Spor Psikolojisi Nedir?

Spor, etkileşimi arttıran ve insanlarla iletişimi hızlı biçimde gelişmesini sağlayan bir araç olarak göze çarpıyor. Bunun yanında spor yapmak psikolojiyi ve zihinsel faaliyetleri geliştiren ve dengeleyen bir unsur olmaya devam ediyor. Profesyonel sporcuların girdikleri müsabakalarda her şeyin milimetrik hesaplamaların yapıldığı ve her şeyin milisaniyelik sürelerle ölçüldüğü düşünüldüğünde fiziksel gücün ve performansın yanında psikoloji önemli bir faktördür.

Spor psikolojisi, psikolojik durumun fiziksel aktiviteyi, performansı ve egzersizi nasıl etkilediğin inceleyen psikolojinin bir dalıdır. Spor psikolojisi psikologların konusuna girmektedir. Psikiyatri spor psikolojisi ile ilgilenmez. Psikologlar sporcuların hedef koymalarına ve sporcuların koydukları hedefe zihinsel olarak hazırlanıp odaklanmalarıyla ilgilenirler. Bu yüzden spor için kaliteli bir psikoloji çok önemlidir. Spora başlamadan önce psikolojinizi olumlu yönde etkileyecek etkinlikler yapmalısınız.

Spor Psikologları Kimlerle Çalışır?

Spor Psikologları düşünüldüğünün aksine sadece elit ve profesyonel sporcularla ilgilenmez. Aynı zamanda sporu ve egzersizi günlük hayatına almış ve bunu yaşamlarının bir parçası haline gelmiş insanlara da bu motivasyonlarını kaybetmemeleri ve yaptıkları egzersizden keyif almalarını sağlamak üzerine de çalışma yürütürler. Elit ve profesyonel sporcularla ilgilenen spor psikologları genel olarak sporcuların rekabetle nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yardımcı olurken, buna ek olarak sporcuların motivasyon ve odaklanma süreçleri aşamasında yaşadıkları sorunları çözmelerinde destek ve yardımcı olmaktadırlar. Spor psikologları ülkemizde daha yeni yeni gelişen bir sektördür.  Spor psikologları Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde istihdam edildiği gibi özel olarak spor psikologları ile çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Kimler Spor Psikoloğu Olabilir?

Spor psikolojisi ve spor psikoloğu kavramı ülkemiz için henüz çok yeni bir kavramdır. Bu nedenle alınan eğitim çok önemlidir. Psikoloji eğitimi ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik konusunda eğitim alan kişilerin spor psikolojisi dalını seçerek uzmanlaşmış olmaları gerekir. Bunun yanında yeni karşılaşılan bir kavram olduğundan Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesi haricinde hizmet veren psikologları Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde bulabilme şansınız yüksektir. Ankara’da yaşıyorsanız spor psikoloğu konusunda Ankara psikolog hizmetleri konusunda araştırma yaparak güvenilir bir spor psikoloğu ile çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Spor psikoloğu hizmetleri Ankara klinik psikolog hizmetleri veren kliniklerde spor psikolojisi ile ilgili yardımcı olabilmektedirler. Ege bölgesinde yaşıyor ve spor psikolojisi ile ilgili size destek verecek bir yer arıyorsanız İzmir psikolog hizmetleri veren kliniklerde spor psikoloğu ile çalışma şansı elde edebilirsiniz. İstanbul psikolog hizmeti veren ve spor psikolojisi konusunda uzmanlaşmış klinik sayısı daha fazla olabilir.

YALNIZLIK BİR DÜŞÜNCE Mİ?

Bu sonsuz hayatta, insan, hayvan, ağaç, bitki ve benzeri binlerce kalabalık ve bolluk içinde kendimizi bazen ya da hep yalnız hissederiz. Yalnızlık dışarıdan aldıklarımız ya da alamadıklarımızdan değil, yalnızlık içsel bir karmaşa ve negatif duyguların toplamının düşünsel yansımasıdır. Bazen onlarca insanın içinde kendimizi yalnız hissederiz, hatta güçsüz olduğumuzu, anlaşılamayacağımızı, çaresiz olduğumuzu zannedip herkesten ve her şeyden uzaklaşırız. İçimizde biriktirip topladığımız bu negatif inançlar ile hayatın korkulu, zararlı yanlarına bakarak, kimseye güvenmeyerek, hayatın deneyimlerinden korkarak kendimizi yalnız bırakırız.

Daha Fazla

ŞİZOFRENİ NEDİR?

 

Şizofreni ciddi ve kronik bir rahatsızlıktır. Epilepsi veya migren gibi bir beyin hastalığıdır. Hastalığın gidişatında çevresel faktörlerin de etkisi yüksektir. Şizofreni hastaları gerçeklik ile bağlantılarını yitirir, olmayan şeylere inanmaya başlar, duygularını kontrol edemez ve kişilik bozukluğu yaşamaya başlarlarlar.

Daha Fazla

PSİKOLOJİK DURUMUMUZUN ETKİLERİ

 

Psikolojik durumumuzda sağlık durumumuzu etkileyebilir. Yoğun iş stresimiz, büyüdüğümüz çevredeki baskılar ve yaşadığımız çevredeki kötü örnekler sağlığımızı kötü yönde etkileyebilir. Hatta strese bağlı olarak vücudumuzda deri hastalıkları ve kalp hastalıkları meydana gelebilir. Sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde psikolojik durumumuzun sağlık üzerinde etkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Daha Fazla

Insomnia (Uykusuzluk) Hastalığı

Insomnia hastalığı, uyku ile ilgili rahatsızlıkların başında gelen hastalıklardan birisidir. Kişide uykuya dalamama, gece boyunca uzun süreli uyku halinde kalamama problemleri görülür. Hastaların geneli, birkaç dakikadan fazla gözlerini kapalı tutamamaktan şikayetçidirler. Insomnia hastalığı insanın doğal uyku dengesini bozar.

Daha Fazla

PANİK ATAK NEDİR?

Panik Atak aniden ortaya çıkabilen yoğun kaygı, endişe ve korku anlarında ki nöbete denir. Bu kaygı insan vücuduna zarar vermekle birlikte nöbet geçiren insan vücudunda bazı fiziksel belirtiler ortaya çıkmasına yol açar. Kişi gündelik hayatında çoğu zaman yoğun korku ve rahatsızlık duygusu yaşamaktadır. Yoğun korku duygusu kişiye negatiflik hissi yaratır hasta olan kişi kötü bir şey olacağı, öleceği ve delireceğini düşünmeye başlar. Bu yoğun korku içinde kişi doğal ortamdan uzaklaşmak isteyerek yalnız kalmak ister ve oradan uzaklaşır. Kaygı ve korku sebebiyle yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister.

Daha Fazla