ŞİZOFRENİ NEDİR?

 

Şizofreni ciddi ve kronik bir rahatsızlıktır. Epilepsi veya migren gibi bir beyin hastalığıdır. Hastalığın gidişatında çevresel faktörlerin de etkisi yüksektir. Şizofreni hastaları gerçeklik ile bağlantılarını yitirir, olmayan şeylere inanmaya başlar, duygularını kontrol edemez ve kişilik bozukluğu yaşamaya başlarlarlar.

Şizofreni genel olarak halüsinasyon görme, sürekli tedirginlik hali, korku hali ve paranoyalardan oluşan bir hastalıktır. Hastalarda şiddet eğilimi gibi korkulacak eğilimler yoktur. Gerekli tedavi uygulandığı takdirde hastalık kontrol altına alınabilir. Şizofreni hastalığı kontrol altına alındığında ise hasta;  ailesi, arkadaşları veya tek başına topluma karışabilir, normal bir birey davranışları sergileyebilirler.

 

ŞİZOFRENİ NEDEN OLUR?

 

Şizofreni hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hastadan alınan anamnezlere göre beynin kimyasal yapısında meydana gelen bozukluklar, aileden gelen psikotik hastalık öyküleri, çevresel faktörler gibi sebepler mevcuttur. Genetik faktörler çevresel faktörlerden daha baskın sebeptir. Şizofreni hastalarının beyin merkezi ve sinir sistemi yapıları sağlıklı bireylere göre farklılık gösterir. Beynin özellikle frontal lobu sağlıklı bireylere göre küçüktür.  Bu farklılıklar da hastalığın bir beyin hastalığı olduğunu öne sürmektedir.

 

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

  • Şizofreni hastaları kendi doğrularına ve gerçek dışı faktörlere inanırlar. Basit bir örnek verecek olursak başka bir kişinin onu takip ettiğine veya ona aşık olduğuna inanabilirler.
  • Halüsinasyon en yaygın belirtidir. Her duyu ile olabileceği gibi genellikle işitme şeklinde gerçekleşir.
  • Konuşmalarında bozukluk meydana gelebilir. Hastalar kendilerini ifade edemez veya ifade etmekte zorlanırlar.
  • Şizofreni hastalarında motor hareketlerinde düzensizlik görülür. İtaatsizlik, aşırı abartılı tepkiler, çocuksu hareketler veya fazla sakinlik gibi durumlar gözlemlenebilir.
  • Kişisel hijyenlerini ihmal ederler.
  • Yüz ifadesi azalır mimikler yok düzeye inebilir.
  • Duygusallık ve depresyon hali gözlemlenebilir.

Şizofreni hastalığında en sık gözlemlenen belirtiler bunlar olmakla beraber bu belirtiler daha çoğaltılabilir.

 

ŞİZOFRENİDE TEŞHİŞ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 

 Bu hastalık genellikle belirtiler hasta yakınları tarafından fark edildikten sonra psikiyatri kliniklerine başvurmaları sonucu teşhis yolunda ilerler. Ancak belirtilerin gözlemlenmesi teşhis için yeterli değildir ve tam bir tanı koymak için acele etmemek gerekir. Tam bir şizofreni teşhisi koyabilmek için öncelikle psikiyatristin başında olduğu bir ekibin, muayene, aile görüşmesi, psikolojik test sonuçları, diğer laboratuvar incelemelerinin sonuçlarını değerlendirmesi gerekir. Değerlendirmeler sonucu hastalığın teşhisi koyulan bireyler gözlemlenir ve hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemi belirlenir.

Şizofrenide tam anlamıyla bir tedavi mümkün değildir. Kronik bir rahatsızlık olduğundan dolayı ilaçlar yardımıyla hastalık belirtileri ne kadar aza indirgenmiş olsa da ömür boyu tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Tedavi yöntemi olarak ilk akla gelen hastanın kliniğe yatırılması olmamalıdır. Yapılan analizler sonucu hastanın toplumdan soyutlanması ve bir odaya kapatılmasının semptomları azaltmak yerine arttırdığı gözlemlenmiştir. Hastanın gösterdiği belirtilere göre ayakta tedavi öncelikte olmalıdır. Doğru ilaçlar ve dozları uygulandığında hastalar doktor kontrolü altında olduğu takdirde şizofreni hastaları normal sağlıklı bireyler gibi üretken bir hayat sürebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =