PANİK ATAK NEDİR?

Panik Atak aniden ortaya çıkabilen yoğun kaygı, endişe ve korku anlarında ki nöbete denir. Bu kaygı insan vücuduna zarar vermekle birlikte nöbet geçiren insan vücudunda bazı fiziksel belirtiler ortaya çıkmasına yol açar. Kişi gündelik hayatında çoğu zaman yoğun korku ve rahatsızlık duygusu yaşamaktadır. Yoğun korku duygusu kişiye negatiflik hissi yaratır hasta olan kişi kötü bir şey olacağı, öleceği ve delireceğini düşünmeye başlar. Bu yoğun korku içinde kişi doğal ortamdan uzaklaşmak isteyerek yalnız kalmak ister ve oradan uzaklaşır. Kaygı ve korku sebebiyle yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister.

Daha Fazla

BİPOLAR BOZUKLUĞUN NEDENLERİ

Uzmanlara göre bipolar bozukluk hastalığının kesin bir nedeni yoktur. Bununla birlikte bipolar bozukluk yaşayanlarda;  Beyin foksiyonlarında ve beyin yapılarında farklılıklar olabilmektedir. Genetik kalıntılar kişinin bu hastalığa yakalanmasında önemli bir faktördür. Tek yumurta ikizlerinde sadece birinde bu hastalık ortaya çıkabilirken diğerinde de kesin olarak ortaya çıkacak diye bir neden yoktur.

Ailesinde bipolar bozukluk olan kişiler olmayan kişilere göre daha fazla bu hastalığa yakalanmaktadır. Fakat ailesinde bipolar bozukluk olupta bu hastalığa yakalanmayan kişilerin olduğunu da unutmamak gerekir.

Daha Fazla

Zamanda Yolculuk – Yaş Regresyonu

Zaman algınız hem semptomlarınızın gelişmesinde, hem de ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişi, geleceği ya da zamanın geçişini algılayış şekliniz hayatınızdaki sorunları nasıl ele alacağınızı etkiler. Bunu aklınızda tutarak, hipnoterapistiniz, zaman algınızı değiştirmenize yardımcı olacak bir dizi araca sahiptir: Sizi geçmişe geri götürür, geleceğe doğru ilerletir veya zamanın geçişiyle ilgili algınızı değiştirmenize yardımcı olur.
Daha Fazla

Parça Terapisi Tekniği

“Bir parçam…” veya “________yı (kötü bir alışkanlığı) bırakmak istiyorum. Ama içimdeki âsi bunu yapmama izin vermiyor.” ya da “bir şey beni zorladığında…” gibi cümleler kurarken kendinizi yakaladığınızda, zihninizin belirli bir davranışı yapmaktan sorumlu bir yönünü tanıyorsunuz demektir. Ya da duruma göre, bazı şeyleri engellemek isteyen zihin parçanız da olabilir. Hipnoterapistler danışanlarının birinden bu gibi bir ifade duyduklarında kullanabilecekleri çok iyi bir terapi tekniğine sahiptirler: Parça terapisi
Daha Fazla

Disosiasyon Nedir?

Hiç bir şeye yoğunlaşmışken zihninizin bir kısmının o sırada başka bir şey ile ilgilendiğini fark ettiniz mi? Zihninizin bir kısmını, belli bir şey düşünürken, diğer kısmını başka bir şey düşünürken yakalamadınız mı hiç? Konsantrasyonunuz başka yere odaklandığı için, herhangi bir şey yaptığınızda ve yaptığınızın da pek farkında değilken, otomatik pilota geçtiğinizi hiç deneyimlemediniz mi? Bunlar zihninizin birkaç parçaya ayrıldığı anları, her biri görünüşte, bütününden bağımsız olarak çalıştığı zamanları temsil eder. Bu ve benzeri durumlar zihninizin disosiasyonu (ayrışmayı) deneyimlediği zamanlardır.
Daha Fazla

Hipnoterapi ’de Kullanılan Araçlar – Doğrudan ve Dolaylı Telkinler

Belki de hipnoterapistin araç kutusu için oluşturulmuş en eski araç, telkin kullanmaktır. Hipnoterapi terminolojisinde telkin, bir şeylerin olacağı yönünde verilen bir talimat cümlesidir. Örneğin, hipnoterapist elinizin tüm duyumlarını kaybetmeye başladığını ve birazdan tamamen uyuşmuş olacağını telkin edebilir ya da bir dere kenarında, güzel bir bahar gününde yürüyüşe çıktığınız zamanlardaki gibi tamamen rahat hissetmenizi telkin edebilir.
Daha Fazla

Hipnoterapist Hangi Tekniği Kullanacağını Nasıl Karar Verir?

Hipnoterapistin hangi teknikleri kullanacağına nasıl karar vereceğinden bahsetmeden önce zihnimizin çalışma şeklini anlamalıyız. Zihnimiz karmaşık bir boru ağına benzetilebilir. Ve bu ağdaki her borunun kendine ait bir işlevi ve bir rotası vardır. Bazı borular birbirine bağlıyken, bazıları kendi başlarına çalışır. Yine, bazı borular çok küçükken diğer bir kısmı ise çok iyi gizlenmişlerdir. Ağın verimli bir şekilde işleyebilmesi için tüm bu boruların iyi çalışır halde olmaları sağlanmalıdır.
Daha Fazla

Fobi ve Hipnoz

Fobi ve Hipnoz : Çocukluktaki ya da bebeklikteki olaylar fobinin temelinde yer alır çoğunlukla. Çünkü çocuklukta ve bebeklikte dünya, çok büyük ve anlayışımız çok kısıtlıdır. Zaten çoğu yeteneğimizin olmadığını ve bakıma muhtaç olduğumuzu söylememe bile gerek yok. Bu yüzden bu yaşlarda yaşadığımız korkular eğer bir şeyler yapılmazsa sonsuza kadar devam ederler. Buna güzel bir örnek araknofobi, yani örümcek kokusudur. Bu korku, o kadar kolay oluşur ki bakın anlatayım:
Daha Fazla

Düşük Şiddette Depresyon Ne Demektir?

Kişinin alışıla gelmiş karakterinin bir parçası olarak yaşadığı, sürekli, dalgalı ve düşük şiddette gördüğü depresyon haline distimik bozukluk denir. Daha önce bu durumu isimlendirirken başvurulan terimler: kronik minör depresyon, nevrotik depresyon, depresif nöroz, karakterolojik depresyon, depresif kişilik, kronik disfori, intermitan depresyon, tedaviye dirençli depresyondur. Distimik bozukluk kendini majör depresyon olarak göstermez ve kronik depresyonun gösterdiği semptomların tamamını göstermez.
Daha Fazla