Parça Terapisi Tekniği

“Bir parçam…” veya “________yı (kötü bir alışkanlığı) bırakmak istiyorum. Ama içimdeki âsi bunu yapmama izin vermiyor.” ya da “bir şey beni zorladığında…” gibi cümleler kurarken kendinizi yakaladığınızda, zihninizin belirli bir davranışı yapmaktan sorumlu bir yönünü tanıyorsunuz demektir. Ya da duruma göre, bazı şeyleri engellemek isteyen zihin parçanız da olabilir. Hipnoterapistler danışanlarının birinden bu gibi bir ifade duyduklarında kullanabilecekleri çok iyi bir terapi tekniğine sahiptirler: Parça terapisi
Daha Fazla

Disosiasyon Nedir?

Hiç bir şeye yoğunlaşmışken zihninizin bir kısmının o sırada başka bir şey ile ilgilendiğini fark ettiniz mi? Zihninizin bir kısmını, belli bir şey düşünürken, diğer kısmını başka bir şey düşünürken yakalamadınız mı hiç? Konsantrasyonunuz başka yere odaklandığı için, herhangi bir şey yaptığınızda ve yaptığınızın da pek farkında değilken, otomatik pilota geçtiğinizi hiç deneyimlemediniz mi? Bunlar zihninizin birkaç parçaya ayrıldığı anları, her biri görünüşte, bütününden bağımsız olarak çalıştığı zamanları temsil eder. Bu ve benzeri durumlar zihninizin disosiasyonu (ayrışmayı) deneyimlediği zamanlardır.
Daha Fazla

Hipnoterapi ’de Kullanılan Araçlar – Doğrudan ve Dolaylı Telkinler

Belki de hipnoterapistin araç kutusu için oluşturulmuş en eski araç, telkin kullanmaktır. Hipnoterapi terminolojisinde telkin, bir şeylerin olacağı yönünde verilen bir talimat cümlesidir. Örneğin, hipnoterapist elinizin tüm duyumlarını kaybetmeye başladığını ve birazdan tamamen uyuşmuş olacağını telkin edebilir ya da bir dere kenarında, güzel bir bahar gününde yürüyüşe çıktığınız zamanlardaki gibi tamamen rahat hissetmenizi telkin edebilir.
Daha Fazla

Hipnoterapist Hangi Tekniği Kullanacağını Nasıl Karar Verir?

Hipnoterapistin hangi teknikleri kullanacağına nasıl karar vereceğinden bahsetmeden önce zihnimizin çalışma şeklini anlamalıyız. Zihnimiz karmaşık bir boru ağına benzetilebilir. Ve bu ağdaki her borunun kendine ait bir işlevi ve bir rotası vardır. Bazı borular birbirine bağlıyken, bazıları kendi başlarına çalışır. Yine, bazı borular çok küçükken diğer bir kısmı ise çok iyi gizlenmişlerdir. Ağın verimli bir şekilde işleyebilmesi için tüm bu boruların iyi çalışır halde olmaları sağlanmalıdır.
Daha Fazla