facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar
Diyet Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Halk arasında çok bilinen ve sıklıkla uygulanan fakat sonuca ulaşılamayan birçok diyet haberi vardır. Doğru bilinen bu yanlışları uygularsınız ama sonuçta ya kilo veremezsiniz ya da verdiğiniz kiloları çok kısa zamanda hızlı şekilde geri alırsınız. İşte sizlere diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar neler bunu açıklayalım.

 

Halk arasında çok bilinen ve sıklıkla uygulanan fakat sonuca ulaşılamayan birçok diyet haberi vardır. Doğru bilinen bu yanlışları uygularsınız ama sonuçta ya kilo veremezsiniz ya da verdiğiniz kiloları çok kısa zamanda hızlı şekilde geri alırsınız. İşte sizlere diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar neler bunu açıklayalım. Aç kalarak zayıflamak… Çoğumuz yemek yemediğimiz, aç kaldığımız zaman çok zayıflayacağımızı düşünürüz. Oysaki aç kalarak yalnızca metabolizmamızı yani enerji harcama oranımızı azaltır ve yağ depolarımızı arttırırız.

 

Diyetin ilk evrelerinde aç kalarak kolay kilo verilebilir. Fakat bir süre sonra metabolizmanızın yavaşlaması sebebiyle kilo vermeniz durur. Peki, bunun doğrusu nedir?

 

Günde Kaç Öğün Yemek Yemeliyiz?

 

2,5 – 3 saat aralıklarla yemek yemek metabolizmanızı sürekli hareket halinde tutar. Az ve sık yemek yemekten kastımız budur. Diyet yaparken ki yanlış algılar ile çoğu zaman karşılaşırız. Buna bağlı olarak günlük öğünün 2’ye düşürülmesinin de kilo vermeye yardımcı olacağı düşünülür. Oysa öğünün düşürülmesi de aç kalmaya zemin hazırlamaktadır.

 

Ekmek Diyette Yenir mi?

 

Ekmek diyette yenir mi sorusunu kendisine sormayan yoktur sanırım. Temel enerji kaynaklarımızdan olan ekmeğin tüketilmesi kilo aldırdığı düşünülmektedir. Genellikle her birey ilk diyet düşündüğü zaman ekmeği hayatından çıkarıyor. Ama bilinen bir yanlış vardır. Ekmek yemeyen insanlar tahıl ürünleri tüketme ihtiyacı hissederler.

 

Tahıl ürünleri arasında makarna, pilav gibi yemekler vardır ki bu yemekler ekmekten çok daha fazla kilo yapmaktadır. Ekmek hakkında bildiğimiz bir diğer yanlış da esmer ekmeğin daha az kalorili olduğudur. Esmer ekmek beyaz ekmekten daha az kalorili değildir. Sadece esmer ekmeğin içinde bulunan posa sebebiyle beyaz ekmekten daha fazla tokluk hissi yaratmaktadır. Light ürünlerin kalorisi var mı? Light ürünlerin kalorisi olmadığını düşünüp, istenilen miktarda light ürün tüketmek doğru olmayacaktır.

 

Diyet ürünlerin kalorisi azaltılır. Ancak kalorisi sıfır olmuyor. Bu yüzden sadece tavsiye edilen miktarlarda yenmelidir.

 

Diyette Saat Sınırlaması Yok

Bilinen büyük yanlışlardan biri de akşam bir saat verilir ve bu saatten sonra yemek yemek kilo aldırır şeklinde düşünülür. Bu yanlıştır. Her birimizin yaşam tarzları, hareketliliği ve uyku düzeni birbirinden farklıdır. Bu neden bir saat sınırlandırılması yapmak genellenmemelidir. Evine akşam 20’ de giren bir insana, saat 18’den sonra yemek yememelisin demek yanlıştır. Çünkü o birey aç kalacağından geç saatlerde daha zararlı atıştırmalıklarla karnını doyurmaya çalışabilir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers