facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. İnmemiş Testis Nedir? İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi
İnmemiş Testis Nedir? İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Nedir? İnmemiş Testis Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin inişinde herhangi bir sorun olması durumunda inmeyen testis sorunu ortaya çıkabilir. Eğer testisin iniş sürecinde bir aksaklık meydana gelir ise iniş yolunda herhangi bir noktada kalması mümkündür. Testisler erkeklerde sperm üretiminden sorumlu olan organlardır. Aynı zamanda erkeklik hormonu üretiminde de işlevi olan organlardır. Testisler bebeklerin yaklaşık olarak %4’ünde yerinde bulunmuyor. Bu hastaların ise genel olarak 4’te 3’ünde testis 3 ay içerisinde yerine iner. Bebekler bir yaşına gelene kadar ise yaklaşık %1’inde testislerin yerinde olmama sorunu kalıyor. Bu durumda ise inmemiş testis olarak adlandırılan durum meydana gelmiş oluyor. Peki İnmemiş testis nedir , bebeklerde belirtileri nelerdir , tedavisi ve ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

İnmemiş Testis Nedir?

Testisler, cinsiyet hormonlarını salgılama görevini üstelenen ve aynı zaman sperm üretimi gerçekleştiren erkek üreme organları şeklinde tanımlanabilir. Bebekler anne karnında gelişirken testisler normalde olması gereken yerlere ulaşır. Eğer bu durum gerçekleşmez ve testisler olması gerektiği yere ulaşamaz ise inmemiş testisler ortaya çıkar.

İnmemiş testis sorununun bir diğer adı ise kriptorşidizm olarak bilinir. Erkek bebeklerde testisler embriyonik dönemde karın içinde yer alır. Embriyonik gelişim sürecine ise karın içinde bulunan bu testisler skrotuma iniyor. Skrotumu açıklamak gerekirse testislerin, içinde bulunduğu bir torba olarak gösterilebilir. Testislerin ikisi ya da sadece birisi skrotuma inmez ise inmemiş testis durumu meydana gelmiş olur. İnmeyen testis veya testisler abdomende ya da kasık içinde kalmış olabilir.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

Birinde inmemiş testis olduğunu anlamanın en kolay yolu belirtileri gözlemlemektir. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde çok kolay bir şekilde tanı koyulması mümkün oluyor. Bu rahatsızlığa sahip çocuklarda hangi tarafta problem var ise orada skrotum daha az gelişmiş olur. Skrotumun sorunlu olan tarafının daha küçük görünmesi ile testislerde böyle bir sorun var ise anlaşılabilir.

Testislerin inmemesi halinde dolanması ve şiddetli kasık ağrısına neden olması mümkündür. Belirtmek gerekir ki bu durum oldukça nadirdir ve testis torsiyonu olarak adlandırılır. Böyle bir durum olması halinde en kısa sürede uzman hekimlerden yardım almak gerekir. İnmemiş testis belirtileri neler diye merak edenler için bunlar gösterilebilir.

Önemli: Çocuğunuz inmemiş testis belirtileri gösteriyorsa ; çocuk üroloji doktorlarına başvurmanız gerekmektedir. Bu nedenle sizlere illere göre çocuk üroloji doktorları listesini hazırladık. İstanbul çocuk üroloji , Ankara çocuk üroloji , İzmir çocuk üroloji , Antalya çocuk üroloji doktorları listesini inceleyin. Yorumları okuyup , randevu alın.

Bebeklerde İnmemiş Testis Görüntüsü

Bebekler anne karnında gelişim sürecinde iken testisler ilk olarak karında gelişmeye başlar. Gelişim süreci içerisinde bu testislerin, skrotum isimli torbaya inmesi gerekir. Eğer bu gerçekleşmez ise inmemiş testis sorunu olduğu anlaşılır. Sorunun giderilmesi için ilk olarak yeni doğan bebeklerde belirli bir süre beklenir. Çünkü testislerin sonradan yerine inmesi ihtimali vardır.

Ancak bu yerine inme işlemi kendiliğinden gerçekleşmez ise tedavi ve operasyon ile yerine indirilmesi gerekir. Bebeklerde inmemiş testis görüntüsü skrotumun bir yanının diğerinden daha küçük ve farklı olması ile anlaşılabilir. Aynı zamanda iki testis de inmez ise skrotum tamamen boş olur ve bu durum anlaşılabilir.

Erkek Bebeklerde Yumurtalık Ne Zaman İner?

Erkek bebeklerde yumurtalığın ne zaman indiği, inmemiş testisler konusunda merak edilen sorulardan bir tanesidir. Genel olarak embriyoda gelişim sürecinde testisler de gelişir ve doğmadan yerine iner. Ancak bazı bebeklerde durum böyle olmuyor. Doğumdan sonra 3 ila 6 ay içerisinde de inmiyor ise ameliyat gerekir. Erkek bebeklerde yumurtalık ne zaman iner sorusu böyle cevaplanabilir.

İnmemiş Testis Tedavisi

İnmemiş testise sahip olan bebeklerde tedavi gerekir. Öncelikle bebeklerde kendiliğinde 3 ila 6 ay arasında yerine inme durumu söz konusu olabilir. Birçok bebekte bu durumun meydana geldiğini söylemekte fayda var. Hastalığa sahip olan bebeklerde 3 ila 6 ay arasında bir sürede testisler yerine gelebilimektedir. Ancak 6 ayın sonunda halen yerine inme durumu gerçekleşmemiş ise uzman bir hekimden yardım alarak tedavi gerçekleştirilmelidir. Eğer uzun bir süre tedavi edilmeden bırakılır ise çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle 18 aydan önce ameliyat yapılması tavsiye edilir.

İnmiş testis tedavisi kapsamında yapılan ameliyat ile testislerin normalde olması gereken yerde yani skrotumda olması sağlanır. Eğer bebeğinizde inmemiş testis varsa mutlaka ihmal etmeden kontrol ettirmeli ve kendi kendine düzelmez ise ameliyat ettirmelisiniz.

İnmemiş Testis Ameliyatı

Testislerin inmemesi ve abdomen ya da kasık boşluğunda kalması durumunda ameliyat ile yerine indirilmesi sağlanır. Bu ameliyatı alanında uzman doktorlar yapar. İhmal edilmeden en kısa sürede yaptırılması faydalıdır. Cerrahi yöntem ile testisler, bulunduğu yerden skrotuma doğru dikkatli bir şekilde indiriliyor. İndirildikten sonra ise yerine sabitleme işlemi yapılarak testisin olması gereken yerde olması sağlanır.

İnmemiş testis ameliyatı olarak adlandırılan bu yöntem aynı zamanda orşiopeksi olarak da adlandırılıyor. Hem açık cerrahi yöntemi ile hem de laparoskopik yöntem ile testislerin ameliyatını gerçekleştirmek mümkündür. Eğer sadece bir tanesi inmemiş ise ameliyat yönteminde nerdeyse %100 başarı elde edilir.

Eğer testisin az gelişme ya da ölü doku halini alma gibi bir durumu varsa doktorlar tarafından bozulmuş olan testis yapısı çıkarılır. Kriptorşidizm, aynı zamanda kasık fıtığıyla birlikte çeşitli sorunlar meydan getirebilir. Bu ameliyatı olanlar aynı zamanda kasık fıtığı için de aynı anda tedavi olabilir.

İnmemiş Testis En Geç Kaç Yaşında Ameliyat Edilir?

Kriptorşidizm erken tedavi edilmesi her zaman daha yararlıdır. İnmemiş testis en geç kaç yaşında ameliyat edilir diye merak edenler için 18 aylıktan önce ameliyat etmek gerektiği söylenebilir. Bundan sonrası çeşitli riskler barındırır ve sağlık açısından sorunlara neden olabilir.

Bebeklerde İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası

Bebeklerde meydana gelen ürolojik rahatsızlıklardan birisi olarak gösterilmektedir. Çoğu zaman belirli bir süre sonra düzelir. Zamanla testisler normalde olması gerektiği yere iner. Ancak inmemesi durumu da söz konusu olabilir. Bu durumda ise ameliyat edilmesi gerekir. Bebeklerde inmemiş testis ameliyatı sonrası ise belirli aralıklar ile hastanede kontrol yapılır. Testisin yerinde durup durmadığı, bu kontrollerin başında gelir.

İleride herhangi bir sorun meydana gelmemesi için kontrollerin aksatılmamasına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda testislerin gelişim açısından herhangi bir sorun yaşamaması da önemlidir. Bu nedenle gelişimleri de kontrol edilir.

Testislerin erkeklerde önemli işlevlere sahip olduğu herkes tarafından bilinir. Ameliyat sonrasında bu işlevlerin yerine getirilmesinde herhangi bir sorun olup olmadığı da incelenir. Ultrason yöntemi ile yapılan muayene ve görüntüleme ile testisler doktor tarafından kontrol edilir. Hormon seviyelerinde ölçme işlemi de yapılır.

Ameliyat sonrasında genel olarak belirtilen işlemler ve kontroller gerçekleştirilir. Bu kapsamda da ameliyatın başarılı olup olmadığı ve ameliyat sonrasında bir sorun olup olmadığı gözlemlenir. Aynı zamanda testislerin işlevlerini yerine getirmede bir sorun varsa tespit edilir.

İnmemiş Testis Hangi Bölüm Bakar?

İnmemiş testis sorunları için gidilmesi gereken bölüm çocuk ürolojisidir. Bir çocuk cerrahı ya da çocuk üroloji uzmanı tarafından ameliyat yapılarak sorunun giderilmesi ve testislerin yerine indirilmesi mümkün oluyor.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers