facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Çıplak Uyumanın Faydaları
Çıplak Uyumanın Faydaları

Çıplak Uyumanın Faydaları

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre insanların %10 çıplak uyumaktadır. Bu bizlere çok tuhaf gelse de uzmanlara göre çıplak uyumak çok faydalıdır. Çıplak uyumanın faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

 • Daha iyi uyursunuz
 • Özgüvenin artmasına yardımcı olur
 • Cildinizi iyileştirir
 • Yaşlanmayı geciktirir
 • Vajinal enfeksiyon riski azalır
 • Kan dolaşımını iyileştirmektedir
 • Kilo vermenize yardımcı olur
 • Yüksek tansiyonu azaltır
 • Cinsel Arzunun Artmasını Sağlar

Daha İyi Uyursunuz

ciplak uyumanin faydalari rahat uyku

Çıplak uyumanın en önemli faydaları arasında, daha rahat ve daha iyi bir uyku olmanız olacaktır. Pijama, çorap ve polardan kim bilir kaç kişi gece sıcaktan bunalmış bir şekilde uyanmaktadır. Bu açıdan baktığımız zaman pek de mantıksız bir durum değil.

Çıplak Uyumak Özgüvenin Artmasına Yardımcı Olur

ciplak uyumanin faydalari ozguven

Yatağa kıyafetsiz bir şekilde girmek ve vakit geçirmek, kendi vücudunuz ile daha barışık bir durumda olmanıza neden olacaktır. Bununla birlikte kendi vücudunuza karşı barışık ve rahat hissettiğiniz zaman buna paralel olarak kendinize olan özgüveniniz fazlası ile artacaktır.

Cildinizi İyileştirir

cıplak uyumak cildinizi iyilestirir
Çıplak uyumak, vücudunuza ve haliyle cildinize daha fazla nefes alma imkânı sağlayacaktır. Bu sayede gece boyunca daha az terlemiş olacaksınız. Ayrıca cildinde sivilce olan kişilerin çıplak uyuduğu zaman bu sivilcelerin azaldığını olduğunu söylemektedirler.

Çıplak Uyumak Yaşlanmayı Geciktirir

ciplak uyumak cildinizi yaslanmayi geciktirir

Vücudumuzda bulunan yaşlanmayı geciktirici sistemin ve büyük hormonların uyuduktan sonra çalışmaya başlamaktadır. Ancak aktif bir şekilde çalışmaya başlaması için ortamın ve giysinin vermiş olduğu sıcaklığın yüksek olmaması gerekmektedir. Çünkü vücudun kendi kendini onarma sistemi serin ortamlarda daha etkili olmaktadır. Ayrıca bu sistemin serin ortamda daha kararlı bir şekilde çalıştığı için giysiler içinde bu etkinin daha az olacağı tespit edilmiştir.

Vajinal Enfeksiyon Riski Azalır

ciplak uyumak vajinal enfeksiyon riskini azaltir

Pijamaların ve iç çamaşırların ne kadar temiz olduğunu bilsek te hijyen açısından tam olarak temiz olduğundan emin olmamaktayız. Ayrıca enfeksiyon ve mantarlar nemli ve sıcak ortamları daha çok sevmektedirler. Sıcak ve nemli ortamları sevdikleri için ortama daha rahat dağılmaktadırlar. Şunu da söylemekte yarar var pijama giyiyorsunuz diye bunlar olacak diye bir şey yok ancak; giymediğiniz zamanlara göre daha az risk taşımış olursunuz.

Kan Dolaşımını İyileştirir

ciplak uyumanin faydalari kan dolasimini iyilestirirGiymiş olduğunuz dar iç çamaşırları, taytlar ve korseler gece uyurken kullanmış olduğunuz bu gibi giysiler vücudunuzda belirli bölgelere baskı ve sıkılık uygulayarak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Ayrıca saçlarınıza takmış olduğunuz sıkı saç bantları içinde geçerli bir durumdur. Bundan dolayı gece çıplak uyumak vücudunuzdaki kan dolaşımı daha hızlı olamasını sağlayacaktır. Böylelikle uykunuza pozitif yönde etki yapacaktır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

ciplak uyumanin faydalari kilo vermekBu belki bazılarına göre çok saçma ve imkânsız gelse de bilim adamları çıplak uyumanın kilo vermeye etkisi olduğunu iddia etmektedir. Çünkü daha rahat ve kaliteli bir uyku uyuyacağınız için vücudunuz daha az stres hormonu salgılayacaktır. Stres hormonun az salgılanması demek çok rahat rahat bir uykunuzun olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle vücudunuzun çok rahat çalıştığı ve özelliklede metabolizmanın çok hızlı bir şekilde çalıştığı anlamına gelmektedir.

Çıplak Uyumak Yüksek Tansiyonu Azaltır

ciplak uyumanin faydalari yüksek tansiyonu azaltirDaha rahat ve daha derin uyuduğunuz zaman kan basıncınız düşecektir. Bu sayede vücut daha iyi dinlenecektir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre daha rahat uyuyan kişilerin uyumayanlara oranlar yüksek tansiyon riskinin %20 daha az olduğu tespit edilmiştir.

Cinsel Arzunun Artmasını Sağlar

ciplak uyumanin faydalari cinsel arzunuzu artirir
ciplak uyumanin faydalari cinsel arzunuzu artirir

Eşiniz ile olan ten teması, daha fazla oksitosin salgılanmasına neden olacaktır. Oksitosin salgılanması demek, sizin daha rahat hissetmenizi ve eşiniz ile daha çok yakın olmanızı sağlayacak bir hormondur.

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers