facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Depresyona Ne İyi Gelir?
Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyona Ne İyi Gelir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki hayatımızı derinden etkileyen depresyonun tedavisi bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.  Terapi ve ilaç tedavisi ile birlikte uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntem uzmanınız tarafınızdan size önerilecektir. Bunlar yaşam tarzınızı, davranışlarınızı, düşüncenizi değiştirmeyi içerebilir. Ancak unutmamalısınız ki bu yöntemler sadece tedavi sürecini destekleyici yöntemlerdir. Peki depresyona ne iyi gelir?

1. Öncelikle Yaşam Tarzınızda Değişikler

Depresyona ne iyi gelir sorusunun ilk ve en önemli cevaplarından birisi hayatınızda ve yaşam tarzınızda yapmanız gereken değişikler olabilir. Sürekli aynı şeyleri yapmak ve ya sürekli evden işe işten eve bir hayat yaşamak sizin için sıkıcı olabilir. Bu nedenle yeni bir ortam ya da yeni arkadaşlar depresyonu yenmenize yardımcı olabilir.

2. Depresyona Ne İyi Gelir: Spor Yapın

Depresyona iyi gelen diğer bir etken ise spor yapmaktır. Yapılan araştırmalara göre fiziksel olarak daha aktif olan insanların depresyona yakalanma riski aktif olmayanlara göre daha azdır. Bununla birlikte depresyonu yenmek içinde faydalı bir aktivite olduğu gözlemlenmiştir.

3. Sağlıklı Beslenin

Yapılan araştırmalara göre obezite depresyon riskini artırıyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve yukarıda bahsettiğimiz fiziksel aktivite depresyon seviyesini azalttığı gibi depresyondan koruyor.

4. Yeterli ve Düzenli Uyuyun

Yetersiz ve düzensiz uyku depresyonu daha da ağırlaştırabilir. Uyku düzeninizi sağlamak için yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliler yeterli olacaktır. Örneğin her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın. Ayrıca sabahları erken kalkın.

5.  Kendinize Güvenin ve Hedefler Belirleyin

Depresyonda olduğunuzda başarısızlık hissi ve kendinize güven kaybı yaşayabilirsiniz. Başlangıçta kendinize küçük hedefler belirleyin. Başardığınızı görün ve hedeflerde yavaş yavaş çıtayı yükseltin. Başardığınızı gördüğünüzde kendinize olan güveniniz tekrar gelecektir.

6. Depresyona Ne İyi Gelir : Geçmişi Düşünmeyi Bırakın

Geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylar artık geçmişte kalmadı mı? Artık geçmişte yaşamayı bırakın ve anı, hayatınızı yaşamanın zamanı çoktan geldi ve geçiyor. Hayatın tadını, anı yaşayarak çıkarın. Bu kısmı ” depresyona ne iyi gelir ” sorusunun en önemli cevapları arasında düşünebilirsiniz.

7. Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun ve Onlara Meydan Okuyun

Depresyona ne iyi gelir sorusuna cevap olarak; depresyonu yenmenin büyük bir çoğunluğu zihinseldir diyebiliriz. Olaylara bakış açınızı ve düşünce yapınızı değiştirdiğinizde Dünya’nın en değersiz insanı gibi hissetmekten kurtulabilirsiniz. Sizce Dünya’nın en değersiz insanı olmanız mümkün mü? Ancak depresyonda olan bir kişi böyle düşünebilir. Bu nedenle zihinsel düşünce yapısında değişiklikler için yapılan alıştırmalar ile olumsuz düşüncelerden kurtulmalısınız.

8. Toksit İnsanlardan Uzak Durun

Size iyi gelmeyen, sizi üzen veya sürekli sizi yönetmeye çalışan insanlardan artık uzak durmayı başarmalısınız. Bu insanlar sizin enerjilerinizle beslenmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Unutmayın hayatınızın merkezine kendinizi koymak ve böyle yaşamak bencilik değildir. Aksine kendinize olan saygınızdır.

9. Sevdiğiniz İnsanları Mutlu Edin

Emin olun insanları mutlu ettiğinizde ve bunu beraber paylaştığınızda sizde mutlu olacaksınız. Sevdiklerinize küçük hediyeler alabilir, onlarla keyifli vakit geçirebilir ve onlara iyilik yapabilirsiniz. Bunlar sizin de mutluluğunuza mutluluk katacaktır.

10. Ailenizle Vakit Geçirin

En son annenizle ne zaman baş başa vakit geçirdiniz. Sohbet ettiniz. Ve ya babanızla, kardeşinizle. Onlarla dışarıda bir kahve içmek sohbet etmek hem onları mutlu edecektir. Hem de kendinizi güvende ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

11. Yeniliklere Açık Olun

Yeni insanlar tanımak kadar yeni hobilerde size heyecan katacaktır. Ayrıca yeni insanlar ile tanışmak içinde ortam oluşturabilir. Fotoğrafçılık kursuna başlayabilir ya da yeni bir enstrüman çalmayı deneyebilirsiniz.

12. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Alkol ve sigara sizin dertleriniz için bir çözüm üretiyor mu? Cevap herkes için kesinlikle hayırdır. Bu süreçte alkol yerine su tüketmeniz daha zinde ve enerjik olmanızı sağlayacaktır. Sigarayı bırakmayı kendinize amaç edinebilirsiniz.

13. Bol Bol Kitap Okuyun

Günde en az yarım saat kitap okumak da sizi zinde tutar ve olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur.

Unutmayın ki herşey sizinle başlar ve sizinle biter. Depresyon tedavisi için psikolog ve psikiyatri doktorlarından destek almayı Yukarıdaki maddeler sadece alcağınız desteğe takviye niteliğindedir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers