facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Kasık Fıtığı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir
Kasık Fıtığı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Kasık Fıtığı dediğimiz şey, karın duvarımızdaki delikten veya yırtıktan çıkan iç organlarımızın cilt altında büyük bir şişlik oluşturmasıdır. Fıtığa sebep olan bu şişlik zaman zaman kayboluyorken zaman zamanda oluşmaktadır. Örneğin ayağa kalktığımızda, öksürdüğümüzde ıkınmadan dolayı fıtık ortaya çıkmaktadır. Ancak sırt üstü uzandığımızda hemen kaybolmaktadır. Yattığımızda fıtığımızın görünmemesinin nedeni, içindeki organların karın içimize geri dönmesidir. Ancak kasık fıtığı hastalığının ilerleyen dönemlerinde şişlik sürekli devam ettiği için ve hastamız rahata kavuşmak için eli ile bu şişliği geri itmektedir.

 

Bütün karın fıtıkları doğumsal ya da sonradan oluşmuş zayıf olan noktalardan ortaya çıkar. Örneğin göbek fıtıkları, göbek çevresi fıtıkları veya kasık fıtıklarımız doğumsal olan zayıf olan noktalardan ortaya çıkan fıtıklara örnektir. Fakat sonradan olan zayıf noktalarsa, ameliyat olduğumuz yerlerdir. Ameliyat geçirdiğimizden dolayı oluşan fıtıkların olduğu yerlere kesi yeri fıtıkları denmektedir.

 

Kasık Fıtığı Neden Olur?

 

Bilimsel araştırmalara göre karın duvarımızın fıtıklarının yaklaşık %95’i kasık fıtıklarından oluşmaktadır. Kasık fıtıkları insanlar arasında daha çok erkeklerde gözlemlenir. Birçok fıtık doğumdan sonra kapanması gerekmekte olan kasık kanalının kapanmayıp birey büyüdüğünde açılmasından dolayı ortaya çıkar. Bu fıtık türüne indirek kasık fıtığı denmektedir. Ancak birçok fıtık da adalenin zorlanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Adale yırtılır ve fıtık ortaya çıkar.

 

Göbek fıtıkları dendiğinde akla göbek çukurunun içinden çıkmış olan fıtıklar gelir. Göbek çukuru da, tıpkı kasık kanalı gibi, karın duvarımızın doğuma bağlı zayıf kısımlarından birisi olmaktadır. Kadınlarda daha çok görülmekte olan göbek fıtığını göbek çevresi fıtığı ile aynı manada düşünmememiz gerekmektedir. Göbek çevresi fıtıkları daha az gözlemlenmektedir. Bunların yanı sıra kesi yeri fıtıkları dediğimiz fıtık çeşidi öncesinde ameliyat olmuş kişilerde, kesi yerlerinin üzerinde gözlemlenmektedir. Bildiğimiz bütün karın duvarı fıtıklarının tedavisi cerrahidir.

 

Kimlerde Görülmektedir?

 

Kasık fıtığı aklınıza gelebilen her kadın ve erkekte her yaşta gözlemlenebilmektedir. Yeni doğan bir çocukta olabileceği gibi, yaşlı insanlara kadar görülebilen bir karın duvarı hastalığıdır. Başlarda dediğimiz gibi vücudumuzda oluşan tüm fıtıkların %95’i kasık fıtıkları olmaktadır. Bunun yanı sıra geri kalan %5’lik kısmı kesi yeri fıtığı ve göbek fıtığı oluşturmaktadır. Kasık fıtığı daha sık erkeklerde görülmesinin yanı sıra, göbek fıtığı ise kadınlarda daha sık görülmektedir.

 

DoktorBilgini.com Adresinden Doktor Randevusu Alın

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers