Psikolog ve Psikiyatri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ülkemizde sağlık sektöründe ruh sağlığı diğer alanlara karşın oldukça geri kalmış bulunmaktadır. Birçok insan için psikolog ya da psikiyatriste gitmek ihtiyaç olmasına karşın bazıları maddi koşulları öne sürerek ertelemekte, bazıları ise psikolog ve psikiyatristlerin sadece delilere hizmet verdiğini düşünmekte ”ben deli değilim” diyerek karşı çıkmaktadır.  Bu noktada bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri ise devlet hastaneleri de bu hizmet vermektedir. Psikolog ile psikiyatri arasındaki farklar çok fazla olmasa da bir kaç tane vardır.

Devlet hastanelerinde psikolog hizmeti alabilmek için öncelikli olarak psikiyatriste randevu alınması gerekmektedir. Daha sonra isteğiniz ya da psikiyatristin gerekli görmesi durumunda psikoloğa yönlendirme sağlanmaktadır. İkisi birbiri ile bağlantılı olan bir bölümdür. Hastanın tedavi sürecinde iki bölümde etkili olabilir. Ancak iki bölüm birbiri ile aynı değildir. Birbirlerinden ayrılan özellikleri bulunmaktadır.

Halk arasında en çok karıştırılan konuların başında gelmektedir psikolog ve psikiyatrist. İkisi de genel anlamda insanların ruh dünyası ile ilgilenirken temelde farklılıklar bulunmaktadır. Birbirinden çok farklı olmayan bu iki bilim dalı genelde birbiri ile yardımlaşarak çalışmakta, birbirlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Birbirlerine tedavi sürecinde yardım etmekte, tedaviyi birlikte tamamlanmaktadır. Ancak iki bölüm arasında farklarda vardır. Psikolog ile psikiyatri arasındaki farklar çok fazla olmayıp birbiri ile alakalı bölümlerdir.

Psikolog ve psikiyatri arasındaki farklar:

  • Psikolog ve psikiyatrist arasındaki farklara baktığımız zaman en temel farkın eğitim olduğu görülmektedir. Psikiyatristler tıp fakültelerinden mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verilen TUS’a girip kazandıktan sonra Üniversite hastaneleri ya da Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra psikiyatri uzmanı bir diğer adıyla psikiyatrist unvanına sahip olmaktadırlar.

Psikologlar ise üniversitelerin fen-edebiyat ya da sosyal bilimler fakültelerine bağlı psikoloji lisans bölümünden mezun olarak psikolog unvanına sahip olmaktadırlar. Psikologlar da psikiyatristler gibi hastanelerde çalışabilmektedirler. Bu iki bölüm arasında eğitim şekli farklıdır.

  • Psikiyatristler doktor unvanına sahip oldukları için ilaç verebilir, reçete yazabilirken psikologlar ise bu haklara sahip değildir. Psikiyatristler tarafından düzenlenen ilaçlara müdahale edemezler. Psikologlar danışanlarını psikoterapi yöntemi ve davranışsal yöntemler ile tedavi etmektedir.

Uygulamada Psikoloji ve Psikiyatri

Temelde belirgin farklara sahip iki bilim dalı olan psikoloji ve psikiyatri uygulamada da bazı farklar ile ayrılmaktadır. Başvuru amaçlı doktora göründükten sonra bir hasta davranışsal problemlerine çözüm bulmak amacıyla psikolog ile düzenli görüşmelere başlayabilmektedir. Psikologlar ise ihtiyaç duymaları halinde hastayı ilaç yazıp bu süreçte izleyecek psikiyatriste yönlendirebilmektedir. Psikolog ve psikiyatristler hastalarda görülen semptomlar üzerine birlikte çalışmaktadır. Tedavi seçeneklerini birlikte belirlemektedir. Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark böyle açıklanabilir.

Ankara’da En iyi Psikologlar İle Tedavi Olun

Genel olarak insanlar çözemedikleri bir sorunları olduklarında profesyonel bir yardım alabilmek amacı psikolog servislerine gitmektedirler. Başta İzmir, İstanbul, Ankara olmak üzere ülkenin dört bir yanında çok iyi psikologlar bulunmaktadır.

Ankara Çankaya Psikolog konusunda gayet başarılı kişilerin yer aldığı bir bölgedir. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kendi psikoloji danışma merkezleri olan psikologları araştırarak size uygun olan kişiye gidebilirsiniz. Devlet hastanelerinde bulunan psikologların seans ücretleri diğerlerine göre daha düşüktür. Bu sebeple de talebin fazla olmasından dolayı randevu ayarlamanız biraz zor olabilir.

Çankaya bölgesinde 24 saat hizmet veren bir psikolog bulmanız mümkündür ancak genellikle ortalama olarak saat 20.00 civarı birçok yer seans alımını durdurmaktadır. Ankara Çankaya psikolog sizlerle ihtiyacınız olduğu her anda yardımcı olmaktadır. Uzman psikologları kaliteli tedavi yöntemleri ile sizlere destek olmaktır.

Genel olarak en iyi psikolog şu kişidir diye bir yargıda bulunmak oldukça zordur. Çünkü her psikolog kendi şeklinde bir tedavi uygulayarak hastalarına en iyi geleni yapmaya çalışır. Herkesin kendi tarzı olduğu gibi her psikolog size iyi gelmeyebilir. Daha önce gitmiş hastaların yaptıkları Psikolog yorumları nasıl bir tedavi, terapi süreci izliyorlar onlara bakarak size uygun birisini bulmanıza yardımcı olur.

Psikolog Nasıl Seçilir?

Psikolog seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta psikoloğun hastalarının kim olduğudur. Örnek vermek gerekirse genellikle çift terapisi yapan bir psikoloğa genel yaşantısıyla sorunları olan bir kişinin gitmesi sonucu istediği kadar yeterli bir verim alamamasına neden olabilmektedir. Psikoloğun genel olarak ne konuda terapi sağladığını bilerek gidin. Kulaktan dolma bilgilerle herkesin iyi dediği psikolog sizin sorunlarınıza iyi gelmeyebilir.

Psikolog nasıl seçilir sorusunun bir diğer cevabı ise en pahalı veya en ucuzu araştırmadan, size en yakın yeri ayarlamaya çalışmadan, işinde iyi diploma sahibi kişileri araştırmanız gerekmektedir. Her psikolog herkese iyi gelmeyebilir. Bu sebeple de tek bir yere odaklanmadan aklınızda farklı seçenekler de bulundurarak birkaç yere deneme olarak seansa gidebilirsiniz.

İyi bir psikolog hastanın sorununu anlamaya çalışarak ilk başta seansların nasıl ilerleyeceğine dair bir plan kurar. Eğer ki gittiğiniz kişi böyle bir plan kurmuyor ise o kişi ile devam etmek zorunda değilsiniz. Ankara Çankaya psikolog sizlerin sorununa en iyi şekilde çözüm arayarak gereken tedaviyi uygulayarak ruhsal olarak rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken kaliteli uzmanlar ile iletişime geçmek.

YALNIZLIK BİR DÜŞÜNCE Mİ?

Bu sonsuz hayatta, insan, hayvan, ağaç, bitki ve benzeri binlerce kalabalık ve bolluk içinde kendimizi bazen ya da hep yalnız hissederiz. Yalnızlık dışarıdan aldıklarımız ya da alamadıklarımızdan değil, yalnızlık içsel bir karmaşa ve negatif duyguların toplamının düşünsel yansımasıdır. Bazen onlarca insanın içinde kendimizi yalnız hissederiz, hatta güçsüz olduğumuzu, anlaşılamayacağımızı, çaresiz olduğumuzu zannedip herkesten ve her şeyden uzaklaşırız. İçimizde biriktirip topladığımız bu negatif inançlar ile hayatın korkulu, zararlı yanlarına bakarak, kimseye güvenmeyerek, hayatın deneyimlerinden korkarak kendimizi yalnız bırakırız.

Daha Fazla

Tahammül seviyeniz ne kadar?

Bazen ne olursa olsun, güler geçeriz. Bazen de en gülünecek şeye, gülmeyi bırak, bağırmak ya da surat asmak isteriz. Karşımızda ki kişide,  bizden beklediği pozitif davranışı göremeyince olumsuz tepkisini bize yansıtınca, eyvahlar olsun ki, olumsuz kısır döngü başlamış olur. Böylelikle kişilerin karşılıklı tahammül seviyesi iyice azalır. Bu durumda, İlişkide ki iletişim, paylaşım hatta karşı cins ilişkisi ise cinsellik paylaşımı dahi bitebilir.

Daha Fazla

ŞİZOFRENİ NEDİR?

 

Şizofreni ciddi ve kronik bir rahatsızlıktır. Epilepsi veya migren gibi bir beyin hastalığıdır. Hastalığın gidişatında çevresel faktörlerin de etkisi yüksektir. Şizofreni hastaları gerçeklik ile bağlantılarını yitirir, olmayan şeylere inanmaya başlar, duygularını kontrol edemez ve kişilik bozukluğu yaşamaya başlarlarlar.

Daha Fazla

PSİKOLOJİK DURUMUMUZUN ETKİLERİ

 

Psikolojik durumumuzda sağlık durumumuzu etkileyebilir. Yoğun iş stresimiz, büyüdüğümüz çevredeki baskılar ve yaşadığımız çevredeki kötü örnekler sağlığımızı kötü yönde etkileyebilir. Hatta strese bağlı olarak vücudumuzda deri hastalıkları ve kalp hastalıkları meydana gelebilir. Sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde psikolojik durumumuzun sağlık üzerinde etkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Daha Fazla