facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için iyi bir şekilde beslenmelidirler. Örnek vermek gerekirse; sebze ve meyve tüketimi çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında en başta gelmektedir.
 1. Çocukların öncelikli olarak bol bol su içmesi gerekir.
 2. Gdo’lu ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gereklidir.
 3. Çiğ olarak meyve ve sebze tüketilmelidir. Örnek olarak ise; marul, ıspanak, maydanoz ve pazı gibi klorofil içerikli olan besinlerin tüketilmesine öncelik tanınmalıdır.
 4. Vücut için ağır metallerin uzaklaştırılması ve beslenmede elma ve kişniş tüketilmelidir.
 5. Kahvaltıda çocuklara yumurta ve çinko içerikli olan zengin mineralli ürünler tüketilmelidir.

Çocuklar Sağlıklı Beslenebilmek İçin Hangi Vitaminleri Almalıdırlar?

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler için özellikle zengin içerikli olan vitaminleri almalıdırlar. Bunun için ise; aşağıda listelediğimiz ürünleri tüketmek onlar için oldukça faydalı olacaktır.
 • A vitamini tüketilmelidir.
A vitamini, akyuvarların ve antikorların güçlenebilmesini sağlayarak çocukların bağışıklık sistemine doğrudan etki etmektedir vitaminin içerisinde bulunan zengin besinleri listelediğimizde; balık yağı, yumurta sarısı, süt ürünleri, tereyağı, kırmızı ve et ve karaciğer, havuçlar, domates, taze kayısı muz ve sarı patates örnek olarak verilebilir vitamini için e ve c vitamini olan ürünleri tüketmek vücutta emilimi artırır.
 • Probiyotikler Tüketilmelidir.
Vücut için görevi bağırsaklara etki yapıp serbest olan radikallerin üremesine engel olmaktadır. Bununla beraber bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. İçerisinde bulunan besinler ise; yoğurt, peynir, tereyağı, dondurma ve ayranın içerisinde bu besin kaynağı bulunmaktadır.
 • B6 Vitamini Tüketilmelidir.
İçerisinde hemoglobi yapımında görev aldığı için bağışıklık sisteminde etkisi bulunmaktadır. İçerisinde kırmızı et ve avokado, patates, yağlı tohumlar, yumurta ve sebze ürünler en son olarak ise karaciğerde bu vitaminden bol olarak bulunmaktadır.
 • OMEGA 3 Vitamini Tüketilmelidir.
Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Vücut için sentezlenemeyen ve çoklu olarak doymamış yağ asidi olan omega 3 dışarıdan sadece besinler üzerinden alınmalıdır. En çok bulunabilen ürün ise balık tüketmek olacaktır.
 • D Vitamini ve Beta Glukan Vitaminleri Tüketilmelidir.
En son olarak ise sağlıklı kalabilmek için beta glukan ve d vitamini olan ürünleri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. D vitamini örmek verdiğimizde; bağışıklık sisteminde destek olarak önemli rol oynamaktadır vitamini için besinlerden almak yerine doğal enerji kaynağı olarak güneşten faydalanmak daha yararlı olacaktır. İsterseniz besin olarak tüketmek istediğinizde ise; balık yağı tüketebilirsiniz. Sağlık sorunu olan kişilerin kış aylarında doktor gözetimi altında d vitamini takviyesi alabilir. Beta glukan vitamini ise; bağışıklık sistemini güçlendirmede ekmek mayası ürününden elde edilmiş olan organik olan bir bileşiktir vitamini ile tüketildiğinde vücuda yararlığı artmaktadır. Lifli besinler beta glukan vitamini için en zengin kaynaklı olan ürünlerdir. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için diyetisyen desteği almanızda fayda vardır. Bu sebeple bizde sizlere illere göre diyetisyen listeleri oluşturduk. İstanbul diyetisyen , Ankara diyetisyen , İzmir diyetisyen , Bursa diyetisyen , Antalya diyetisyen profillerini inceleyin. Yorumları okuyup kolaylıkla, ücretsiz randevu oluşturun.  
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers