facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Vajinada Beyaz Lekeler Nedenleri Nelerdir?
Vajinada Beyaz Lekeler Nedenleri Nelerdir?

Vajinada Beyaz Lekeler Nedenleri Nelerdir?

Vajina içinde beyaz lekeler birçok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Bu beyaz lekelerin fiziksel anlamda etkisi görülmeyebilir. Yani herhangi bir ağrı yada o bölgede bir kaşıntı meydana gelmeyebilir. Yine de bu lekelerden kaynaklı olarak kadınlar ister istemez paniğe kapılabilmektedir. Vajina üstünde beyaz lekeler oluşabileceği gibi vajina duvarında da bu lekeleri görmek mümkündür. Peki vajinada beyaz lekeler neden oluşur?

Vajinada Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

HPV :Cinsel enfeksiyon çeşitlerinden birisi olan HPV, cinsel hayatı olan birçok kadında görülebilmektedir. Bu yolla oluşan lekelerin bazıları kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Bazıları ile senelerce yaşamak zorunda kalınabilir. Ciddiye alınması gereken bir durumdur. Nitekim alınmazsa kansere sebebiyet verebilir . Halk arasında daha çok genital siğil olarak bilinir ve vajinada beyaz lekeler bu enfeksiyonun belirtileri arasındadır.

Mantar Enfeksiyonu :Mantar ile birlikte sadece vajina içinde değil vajina dudaklarında beyaz lekeler oluşmaktadır. Cinsel bölgedeki pH dengesizliği ile birlikte bu lekeler ortaya çıkar. Tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, kaşınma, kızarıklık ve yanmaya sebebiyet verir. Mantar enfeksiyonu tedavisi oldukça kolaydır; âmâ tedavi sonrasında tekrardan ortaya çıkması da muhtemeldir.

Bartholin Kisti :Vajinadaki kayganlığa sebep olan bezlerin tıkanması ile birlikte kist meydana gelebilir. Bu kistlerde beyaz lekelere neden olabilmektedir. Bu kistin belirtileri biraz baskı ile birlikte söz konusu bölgede ağrı oluşabilmektedir. Aynı zamanda vajinada beyaz lekeler oluşması da belirtileri arasında gösterilebilir. Kendiliğinden bu lekelerin kaybolması mümkündür; ama apse olursa bir uzmana görünmenizde tavsiye vardır.

Sifiliz Enfeksiyonu :En bilindik enfeksiyonlardan olan Sifiliz enfeksiyonu, bulaşıcı olması ile bilinmektedir. Bu hastalık, Frengi çıbanının çıkmasını sağlar ve bu frengi çıbanı herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Bebeğe geçme ihtimalide bulunmaktadır. Bilinen en belirgin belirtisi frengi çıbanı olarak bilinmektedir. Bu çıbanın kuluçka zamanı 10 ila 90 gün arasındadır ve vajina içinde frenginin görülmesi, fark edilme olasılığını düşürmektedir. Kendiliğinden belli bir süre sonra kaybolmaktadır ama enfeksiyon ne yazık ki kaybolmamaktadır.  Sifiliz Enfeksiyonu ciddiye alınması gereken bir enfeksiyondur ve eğer tedavisi gerçekleştirilmez ise ölümle sonuçlanacak kadar ilerleme sağlayabilmektedir.

Vajinada Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Vajinada beyaz lekeler tedavisi için elbette doktora gitmeniz gerekmektedir; ama bu süreçte;

 • Egzersiz
 • Yoğurt tüketimi
 • Prezarvatif kullanımı
 • Sıvı tüketimi
 • Vajinayı kuru tutmak

Gibi önlemler almanız gerekmektedir. Bu konuda alanında iyi doktorlar ile çalışmanız gerekmektedir. Bu konuda sizlere tavsiyemiz; kadın hastalıkları uzmanı listesinden şehrinizi seçip linke tıklamanız ve karşınıza çıkan kadın hastalıkları ve doğum doktorlarından birisinden randevu almanızdır. Her biri bu alanda kendisini geliştirmiş, en iyi doktorlardır.

https://doktorbilgini.com/genital-estetik-vajina-estetigi-ameliyati-nasil-yapilir/ https://doktorbilgini.com/adet-regli-gecikmesi-nedenleri/

 • Paylaş:

2 Yorum

 •  2 yıl önce

  Benim vajinam dudak kısmında beyazlık oluştu aciyor yanıyor tahriş gibi olmuş bembeyaz krem ne iyi gelir yardımci olursanız sevinirim

  •  2 yıl önce

   Slm.eda hanım söylediğiniz beyazlıklar için tedavi gördünüz mü

Yorum Yapın

ap servers