facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?
Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ergenlik döneminde aşırı büyüdüğü gözlenen memeler, hamilelik ve emzirmeden sonra sarkan göğüsler hem boyun, omur hem de psikolojik bir çok problemin sebebi olmaktadır. Bireyin boynuna beş-altı kiloluk bir torbanın takıldığını düşünün. Bu tüm gün boyunca taşıyacağınız torba kısa zamanda boyunda, omurda ve belde çok yoğun ağrılara sebep olacaktır. Ayrıca memelerinin sarkmasından dolayı estetik kaygılar yaşayan insanlar da bir hayli fazladır. Emzirme döneminde memelerin içi süt dolar ve emzirme sonrası dönemde bu süt boşalır. Bu genişleyip içinin boşalması durumu sonrası memelerde sarkma olması çok yaygındır. Ayrıca yaş ve ani kilo kaybı ile gelen meme sarkmaları da birçok kişinin hayatını olumsuz etkiler. Göğüs estetiği ameliyatları estetik ameliyatlar arasında en sık yapılanlardan biridir. Göğüs dikleştirme ve göğüs büyütme ameliyatları ile beraber göğüs küçültme ameliyatları memelerinin durumundan memnun olmayan ve/veya ağrı çeken insanların sıklıkla başvurduğu bir operasyondur. Büyük göğüslerin altında sıklıkla pişik olması, bunların bazen açık yaraya dönmesi gibi sebepler ile bazen ameliyat ihtimali daha ciddi düşünülüyor. Fakat her durumda direkt yapılması her estetik ameliyat gibi doğru değil.

Hangi Durumlarda Göğüs Küçültme Operasyonu Gerekir?

Meme küçültme işlemi birey ve uzmanın ikili görüşmesi ile karara bağlanmalı. Ayna karşısında göğüslerine bakan bireyin eğer meme uçları alt meme çizgisinin altındaysa yani meme uçları yere bakıyorsa meme küçültme ameliyatı gerekli görülebilir. Fakat salt estetik kaygılar ile yapılan meme küçültme ameliyatları başka bir estetik kaygıyı da sebep hazırlar. Meme küçültme ameliyatı içeriden bir parçanın veya derinin alınması yoluyla yapıldığı için dikiş izleri görülebilecek kadar büyük olabilir. Bu da kişinin bir estetik kaygıdan kaçarken diğerine yakalanmasına sebep olur. Kişinin sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir durum varsa veya kişi dikiş izi meselesini büyük göğüslere tercih ediyorsa bir gün hastane yatışlı, 3-4 gün dinlenmeli bir ameliyat ile bu sorun çözülebilir. Ne yazık ki meme küçültme ameliyatsız yapılamıyor. Ayrıca yara izi olmadan yapılabilecek tek ameliyat da liposuction (yağ alma) fakat bu göğüsleri küçültse bile daha çok sarkmalarına sebep olabiliyor. Bu sebeple bireyin bu ameliyattan önce çok iyi bilgi alması ve karar vermesi önemli.

Herkes Göğüs Küçültme Operasyonu Geçirebilir mi?

Göğüs küçültme ameliyatı genel olarak herkese yapılabilir. Fakat yapılması elzem olan durumlar ile yapılması düşünülmesi gereken durumlar var. Örneğin, pür estetik kaygılara sahip biri acele ile meme küçültme ameliyatına karar verirse, ameliyat sonrası iz onu ileride daha çok rahatsız edebilir. Ayrıca bazı meme küçültme ameliyatlarında süt kanallarının yerleri değiştirildiği için emzirme mümkün olmayabilir. Bu sebeple detaylı bir araştırma ve uzman görüşü olmadan acele ile bu kararın verilmemesi gerekiyor.

Randevu İçin Tıklayın

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers