ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU PMS (premenstrüel sendromu)

Günümüzde kadınların arasında “Adet olacağım çok stresliyim, adet olmadan önce çok fazla yiyorum, adetim çok yakınken öfke nöbetleri geçiriyorum, sanırım adetim geliyor hiçbir şeyden zevk almıyorum, adet dönemlerime yakın zamanlarda nefes alamıyorum vb.’’ cümlelerin konuşulduğunu sıklıkla duyarız. Kadınların 21-31 gün arasında gerçekleşmesi beklenen adet döneminden 10 gün öncesine kadar dayanan adet öncesi gerginlik sendromu olarak adlandırılan bu süreç, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ele alınmalıdır; çünkü yapılan araştırmalara göre iklim değişikliğinden, ruhsal problemlerimize, vitamin eksikliğimizden, hormonal dengemize kadar birçok sebebi bulunmaktadır. Daha Fazla

Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Adet düzensizliği birçok kadının sıkça karşılaştığı bir durumdur. Normal adet döngüsü 24-35 gün arasında gerçekleşir ve 5-7 gün sürer. Döngünün 21 günden kısa olmasına sık adet görme 35 günden geç olmasına da seyrek adet görme denir. Adet düzensizliğine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bunlar organik ve hormonel olabilir. Organik sebepler yaşla gelen menopoz, rahimde bir hastalık, kanser olarak sıralanır. Hormonel sebepler ise birçok neden bağlı gelişebilir. Örneğin doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, stres gibi.
Daha Fazla

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayları gebelik sürecinde birçok konuda hassas olmalıdır. Bu hassasiyet hem kendileri için hem de bebek için kritik öneme sahiptir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayı tarafından sürecin çok hafif geçeceği sanılır. Çünkü ilk birkaç ay boyunca hayatınızda çok az değişiklik yapmanız gereklidir. İlerleyen zamanlarda ise günlük hayatınızda birçok değişim meydana gelmesi gerekmektedir. Beslenme, uyku pozisyonu, spor, yolculuklar, sıvı tüketimi gibi pek çok konuda anne adayının dikkatli ve hassas olması gerekmektedir. 
Daha Fazla

Yoğun Stres Altında Psikolojik Tedavi İhtiyacınız Olabilir

Çağımızın en yaygın ve rahatsız edici unsurlarından birisinin de stres olduğu yadsınamaz bir gerçek. Gerek iş, gerek okul gerekse de evdeki yaşantıların stresle bütünleşmesi yapılması hedeflenen işlere odaklanamama, istenilen başarıya ulaşamama gibi pek çok olumsuz etkiyi gösterdiği bilinmektedir.
Daha Fazla