PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri açıkçası sadece erkekleri etkiler, ancak erkeklerde tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 7’sini oluşturur. 80 yaşına kadar, tüm erkeklerin yüzde 80’inin bezinde habis odaklar var. Neyse ki bunların çoğu uykuda ve etkin değil.

Semptomlar ve Tanı

 Sunum genellikle alt idrar yolu tıkanıklığı semptomları ile görülür (serbestçe idrar yapamama). İlk tanı rektum muayenesi ile yapılabilir. Aslında, keşif, prostat spesifik bir antijen testi (PSA testi olarak adlandırılır) gibi diğer bazı rutin incelemelerin bir parçası olarak da yapılabilir. Bununla birlikte, kesin bir pozitif tanıya ulaşmak için, bir prostat biyopsisinin yapılması gerekir. Doktorunuz, bu durumdan şüpheleniyorsanız ürolog adı verilen bir uzman görmenizi önerir.

 

Biyopsi endikasyonları

  • Üroloğunuzun ilk prostat biyopsisi almanızı önermesinin dört temel nedeni vardır:
  •  Yüksek bir standart PSA seviyesine (4.0 ng / ml veya daha fazla) sahip olursunuz .
  •  Zamanla standart PSA seviyenizde önemli bir değişiklik var.
  •   PSA II testinde belirtildiği gibi 2,5 ila 10,0 ng / ml arasında standart bir PSA seviyesine ve PSA II testinde belirtildiği       gibi düşük bir serbest / toplam PSA oranına sahipsiniz.
  •   Dijital rektal muayenede şüpheli hissetme prostatınız var.

 

Prostat biyopsisi nasıl yapılır?

 Temel olarak bir biyopsi, kanserli hücrelerin olup olmadığını kontrol etmek için prostat dokusunu çıkarmak için bir iğne kullanmayı içerir. Ürolog, biyopsiyi uygulamadan önce sıklıkla bir lavman olmasını isteyecektir, ancak anesteziye gerek yoktur. Herhangi bir olası enfeksiyonu önlemek için neredeyse kesinlikle bir antibiyotik verilecektir. Son olarak, kanama sorunları riskini en aza indirmek için biyopsiden bir veya iki hafta önce belirli ilaçları almayı bırakmanız istenecektir.

Gerçek biyopsiyi gerçekleştirirken, biyopsi iğnesinin kesin yerleşimini yönlendirmek için transrektal ultrasonu (TRUS) kullanarak, ürolog prostattan altı veya daha fazla doku örneği alır ve daha sonra muayene için patoloğa gönderir. En az altı prostatın farklı alanlarından eşit aralıklarla yerleştirilmiş örnekler ve bunun yanı sıra, ultrasona göre şüpheli görünen herhangi bir alan alınmıştır. Bu şekilde ürolog, eğer prostatta varsa prostat kanseri dokusu bulma şansını en üst düzeye çıkarır.

 

Biyopsi örneklerine ne olur?

Ürolog biyopsi örneklerini değerlendirme için bir patoloğa gönderir. Bir patolog, vücudundaki dokuları görme ve anormallikleri teşhis etme konusunda uzmanlaşmış bir doktordur.

 Patolog daha sonra bu örnekleri mikroskop altında dikkatlice inceleyecek ve ürologa geri gönderecek. Bu bilgi üroloğun (ve hastanın) sonra ne yapılacağına karar vermesinde yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 

Prostat Kanseri

 Tedavisi Prostat kanserinin tedavisi, hastalığın ilerlemesi aşamasına bağlıdır. Günümüzde prostat kanserinin bazı aşamaları için mevcut tedavi seçenekleri potansiyel olarak iyileştirici olmakla birlikte, yerel olarak gelişmiş kanserler için iyileştirilme şansı azaltılmaktadır. İlk önce metastatik prostat kanseri tanısı alan hastaların tam tedavisi olası değildir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 2 =