facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayları gebelik sürecinde birçok konuda hassas olmalıdır. Bu hassasiyet hem kendileri için hem de bebek için kritik öneme sahiptir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayı tarafından sürecin çok hafif geçeceği sanılır. Çünkü ilk birkaç ay boyunca hayatınızda çok az değişiklik yapmanız gereklidir. İlerleyen zamanlarda ise günlük hayatınızda birçok değişim meydana gelmesi gerekmektedir. Beslenme, uyku pozisyonu, spor, yolculuklar, sıvı tüketimi gibi pek çok konuda anne adayının dikkatli ve hassas olması gerekmektedir. 

​Gebelik sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok durum olmasına rağmen birkaçına değinmeye çalışalım.

Beslenme Kritik Öneme Sahip ​

Anne adayları gebelik sürecinde beslenme düzenine dikkat etmelidir. Tükettiği besinlerin neler olması gerektiği, ne kadar yenmesi gerektiği gibi pek çok detay hekim tavsiyesiyle öğrenilmelidir. Örnek vermek gerekirse; yağlı besinler tüketmeyi seven anne adayı gebelik sürecinde bu alışkanlığını ne düzeyde sürdürebilir; bunu hekime danışmalıdır.

​Günümüzde yiyeceklerin sağlıksız şartlarda yetiştirilme oranının artması, anne adaylarının organik yiyeceklere yönelmesini bebeğin sağlığı açısından gerektirmektedir. Annenin tükettiği besinler bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğin gelişim dönemlerinde, o döneme uygun olarak önemli besinlerin tüketilmesi gelişim döneminin sağlıklı atlatılmasına katkı sağlayabilir. Bu durumu hekiminize danışmanızda fayda var. Örneğin; bebeğin göz gelişiminin gerçekleştiği dönemde anne adayının havuç tüketmesi gibi.

Uyku Düzeni ve Pozisyonu ​

Anne adayının düzenli bir uykuya sahip olması öncelikler arasında yer almaktadır. İdeal saatler aralığında uyumalı ve uyku süreside ideal olmalıdır. Gebeliğin ilerleyen aylarında uyku pozisyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle doğuma yakın aylarda veya düşük riski taşıyan anne adaylarının nasıl uyuması gerektiği konusunda hekim tavsiyesi oldukça önemlidir. Bu nedenle uyku konusunu doktorunuza danışmanızda büyük fayda var.

Stres

​Anne adayı gebelik süreci boyunca stres uzak durmalıdır. Psikolojik olarak yaşayacağı zorluklar fiziksel olarak etki uyandıracağından dolayı bebeğin sağlığı açısından stres yaşanmaması oldukça önemlidir. Stresli ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.

Sıvı Tüketimi ​

Gebelik döneminde sıvı tüketiminin belirli düzeyde olması gerekmektedir. Kişinin metabolizmasına ve fizyolojik özelliklerine gören değişim gösterebilen su miktarı gebelik sürecinde kritik değerler arasında yer almaktadır. Günlük olarak ne kadar su tüketilmesi gerektiğini ise hekiminize danışarak öğrenmeniz gerekmektedir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers