facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Concerta Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Concerta Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Concerta Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklarında kullanımı en sık yapılan ilaçlardan bir tanesi Concerta ‘dır. Etkin maddesi metilfenidat hidroklorür’dür. İçerdiği yardımcı maddeler ise; laktoz monohidrat, sodyum klorür, bütil hidroksitoluen, propilen glikoldür. Peki Concerta nedir , reçetesiz alınabilir mi , kaç saat etkili , ne için kullanılır , yan etkileri nelerdir?

Concerta Nedir?

Concerta nedir? Sorusu pek çok anne ve baba tarafında sorulan soruların başında gelmektedir. Çünkü dehb yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde çocuklar için doktor tarafından reçete edilmeketedir. Bununla birlikte 6 ila 17 yaş aralığındaki çocuklar için doktorun verdiği dozda kullanılması gerekmektedir. Elbette bu ilaç sadece çocuklar için değil aynı zamanda da 18 ila 65 yaş aralığındaki yetişkinler için de kullanıma uygundur.

Concerta, terapi gören kişiler için ve terapiden istenilen verim alınamadığı zaman, tedavinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Concerta Reçetesiz Alınabilir Mi?

Dikkat eksikliği terapisi gören kişiler için tedavide takviye amaçlı kullanılan ilaçlardan biridir. Ancak kırmızı reçete ile alınır. Dikkat eksikliği olan ve hiperaktivite sorunu olan çocukların aileleri tarafından en çok merak edilen konu ise Concerta reçetesiz alınabilir mi? Sorusudur.

Kullanmadan önce mutlaka pskiyatri doktoru muayenesi gerekir. Doktor muayenesi ardından kişilerin kronik rahatsızlığının olup, olmadığı veya fiziksel olarak ilaç kullanımına yeterli olup, olmadığı konusunda bir muayene söz konusudur. Dolayısı ile Concerta kırmızı reçeteli bir ilaçtır ve kesinlikle reçetesiz alınmaz. Reçetesiz olarak, yasa dışı şekilde satışı yasaktır. Ve çeşitli cezai yaptırımlar uygulanır.

Concerta Kaç Saat Etkili?

Dehb sorunları olan çocuklar için en etkili ilaçlardan biridir.  Concerta yaklaşık olarak 12 saat boyunca etkisini gösterir. Psikyatri doktorlarının verdiği dozda kullanılması ve doz aşımı yapılmaması önemli hususların başında gelmektedir. Ayrıca çocuklardaki fazla hareketin önüne geçer, düzenli kullanımı yapıldığında da çocuklardaki beyin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlar.

Concerta Ne İçin Kullanılır?

Psikiyatri doktorları tarafından Dikkat eksikliği ve Hiperativite Bozukluğu olan hastalarına reçete edilen etkili ilaçlardan biridir.

 • Odaklanama sorunu yaşayan kişiler için,
 • Dikkat eksikliği ve konsantrasyon eksikliklerinde kullanılmaktadır,
 • Hiperaktivite tedavisinde kullanımaktadır
 • Bazı durumlarda narkolepsi yani uyku düzeni bozukluklarında kullanılmaktadır.

Concerta Yan Etkileri Nelerdir?

 • Yeme bozuklukları ve iştahsızlık problemleri,
 • Baş ağrısı,
 • Deride kızarıklık ve pul pul dökülme,
 • Sinirli halin artması,
 • Kramp veya kaslarda kasılma,

İlacın yan etkileri hakkında psikiyatri doktorlarından detaylı bilgi alınmalı ve yan etkiler görüldüğü anda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Psikyatri doktorları bu ilacı yazmakta yetkilidir. Ayrıca Dehp tedavisi için psikiyatri doktorlarına başvurmanız gerekmektedir. Sizlere illere göre doktorları listeledik. Doktorların profillerini inceleyin ve yorumları okuyun. Ayrıca kolaylıkla ücretsiz randevu oluşturabilmektesiniz. İstanbul psikiyatri , Ankara psikiyatri , İzmir psikiyatri , Bursa psikiyatri , Antalya psikiyatri doktorlarını inceleyin. Diğer iller için DoktorBilgini sayfasından branş ve il seçimi yapıp , randevu oluşturun.

 

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers