MENOPOZ

      Menopoz adet dönemlerinin kalıcı olarak artık ortadan kalkmasıdır.

 • l Menopozdan önceki ve hemen sonraki birkaç yıl boyunca östrojen seviyeleri geniş dalgalanma gösterir, periyotlar düzensizleşir ve semptomlar (sıcak basmalar gibi) oluşabilir.
 • l Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır.
 • l Menopoz, bir kadın 1 yıl boyunca bir süre kalmadığında teşhis edilir, ancak bunu doğrulamak için kan testleri yapılabilir.
 • l Hormon tedavisi ve diğer ilaçlar dahil olmak üzere belirli önlemler semptomları azaltabilir.


Üreme yılları boyunca, adet dönemleri genellikle bir ayın ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra yumurtalıktan (yumurtlama) salınan bir yumurtayla, yaklaşık olarak aylık döngülerde meydana gelir. Bu döngünün düzenli olarak gerçekleşmesi için, yumurtalıklar yeterince östrojen ve progesteron hormonu üretmelidir.

Menopoz, kadınlar yaşlandıkça yumurtalıkların östrojen ve progesteron üretmeyi bırakması nedeniyle oluşur. Menopozdan önceki yıllarda östrojen ve progesteron üretimi dalgalanmaya başlar ve adet dönemleri ve yumurtlama daha az görülür. Sonunda, adet dönemleri ve yumurtlama kalıcı olarak sona erer ve hamilelik artık doğal olarak gerçekleşemez.

 

PERİMENOPOZ

Önceki birkaç yıldan ve son adet döneminden 1 yıl sonraya karşılık gelir. Perimenopozdan kaç yıl önce geçen adet döneminden önce büyük ölçüde değişir. Perimenopozda östrojen ve progesteron seviyeleri geniş ölçüde dalgalanmaktadır.

 • Menopoz, son adet dönemi için bu potansiyel perimenopoz bir parçasıdır. Adet dönemlerinin düzenindeki değişiklikler ile karakterizedir.
 • Menopoz sonrası, son adet döneminden sonraki zaman anlamına gelir.
 • Bu durum 40 yaşından önce ortaya çıktığında erken kabul edilir. Erken menopoz, erken over yetmezliği veya primer over yetmezliği olarak da adlandırılır.

 

PERİMENOPOZ BELİRTİLERİ

 • Düzensiz adet dönemleri, perimenopozun ilk belirtisi olabilir. 
 • Sıcak basmalar kadınların u ila 85’ini etkiler. Genellikle, sıcak flaşlar ılıman hale gelir ve zaman geçtikçe daha az sıklıkta ortaya çıkar.

Diğer semptomlar menopoz döneminde ortaya çıkabilir. Bu sırada ortaya çıkan hormon seviyelerindeki değişiklikler aşağıdakilere katkıda bulunabilir:

 • l Göğüslerde hassasiyet
 • l Huysuzluk
 • l Adet dönemlerinin hemen öncesinde, sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkan migrenlerin kötüleşmesi (adet migrenleri)
 • Depresyon, sinirlilik, anksiyete, sinirlilik, uyku bozuklukları (uykusuzluk dahil), konsantrasyon kaybı, baş ağrısı ve yorgunluk da görülebilir.
 • Birçok kadın perimenopozda bu semptomları yaşar ve menopozun neden olduğunu varsayar.

 

MENOPOZ SONRASI BELİRTİLER

Aşağıdakiler etkilenebilir:

Üreme sistemi: Vajinanın astarı daha ince, daha kuru ve daha az elastik hale gelir. Bu değişiklikler cinsel ilişkiyi acı verici hale getirebilir. Diğer seks organları – labia minora, klitoris, uterus ve yumurtalıklar – boyut olarak azalır. Cinsiyet dürtüsü (libido) genellikle yaşla birlikte azalır. Çoğu kadın hala orgazm olabilir, ancak bazıları orgazma ulaşmak için daha fazla zaman gerektirir.

 İdrar yolu: Üretranın astarı incelir ve üretra kısalır. Bu değişiklikler nedeniyle, mikroorganizmalar vücuda daha kolay girebilir ve bazı kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarını daha kolay geliştirir. Menopozdan sonra idrar yapma ihtiyacı aniden zorlayıcı hale gelebilir , bazen idrar tutamamaya neden olur.

Cilt: Östrojenin azalması, yaşlanmanın yanı sıra, kollajen (cildi kuvvetli bir protein) ve elastin (cildi elastik yapan bir protein) miktarında da azalmaya neden olur. Böylece, cilt daha ince, daha kuru, daha az elastik ve yaralanmalara karşı daha savunmasız hale gelebilir.

 Kemik: Östrojen azalması genellikle kemik yoğunluğunda bir azalmaya, bazen de osteoporoza neden olur çünkü östrojen kemiğin korunmasına yardımcı olur. Kemik daha az yoğun ve zayıf hale gelir ve kırılmalar daha olası hale gelir. Menopozdan sonraki ilk 5 yıl boyunca kemik yoğunluğu hızla azalır.

 Yağ (lipid) seviyeleri: Menopozdan sonra, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL – kötü) kolesterol seviyeleri, kadınlarda artar. Seviyeleri , yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL iyi) kolesterol menopoz öncesi ile yaklaşık olarak aynı kalmıştır.

 

 TEŞHİS
 • l Bir doktorun değerlendirmesi
 • l Hormon seviyelerini ölçmek için nadiren kan testleri

Kadınların yaklaşık dörtte üçünde menopoz açıktır. Bu nedenle, laboratuvar testleri genellikle gerekli değildir.

Herhangi bir tedavi başlamadan önce, doktorlar aşağıdakileri yapar:

 • l Kadınlara tıbbi ve aile geçmişlerini sorun
 • l Meme ve pelvik muayeneler ve kan basıncının ölçülmesi de dahil olmak üzere fizik muayene yapın.

Pelvik muayene sırasında, doktorlar menopoz teşhisini destekleyen vajinadaki tipik değişiklikleri kontrol eder. Doktorlar ayrıca üreme organlarındaki anormallikleri de kontrol eder.

 

TEDAVİ

 • l Genel önlemler
 • l Belirli ilaçlar
 • l Tamamlayıcı ve alternatif ilaç
 • l Hormon tedavisi

Perimenopoz sırasında neler olduğunu anlamak, kadınların semptomlarla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Menopoza girmiş diğer kadınlarla veya doktorlarıyla konuşmak da yardımcı olabilir.

 • l Hormon tedavisi (östrojen, progestojen veya her ikisi)

Hormon içermeyen etkili önlemler arasında;

 • l Sıcak basmaları hafifletmek için nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından hipnoz
 • l Bilişsel davranışçı terapi
 • l İki tip antidepresan (seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya serotonin- norepinefrin geri alım inhibitörleri) veya antikonvülsan gabapentin gibi diğer ilaçlar

 

Uyku bozukluklarını yönetmek için, kadınlar yatmadan önce kendilerini sakinleştirmek için bir rutin izleyebilir ve gece terlemeleri onları uyandırdığında. Gelişmekte iyi uyku alışkanlıkları ve egzersiz de uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kegel egzersizleriyle mesane kontrolü iyileştirilebilir. Bu egzersizler için, bir kadın idrar akışını durduruyormuş gibi pelvik kasları sıkar. Kadınlara, pelvik kaslarını kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için biofeedback’in nasıl kullanılacağı öğretilebilir. Biofeedback , bilinçsiz biyolojik süreçleri bilinçli kontrol altına almanın bir yöntemidir. Bu süreçlerle ilgili bilgileri ölçmek ve bilinçli akla geri bildirmek için elektronik aygıtları kullanmayı içerir.

Vajinal kuruluk cinsel ilişkiyi acı verici hale getirirse, reçetesiz satılan vajinal yağlayıcı yardımcı olabilir. Bazı kadınlar için, her 1 ila 3 günde bir vajinal nemlendirici uygulanması yardımcı olur. Cinsel olarak aktif kalmak veya mastürbasyon yapmak, vajinaya ve çevresindeki dokulara kan akışını uyararak ve dokuları esnek tutarak da yardımcı olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + twelve =