facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer ?
Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer ?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer ?

Bademcik şişmesi günümüzde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Genele vuracak olursak herkeste görülebilmektedir. Sıkça yutkunamama ve ağrı gibi belirtileri olan bu rahatsızlık tedavi edilmezse ciddi sorunlara doğru gidebilmektedir. Erken tedbir alınırsa ve tedavi uygulanmasına karar verilirse kısa süre içerisinde tedavisi gerçekleştirilir ve rahatsızlık ortadan kalkar. Bu yazımızda bademcik şişmesi belirtileri nelerdir nasıl geçer konularından bahsedeceğiz. Bademciğin vücutta büyük bir rolü ve işlevi vardır. Vücudumuz için olmazsa olmaz diyebileceğimiz önemi vardır. Bademcik vücudumuza girmeye çalışan çeşitli bakteri gibi zararlı enfeksiyonel durumların karşılaşacağı ilk duvardır. Bu gibi durumlara karşı vücudu korumak için elinden geleni yapacaktır. Bademcik şişmesi rahatsızlığının nedeni ise vücuda girmeye çalışan bakteriyel enfeksiyonlardır. Bu durumun birçok belirtisi bulunmaktadır. Çoğunlukla çocuklarda görülen bu enfeksiyonel rahatsızlık her yaşta görülebilmektedir. Her insanda farklı belirtiler ile kendisini belli etmektedir. İnsanlarda görülen bu rahatsızlığın genel ve yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Yutkunamama
  • Boğaz Ağrısı
  • Ateş
  • Halsizlik
  • Ağız kokusu
  • Yutkunurken sanki bir şey takılı kalmış hissi
  • Ve çocuklarda görülebilen kusma / mide bulantısı hali
Bademcik şişmesi bu gibi belirtilerle anlaşılabilir. Sizlerde de yukarıda bahsedilen belirtiler var ise en yakın zamanda tıbbi yardım almak için ile doktorunuza gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Sağlığınız açısından çok büyük önemi olan bademciği lütfen küçümsemeyin ve gerekli tedaviyi almak için fazla gecikmeyin.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik şişmesi nasıl geçer sorusunun cevabı için evde uygulayabileceğiniz birçok kolay tedavi yöntemi vardır. Sırasıyla bu yöntemlere geçecek olursak şöyle sıralayabiliriz: İlk olarak sizlere önerebileceğimiz yöntem tuzlu ılık sudur. Çünkü tuzlu ılık suyu gargara şeklinde uygulayarak bademcik şişmesi rahatsızlığınızı büyük bir oranda rahatlatabilirsiniz. Bir su bardağı ılık suya bir çay kaşığı tuz atın ve güzelce karıştırın. Bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın. Sizlere çok fayda sağlayacaktır. Sizlere önerebileceğimiz bir diğer uygulama ise ballı ılık sudur. Balın faydasını bilmeyen yoktur ve bu ballı ılık su boğazınıza çok güzel gelecektir. Yavaş şekilde içerek faydasını görebilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise limonlu ılık su olacaktır. Limondaki C vitamini çok önemli ve faydalıdır. Hem vitamin ile bağışıklığınız daha güçlenecek hem de bademcik enfeksiyonlarını yok etmede oldukça etkili olacaktır. Bu uygulama tedavi yöntemlerindeki önemli husus suyun ılık olmasıdır. Aksi halde soğuk su boğazınıza iyi gelmeyecektir. Bu tedavi yöntemleri haricinde hastaların tercih ettiği başka bir tedavi yöntemi de vardır. Bu yöntem ise tıbbi yani ameliyat yöntemidir. Bademcik ameliyatı genellikle küçük çocuklarda sıklıkla yapılmakta ve kısa sürede tedavi sağlamaktadır. Sadece çocuklarda olmamakla birlikte her yaşta yapılabilmektedir. Bademcik şişmesi için yukarıda bahsedilen tedavi yöntemlerini deneyebilir, gerekli görüldüğü zamanda ise ameliyat ile birlikte bu rahatsızlıktan tamamen kurtulabilirsiniz. Özellikle günümüzde bademcik ameliyatı sıklıkla yapılmaktadır. Rahatsızlığın komple ortadan kalkması için en kesin çözüm tıbbi yollar olmaktadır.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers