facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Ambivalans Nedir? Ambivalans Nedenleri ve Belirtileri
Ambivalans Nedir? Ambivalans Nedenleri ve Belirtileri

Ambivalans Nedir? Ambivalans Nedenleri ve Belirtileri

Ambivalans Nedir?

Ambivalans; olumlu ve olumsuz değerlendirmelerin aynı anda oluşmasıdır. Tanımlamalar genelde;

“Olumlu ve olumsuz duyguların güçlü olması şartıyla, aynı nesne veya aktiviteye karşı, eşzamanlı veya hızla değiş tokuş edilebilen olumlu ve olumsuz duyguların varlığı” (Meehl, 1964, aktaran Emmons, 1996) çerçevesinde oluşmuştur.

psikolog ebru sinici kimdir, yorumları, iletişim ve randevu bilgileri
Yazar: Uzman Psikolog Ebru Sinici

Bu olumlu duygular hem sevgi hem nefret gibi birbirine zıt duygulardan oluşabilir. Günümüzde bipolar bozukluk, şizofreni ve obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıklarda da görünebilir. Fakat Ambivalans yaşamanız bu hastalıklara sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Ambivalans Belirtileri Nelerdir?

Zıt duyguların yaşanması

Ambivalansta zıt duygular, zıt dürtüler ve fikir zıtlıkların yaşanması söz konusudur. Örneğin bir kişiye öfkelenip güçlü şekilde nefret duyarken aynı anda  güçlü bir sevgi duymanız mümkündür.  Bunun dışında itaat- isyan gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu durumlar sıklaştığında kendinizi gözlemlemenizde yarar olabilir.

Güçlü duygu karmaşası yaşanması

Bireyin çelişkili veya kendisiyle uyumsuz duyguları ara ara normal olmasıyla birlikte olağan dışı şekilde yaşandığında çeşitli psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.  Birey yaşadığı farklı duyguların arasında karmaşalar yaşar ve davranışlarını etkiler. Davranışlarına yansımasıyla birlikte kişiler arası ilişkilerine yansır ve çevresiyle kurduğu iletişimde sorunlar yaratabilir.

Ani duygu değişimi

Bireyler bir duygu durumunu sürdürmekte zorluk çekebilir ya da ani bir şekilde duygusunu terk ederek farklı bir duyguya geçiş yapar. Mutlu olan bir insan aniden öfkelenebilir ya da üzgün olan bir insan aniden mutlu olabilir. Ani duygu değişimleri çevresel, fizyolojik ya da hormonal sebeplerde de kaynaklanabildiği için her ani duygu değişime Ambivalans demek doğru değildir.

Duygu durum arasında dengeyi kuramamak

Neşe, üzüntü, öfke, mutluluk gibi duygularınızı kontrol etmekte zorluk çekiyor ya da çok sık dalgalanmalar yaşıyor olabilirsiniz. Tırmanan bir üzüntü ya da tırmanan bir mutluluk günlerinize eşlik edebilir veya duygudurumun olmaması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda sizde başka neler olduğuna dikkat edebilirsiniz. Fark ettiğiniz başka durumlar söz konusu ise yardım alabilirsiniz.

Ambivalansın Nedenleri Nelerdir?

Ambivalansın doğumdan, yaşamın sonuna kadar bir çok sebebi olabilir.

  • Bebeklik, ergenlik gibi gelişim dönemlerinin yanında gebelik gibi hormonal artışın yaşandığı zamanlarda da görülebilir.
  • Bunun dışında travmatik olaylara maruz kaldığınızda da  yaşayabilirsiniz.
  • Ayrıca altta yatan bipolar bozukluk, şizofreni ve obsesif kompulsif gibi rahatsızlıklarda da semptomlardan biri olabilir.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers