Tahammül seviyeniz ne kadar?

Bazen ne olursa olsun, güler geçeriz. Bazen de en gülünecek şeye, gülmeyi bırak, bağırmak ya da surat asmak isteriz. Karşımızda ki kişide,  bizden beklediği pozitif davranışı göremeyince olumsuz tepkisini bize yansıtınca, eyvahlar olsun ki, olumsuz kısır döngü başlamış olur. Böylelikle kişilerin karşılıklı tahammül seviyesi iyice azalır. Bu durumda, İlişkide ki iletişim, paylaşım hatta karşı cins ilişkisi ise cinsellik paylaşımı dahi bitebilir.

Peki neler yapmalıyız ki, bu olumsuz sistemden çıkabilelim. Öncelikle, kendimizde ki bu olumsuz duygu ve olumsuz anlamaları fark ettiğimiz an, bilelim ki, üzerimizde  taşıyamayacağımız kadar yük biriktirmişiz. Emin olun bu yüklerin yarısı hayatın  gerekli sorumlulukları ise de diğer yarısı da, kontrolcü, mükemmeliyetçi belki de kaygılı yapımızdan biriktirdiğimiz fazla çöplük duygu ve bilgilerdir. Bizleri fazlasıyla yoran ve mutsuz eden bilinç altından ve geçmişten gelen bu olumsuz duygu ve davranışlarınızı çözümlemek hayata bakış açınızı ve iletişimizi çok olumlu yönde değiştirecektir. 

Siz gereksiz yüklerinizi taşımaya çalışırken, motivasyon, kaliteli uyku, mutluluk ve haz anları ve daha hayata dair ne kadar güzel şey varsa  gözünüzün önünden film izler gibi yaşayamadan kayıp gidecektir. Yükleri çöpleri taşırken bir de  motivasyonunuz, mutluluğunuz ve gücünüz azaldığından, tahammül azalarak yerine gerginlik ve öfke gelecektir. Unutmayın ki, midenizin aldığı kadar ve faydalı şeyler yerseniz, hem sağlıklı, hem dengede, hem de mutlu olursunuz. Duygu ve hayat yükleri de böyle fazlasını bırakmaktan korkmayın, çünkü daha rahat ve keyifli olurken, daha da çok üreten yaratan ve faydalı olmaya devam edeceksiniz. 

Gelelim  böyle tahammülsüz biri ile yaşamaya ya da birlikte olmaya. Aman ha.. bu oyunun içine dalgınlıkla siz de girmeyin. Çünkü bu durumda, bir müddet sonra sizin de karşıda ki kişiye karşı olumsuz ve tahammülsüz enerjiniz birikebilir. Öncelikle, bu oyundan çıkıp, karşıdan o kişiye daha objektif bakmayı bilin. Onu karşı kızarak, küserek, tepki  vererek değil, onu anlamaya çalışarak dinleyin. Karşında ki, gergin, istemsiz ve mutsuz kişinin mutluluk yanlarını ortaya çıkaracak onu motive edecek   şekilde ona destek olun. Hala bu çaba işe yaramıyorsa, mutlaka yardım almasını sağlayın. Çünkü basit bir öfke ve tahammülsüzlük ne olacak ki, kendi kendine geçer dediğimiz davranış durumu, kişi de ilerleyen psikolojik sorunlara, aşırı kaygı öfkeye, günlük rutin işlerinden uzak duramaya, insanlardan, işinden hatta öz bakımından uzak kalmaya, bedensel sağlık sorunları yaşamaya, mutsuz, uykusuz, ilişkilerinde sorun yaşayan, yalnız kalan, ya da yalnız kalmak isteğine eğilimli hale gelebilir. Çünkü tahammülsüzlük, hayatı, kendini,  herkesi ve her şeyi anlayamadığı gibi hayatı, sadece bir yük olarak görmeye başlar. Ne yapıyoruz, yüklerin taşıyamadığımız kısımlarını bırakmaktan asla tedirgin olmuyoruz. Bunu yapamıyorsak da, sağlıklı ve mutlu devam eden bir hayat için mutlaka yardım alıyoruz. ☺ Sağlıkla ve mutlu kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =