facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler yani kontroller nelerdir? Bu ister birinci, ikinci veya altıncı bebeğiniz olsun, aşağıdaki adımlar  mümkün olan en sağlıklı hamileliğe hazırlanmanıza yardımcı olacak önemli adımlardır. Bebek sahibi olmak istiyorsanız hamile kalmadan önce yapmanız gereken bazı testler vardır. Gebelik öncesi sağlık bakımı, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmak için hamilelikler öncesinde ve sırasında yapabileceğiniz şeylere odaklanır. Günümüzde korunmasız ilişki, erken yaşta ilişkiye başlamak ve  tek gecelik ilişkiler artık çok yaygın. Fakat bilmeniz gereken bu adımların hepsi sizi bebek hayalinizden birer adım uzaklaştırılıyor. HPV virüsü, rahim ağzı kanseri, rahim duvarı hastalıkları, yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri vb. birçok hastalık genetik yada korunmasız cinsel ilişki sonrası ortaya çıkabilecek riskler arasında. Peki ne yapmalıyız?

Jinekolojik Muayene

Öncelikle yapmanız gereken jinekoloji uzmanınıza muayene olmaktır. Fakat önemle belirtmek isterim ki eğer siz söylemezseniz doktorunuz size bazı gerekli testleri yapmayabilir. Bu yüzden doktorunuz erken teşhis açısından çok önemli. İlk yaptırmanız gereken jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından örnek aldırıp smear testi dediğimiz rahim ağzında bulunan zararlı virüslerin tespitidir. Ayrıca doktorunuz yumurtalıklarınızın kalite durumuna da bakacaktır. Eğer muayene esnasında yumurtalıklarınızda kist farkederse sadece rahminizin MR’ını çektirebilir ve kistlerin iyi yada kötü huylu olduğunu görebilir.

Hormon Testleri

Genetik bozukluk için kan testini mutlaka ilk muayenenizde doktorunuzdan talep etmeniz gerekir. Farkında olmadan genetik bir hastalık taşıyıcısı olabilirsiniz. Ayrıca erken doğum, düşük tehlikesi ve gebelik problemleri gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse yaptırmanız gereken testler : kan sayım testi, açlık kan şekeri testi, tiroid hormon testleri, böbrek fonksiyon testleri, alt karaciğer enzim testleri, vitamin değer testleri, bulaşıcı hastalık testleri ve pap smear testidir.

Zararları Alışkanlıklar

Eğer alkol yada sigara kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza durumunuzu belirtip gerekirse yardım almalısınız. Çünkü maalesef sigara ve alkol vücudumuzdaki çoğu organa zararlı olduğu gibi bebek sahibi olma şansımızı da azaltıyor. Ayrıca toksik maddelerle çalışmak, kötü niyetli bir ortamda yaşamak ve stres de hamilelik için büyük risk taşıyor.

Beslenme ve Folik Asit

Hamile kalmak için kilit noktalardan biride beslenmedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. Ayrıca aşırı kilolu yada zayıf olmakta hamileliği olumsuz yönde etkiliyor. Eğer aşırı kilolu yada zayıfsanız mutlaka bir beslenme uzmanına görünmelisiniz. Bunun yanı sıra vitamin ve Folik Asit destekli de beslenmeniz gerekir. Hamile kalmaya çalışırken uskumru yada hamsi gibi civa yoğunluğu diğer balıklara nazaran daha az olan balıkları tüketmelisiniz. Folik asit bir B vitaminidir. Hamilelik öncesi ve sırasında bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Folik asit içeren takviye gıda tüketebilir bunun yanında brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, tahıllar, zenginleştirilmiş ekmek ve portakal suyu gibi doğal gıdalar da tüketebilirsiniz. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler için kadın hastalıkları ve doğum doktorlarına başvurmak gerekmektedir. Bu sebeple sizlere Kadın doğum doktorları il bazında listeledir. İstanbul Kadın doğum doktorları , Ankara kadın doğum doktorları , İzmir kadın doğum Doktorları , Bursa kadın doğum doktorları , Antalya kadın doğum doktorları profillerini inceleyin. Yorumları okuyup , ücretsiz kolay randevu alın.    
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers