Cinsiyet Disforisi?

   Cinsiyet disforisi, kişilerde oluşan uyumsuzluk olarak da tanımlanabilir. Bu uyumsuzluk kişilerin doğdu cinsiyetle hissettiği cinsel kimlik arasındaki uyumsuzluk ve sıkıntı hissi veren bir durum olarak açıklanabilir. Diğer bir ifade ile cinsel kimliğinden yakınma olarak da adlandırılabilir. Cinsiyet disforisi hem psikoloji hem de psikiyatri ana bilim dallarının konusudur. İnsanlar erkek ya da kadın cinsel organlarına sahip olarak doğarlar. Bu biyolojik cinsiyettir.  Cinsiyet kimliği ise insanların kendi içinde erkek ya da kadın olarak hissettikleri duygu olarak tanımlanabilir. Cinsiyet disforisi konusunda hizmet veren birçok psikiyatri ve psikolog hizmetleri veren kliniklerde bulunmaktadır. Bu kliniklerde gerekli işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 

Cinsiyet Disforisine Etki Eden Faktörler?

   Cinsiyet disforisine çevresel, biyolojik ve psikososyal faktörlerin etkili olduğunu ortaya koyan araştırmalar aynı zamanda çocuğunun yetiştirilme tarzının da cinsiyet disforisinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmaları çocuğun ilk 3-4 yaşları sırasında aile dinamiklerinin ve aile –çocuk ilişkisinin önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarırken özellikle annenin çocuğa davranışlarının da önemini ortaya koymuştur. Bunun yanında uzmanlar cinsiyet disforisini anlamak çocuğun yetiştirilme tarzına ve çocukların cinsiyete göre farklılaşmış sosyalleşme tarzlarına bakılması gerektiğini savunuyorlar. İki erkek çocuğu olan ve üçüncü çocuğunu kız olmasını isteyen bir anne, üçüncü çocuk erkek olunca, bu çocuğu cinsiyetine ters şekilde yetiştirmeye çalışmalarının cinsiyet disforisine neden olabileceğini belirtiyorlar. Buna örnek olarak kız çocuğu gibi giydirme saç uzatma ve saç örme gibi aktiviteler sayılabilir. Genel olarak baktığımızda cinsiyet disforisi bireyin gelişimi için çok önemlidir. 

Cinsiyet Disforisi İle İlgili Çalışan Klinikler?

  Cinsiyet disforisi konusu hala ülkemizde bir tabu niteliğini korumaktadır. Bunun yanında bundan bahsetmek bile zaman zaman sorun olabiliyor. Bu nedenle tüm psikiyatri ve psikoloji klinikleri hizmet vermelerine rağmen cinsiyet disforisi konusunda uzmanlaşmış bir klinik seçmek daha yararlı olacaktır.  Ankara ve civar illerde yaşayanlar için Ankara klinik psikolog hizmeti veren klinikler arasından seçim yapabileceği gibi, Ankara psikolog hizmet veren psikologlar içinden seçim yapabilir. Seçim yaparken psikologların cinsiyet disforisi alanında uzmanlaşmış olmasında dikkat edilmelidir. Yaşadığı yerde bu hizmeti almak istemeyenler için İstanbul psikolog hizmeti veren klinikleri ya da İzmir psikolog hizmeti veren klinikleri tercih edebilirsiniz. Ancak yine cinsel disforisi konusunda uzmanlaşmış klinikleri seçmenizde yarar olacaktır. Bu konuda size destek olacak psikoğu seçerken dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde hem zamanız hem de paranızı boşa gider.

İlişkilerde Kıskançlık

İlişkilerde kıskançlık genel olarak özgüven eksikliği ve yetersizlik hissi ile ortaya çıkmaktadır.
İlişkiler kıskanan kişi özgüven kaybına uğradığında, kendisinin önemsiz ve yetersiz olduğunu düşünmektedir. Bu da ikili ilişkilerin bitmesini sağlayan en büyük etken olan kıskançlığa yol açmaktadır.

Kıskanmak ilişkilerde doğal bir durum gibi görülmesine rağmen ‘’seven insan kıskanır ‘’ abartılı olduğu durumlarda psikiyatrist ya da psikolog yardımına başvurulmadığında korkunç sonuçlara yol açabilir.

Kıskançlığın Nedenleri

  • Kıskanç kişilerde önceden ya da sonradan oluşabilen özgüven eksikliği vardır. Özgüven eksikliği psikiyatrist ya da psikolog ile tedavi edilmelidir.
  • Özgüven eksikliği sonucunda oluşan kaybetme korkusu. Kaybetme korkusu yaşayan insanlar sadece sevdiklerini değil, hayatın her alanında kaybetmekten korkarlar. Psikolog ve psikiyatrist kontrolünde kaybetme korkusu yenilebilir bir rahatsızlıktır.
  • Karşı tarafa olan güven duygusunun kaybedilmesi
  • Kişi genellikle karşı cins tarafından aşağılanıp hor görülüyorsa kıskançlık terk edilme korkusu sebebiyle ortaya çıkabilir.

Kıskanç Kişiler Nasıl Davranır?

Kıskanç kişilere göre bu davranışı karşı tarafı çok rahatsız etmesine rağmen ona göre çok normaldir. Psikolog ve psikiyatrist kontrolüne gitmeyi kabul etmeyen kıskanç kişiler karşısındaki kişiyi sürekli takip altında tutar ve onu sürekli kontrol eder. Kontroller boyutu artıp gizli takipler, eve kapatmalar ile kendisi kısa süreliğine de olsa rahatlatmak isterler. Kıskaç kişiler psikolojik tedavi görmedikleri taktirde, öfke kontrolünü kaybedip karşı cinse şiddet uygulayabilir. Bu şiddet ölümle dahi sonuçlanabilir.

Kıskançlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kıskançlık psikolojik bir rahatsızlık olduğu gibi, psikolog ve psikiyatrist kontrolünde tedavi edilmesi mümkün rahatsızlıktır. Kıskançlığın tedavisinde en önemli aşama kişinin psikolojik rahatsızlığını kabul etmesi ve psikolog ya da psikiyatrist kontrolüne gitmesidir. Psikolog ve psikiyatrist en uygun tedavi yolunu seçecektir. Gerek duyduğu durumda partneri ile görüşerek kıskançlık yaşayan kişiye psikolojik tedavi uygulayacaktır.

Kıskançlık tedavisi ertelenmemesi gereken bir tedavidir. Şehrinizdeki psikolog ya da psikiyatristleri www.doktorbilgini.com dan inceleyebilirsiniz. Site içinde bulunan arama motoruna şehrinizi yazıp psikolog ya da psikiyatrist seçimini yapmanız yeterli. Örneğin Ankara psikolog, Ankara psikiyatrist, İstanbul psikiyatrist, İzmir psikolog, İstanbul psikolog , Bursa psikolog , Bursa psikiyatrist, Antalya psikolog , Antalya psikiyatrist

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon yaşamınızın her bir saniyesini dahi etkileyen, tedavisi olan ruhsal çöküntü durumudur. Rutinde yaptığınız hiçbir işten keyif almamanıza,  iştahınızda dengesizlik oluşmasına, uyku halinizdeki düzensizliğe, sürekli mutsuz ve üzgün olmanıza sebep olan tıbbi bir hastalıktır. Belirtiler ile karşılaştığınızda uzman bir psikiyatristten  randevu almanız erken tanı ve tedavi için büyük önem arz etmektedir. Şehrinizde size en yakın ve en iyi psikiyatriste ulaşmak için ise  doktorbilgini.com adresinden ankara psikiyatrist, istanbul psikiyatrist, izmir psikiyatrist  gibi aramalar yapabilirsiniz.

DEPRESYON NEDEN OLUŞUR?

Depresyon için sabit bir sebep söyleyemeyiz fakat etken sebepler olarak şöyle sıralayabiliriz;

•             Psikolojik ve biyolojik etkenler

•             Çevresel faktörler

•             Aile içi iletişim

•             Çocukluk travmaları

•             Aile bireylerini kaybetme veya kaybetme korkusu

•             Şehir değişikliği/Yeni düzene alışamama

•             Yakınını kaybetme

•             Evlenme /Boşanma gibi rutin hayattaki büyük değişiklikler

•             Yaşam stresi

•             Maddi kayıp

•             Ağır bir kaza geçirme

•             Ağır bir hastalık durumu

•             İş kaybı

•             Bazı ilaçlar

•             Ailede depresyon varlığı

•             Alkol kullanımı

•             Madde kullanımı

•             Yalnızlık

Bazen hayatımızda öyle olaylar yaşarız ki atlatamıycağımızı, üstesinden gelemiyceğimizi düşünürüz. Kendi içimize kapanırız, kimseyle konuşmak istemeyiz, sürekli kendimize( kendi benliğimize) zarar veririz. Uzman bir Psikiyatristten  destek almayı dahi reddederiz. Kendim kendi içimde hallederim düşüncesi insanın kendi içinde halledemediği noktalarda kişiye en çok zarar veren düşüncedir.   Sizin için önemli olan tedaviyi kabul edip randevu almaya karar verdikten sonra en iyi uzman hekimi bulmak olcaktır .Uzman bir psikiyatristten destek almaya karar verdiğinizde şehrinizde ki en iyi psikiyatristleri, araştırmış Doktor Bilgini ekibi sizlere yardımcı olacaktır. Şehrinize göre Ankara psikiyatrist, İzmir psikiyatrist, İstanbul psikiyatrist gibi aramalar yaparak psikiyatristlerimizin profillerini inceleyebilirsiniz. Doktorbilgini.com sitesinde takvimi açık olan doktorlarımızdan anında randevu olşuturabileceğiniz gibi iletişim numarası ile de  1 dakikada randevu oluşturabilirsiniz.

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

•             Sürekli mutsuzluk

•             Hiçbir şeyden keyif alamama

•             Memnuniyetsizlik

•              Alınganlık

•             Kötümserlik

•             Düşük enerji

•             Kilo alma/Kilo verme

•             Sık uyuma/Sık Uyanma

•             Umutsuzluk

•             Dikkat eksikliği

•             Gelecek kaygısı

•             Yanlızlık hissi

•             İntihar eğilimi vs.

DEPRESYON TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Depresyon tanısı uzman bir psikiyatrist tarafından konulur. Hastadan alınan anamnez ve uzman psikiyatrist tarafından yapılan testler sonucunda tanı konulur ve tedavi yöntemine karar verilir. Depresyon tedavisinde  genellikle psikoterapi ve ilaçlar kullanılır. Bu tedavi yönteminin işe yaramadığı durumlarda ise beyin uyarım tekniği olan Manyetik Uyarım Tedavısı (TMU) uygulanır. Daha ağır durumlarda ise ilaçların damar yolu ile verilmesi gibi farklı yöntemlerde kullanılabilir. Hasta takibe alınır ve durumundaki ilerlemeye bağlı olarak tedavi sonlandırılabilir.  Kendisinde veya aile bireylerinden birinde bu belirtileri fark ettiğinde kişiler tanı ve tedavi yöntemi için en iyi psikiyatrist arayışına girer.  Şehrinizde size en yakın ve en iyi psikiyatriste ulaşmak için  doktorbilgini.com adresinden ankara psikiyatrist, istanbul psikiyatrist, izmir psikiyatrist  gibi aramalar yapabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde psikiyatristlerimizin profillerini inceleybilir, dilerseniz takvimlerinden dilerseniz doktorbilgini.com iletişim numarasından randevu oluşturabilirsiniz.

Günlük hayatta hepimiz defalarca zorluklarla karşılaşıyor, kendimizi sinirli ya da üzgün hissedebiliyoruz. Bu ruhsal bozukluklar ile biz yetişkinler başa çıkamazken çocukların ruhsal durumunu siz düşünün. Çocukların yaşadığı ruhsal bozukluklar, çocuklarında günlük hayatını kötü şekilde etkiliyor. Bu durumun en kötü yanı ise, çocuklar ruhsal bozukluklarını çok iyi saklıyor ya da anne ve babalar kendi yaşadıkları hayat zorluklarının getirdiği ruhsal bozukluklar yüzünden çocukların ruhsal bozukluklarını göremeyebiliyorlar.

Sık Görülen Ruhsal Bozukluklar

Depresyon
Depresyon tedavi edilebilir bir beyin hatalığıdır. Depresyonda olan bir kişinin, duygu, davranış ve düşüncelerinde günlük hayatını etkileyecek düzeyde bozulmalar görülür.
Depresyon hastası insanlar haftalarca süren ruhsal bozukluklar yaşayabilir.
Depresyon tanısı için kesinlikle uzmana  başvurulması gerekmektedir.
Şehrinizdeki en iyi psikoloğa ulaşmak için www.doktorbilgini.com sitesini ziyaret edip ücretsiz randevu alabilirsiniz. Şehrinize göre psikolog seçimi yapmak için örneğin, İstanbul psikolog ankara psikolog , izmir psikolog , bursa psikolog aramalarını yapabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Çocuklarda  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gününüzde en çok görülen çocuklarda  ruhsal bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocuklarda tedavi edilebilen bir hastalık olmasının yanında kesinlikle bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için doktorbilgini.com sitesini ziyaret edip şehrinizdeki tüm doktorları inceleyebilirizsiniz. Örneğin; İstanbul psikiyatrist , İstanbul psikolog , ankara psikiyatrist, ankara psikolog , izmir psikiyatrist , izmir psikolog ,bursa psikiyatrsit, bursa psikolog aramalarını doktorbilgini.com sitesinden yapabilir online psikolog yada online pskiyatrist randevusu alabilirsiniz.

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Çocuklarda sosyal kaygı bozukluğu çocukların sosyal çevrede reddedilme korkusundan kaynaklanır. Çocuklar çevrelerindeki insanlara rezil olma, onlar tarafından beğenilme endişesi ile Sosyal kaygı bozukluğu yaşar. Bu endişeler tedavi edilmezse çocuklar arkadaş edinmekte zorlanır. Sosyal kaygı Bozukluğu çocuğun kendi benliğini bulmasını engeller ve çocuklarda sosyal kaygı bozukluğu problemi çözülmediği zaman çocuk kendine olan saygısını yani öz benliğini  kaybeder. Çocuklarda sosyal kaygı bozukluğu ilaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi edilebilir. Türkiye’nin en iyi terapist, psikolog ve psikiyatristleri için doktorbilgini.com internet sitesini ziyaret edebilir, online psikolog , psikiyatrist, terapist randevusu oluşturabilirsiniz.
İstanbul psikolog, ankara psikolog, izmir psikiyatrist, bursa terapist randevusu için doktorbilgini.com internet sitesini ziyaret edin.

Çocuklarda Ruhsal Bozuklukların Belirtileri

Her hastalığın belirtisi olduğu gibi, ruhsal bozukluklarında belirtileri vardır.

-Uyku bozuklukları
-Huzursuz hissetmek
-Sürekli yorgunluk
– Uzun süren Öfke
-İştahsızlık
-Nedeni belli olmayan vücut ağrıları.
-Okula gitme isteğinin bitmesi
– Zevk aldığı şeyleri yapmak istememek – Dikkatsizlik ve Unutkanlık

Ruhsal Bozukluk Yaşayan Çocuğa Nasıl Yardım Edersiniz?

Çocuğunuzun Ruhsal Bozukluk belirtileri yaşadığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardımcı almalısınız. Şehrinizin en iyi uzmanları için doktorbilgini.com internet sitesini ziyaret edip örneğin, İstanbul psikiyatrist, İstanbul psikolog, ankara psikolog, ankara psikiyatrist, izmir psikiyatrist, izmir psikolog , bursa psikiyatrist bursa psikolog kelimelerini doktor bilgini arama motoruna yazabilirsiniz.
– Ruhsal Bozukluk yaşayan çocuk ile iletişime açık bir şekilde düzenli zaman geçirilmeli
-Hayatına çok müdahale etmeden uzaktan izlenerek kontrol edilmeli
-Sosyal aktivitelere yönlendirmek
– Çocuğunuza  koşulsuz sevildiğini ve güven duygusunu hissettirmek

Ruhsal Bozukluk Tedavi Yöntemleri

Ruhsal bozukluklar tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi ruhsal bozukluk tedavi yöntemleri;
-Psikiyatrist kontrolünde ilaç tedavisi ve düzenli psikolog ziyaretleri
-Uzman kontrolünde belirlenen terapi yöntemleri