facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Depremin Psikolojik Etkileri
Depremin Psikolojik Etkileri

Depremin Psikolojik Etkileri

Yıkıcı Depremin psikolojik etkileri arasında Depresyon, Stres ve Travmalar görülmektedir.

Deprem sonrası travmalar uzun yıllar sürebilmektedir. Bu zor süreçte yardım almayı ihmal etmeyin.

Deprem travması yaşayan kişiler daha sonra bu olayın tekrar yaşayacağını düşünürler ve haklı olarak bu korku ile yaşalar. Bu duygu durum bozukluğu karşısında kendilerini çaresiz hissedebilirler.

Yaşanan travmalar sonrası herkesin verdiği tepki farklıdır. Bu yüzden bu trajik olaylara karşı verilen tepkilerin doğruluğu yada yanlışlığı tartışılamamaktadır.

Deprem Sonrası Psikolojik Olarak Tepkilerinizi İzleyin

Yaşanan travmalar sonrası herkesin verdiği tepki farklıdır. Bu yüzden kendisi gözlemleyebilir ya da yakınlarınızdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Gözlemler sonucunda verilen tepkiler konusunda yardım alabilirsiniz.

  • Kötü Senaryoları Düşünmemeye Çalışın…

Uzun süre kötü senaryoları düşünmek zorunda kalabiliriz. Depremin psikolojik etkileri arasında en yaygın görünen deprem sonrası psikolojik etkidir. Deprem sonrası sağlıklı bir psikoloji için kötü senaryoları düşünmemeye çalışın. Bu sizin depreme karşı önlem almadığınız anlamına gelmez.

Kendinizin ve ailenizin güvende hissetmesi için birlikte deprem çantası hazırlayın. Deprem sonrasında güvenli buluşma noktası belirleyin. Bu planlar sizi ve ailenizi daha güvende hissettirecektir.

  • Kötü düşünceler aklınıza geldiği zaman nefes egzersizleri yapın.
  • Depremin Psikolojik Etkilerinden Kurtulmak İçin Sosyalleşin…

Deprem bitti ve geride kaldı artık. Doğa olayları ne zaman yaşanır kimse bunu önceden tahmin edemez. Artık sosyalleşin. Ailenizle , sevdiklerinizle daha çok vakit geçirin. Kendinize tutkunuz haline dönüşecek bir hobi bulun. Tutkunuz kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır. Tabii sporu ihmal etmeyin.

  • Yeni Hedefler Belirlemek Psikolojinize İyi Gelecek

Kendinize yeni hedefler koyun. Hedeflerinize ulaşmak için enerjinizi ve kafanızı hedeflerinize verirseniz deprem sonrası psikolojinize iyi gelir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers