide Kanamaları

Yetişkinler kadar çocuklarda mide kanaması tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bebeklik döneminden itibaren görülmesi olan mide kanamasının birçok çevresel faktörü bulunmaktadır. Bunun yanında çocuklarda farklı belirtiler ile ortaya çıkan mide kanamasında uygulanacak tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Kanamanın miktarı az ya da çok olsa da acil müdahalenin uygulanması gerekir. Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen kusmaya bağlı olan reflü, mide kanamasının nedenleri arasındadır. Bu yüzden anne sütü almayan bebekler için en uygun mamanın seçilmesi, mide kanamasını önlemenin basit yollarından biridir. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde görülen mide kanamaları kansızlığa ve demir eksikliğine neden olacağı için halsizlik en önemli belirtilerden olacaktır.
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers