facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Aile İçi Etkili İletişim Nedir Nasıl Olmalıdır?
Aile İçi Etkili İletişim Nedir Nasıl Olmalıdır?

Aile İçi Etkili İletişim Nedir Nasıl Olmalıdır?

İletişim nedir sorusu ile başlayalım öncelikle. Karşılıklı olarak duygularımızın, düşüncelerimizin, paylaşmak istediklerimizin karşı tarafa aktarılmasıdır iletişim. Bu iletişim sözlu olabildiği gibi sozsuz de olabilir pek tabii. O halde aile içi iletişim , sözlü yada sözsüz olarak aile içindeki üyelerle yaptiğimiz konuşmaların, tepkilerimizle verdiğimiz mesajların da olabilecegini artık biliyoruz. Aile içi iletisim deyince akla bir çok önemli konu geliyor. Bu yazımda aile içi iletisim nedir? aile içi etkili iletişim nasıl olmalıdır ? ve aile içi olumlu ve olumsuz iletişim nedir? gibi konulara değineceğim.

Aile İçi İletişim Nedir?

İnsanoğlunun sahip olduğu birçok önemli özelliğinin yanında konuşması, ifade etmesi, anlatması, bahsetmesi ne kadar da kıymetli öyle değil mi? Çünkü sosyal bir varlığız ve bu sosyalliğimizi paylaşım yaparak, birlikte hareket ederek gerçekleştiriyoruz aslında. Çoğumuz bunları yapıyoruz evet ama aile içinde nasılız? Aile içi iletişim deyince, ben asla bunları ailemle konuşamam ya da aile üyelerimle iletişim kurmaktan nefret ediyorum diyenlerden misiniz, öyleyse doğru yerdesiniz. Nerede, nasıl yanlışlıklar yapılıyor yazımın devamında kendinizle ilgili bulabileceğiniz birçok satır bırakıyorum aşağıya.

Aile İçi Etkili İletişim Nasıl Olmalıdır?

Emir vermeden, uyarmadan, rencide etmeden, empati yaparak, göz teması kurarak aile üyelerimizle iletişim kurabiliyor muyuz? İşte bu yüzdendir ki aile içi iletişimimiz sonrasında yaşanılan kavgalar, hissettiğimiz hayal kırıklıkları, anlaşılamamazlıklar , değersizlik gibi hissettiğimiz birçok duygu ve inanç ta gün yüzüne çıkıyor. Peki neden aile içi iletişim de bu kadar zayıfız? Ya da neden aile içi iletişimi doğru kullanamıyoruz? Bunun birçok sebebi olabileceği gibi, en sık karşılaştığım mesele bilmemek. Aile içi iletişimin, aile içi etkili iletişimin ne olduğu bilmiyoruz. Çocukluk yaşantılarımızdan, çevremizden öğrenerek geliştirdiğimiz bir karakter var ve bu karakter yetişkin olduğunda bütün öğrendiklerini sergiliyor aslında. Farkında olalım. Aile içi etkili iletişim çok kıymetli bir kavram çünkü. Dinleyelim, göz teması kuralım, sözünü kesmeyelim, yumuşak bir yüz ifadesi kullanalım, eleştirmeyelim, dinlediğimizi gösterebilmek adına çocuğumuzun ya da esimizin söylediklerini tekrar edelim. Örneğin, hımm demek bugün çok sevindin ya da ne kadar yorulmuşsundur tahmin ediyorum gibi. Bunları yapmakla başlayın olur mu. Göreceksiniz hemen farkedileceksiniz ve siz bu şekilde olmaya özen gösterdikçe aile içindeki diğer üyeleri de etkileyeceksiniz. Olumlu değişimler güzel karşılanır ve başka birçok problemin çözüme ulaştırılmasında etkendir.

Aile İçi Olumlu ve Olumsuz İletişim Örnekleri Nelerdir?

Aile içi olumlu ve olumsuz iletişim örnekleri nedir sorusunun cevabını yukarıda belirtmiş oldum aslında. Öyleyse bir özet geçecek olursam, size aile içinde duygularınızdan, düşüncelerinizden bahsederken ve sonrasında olumlu hissettiren bir duygu ya da bir düşünce varsa o aile içi olumlu iletişimdir, aksi ise aile içi olumsuz iletişimdir diyebiliriz.

Mevlana’nın bir sözü var

‘’Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istedim, bugün ise bilgeyim kendimi değiştirdim. ‘’

  Makale Yazarı Psikolog Sinem Karaduman
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers