PANKREAS KANSERİ

Çağımızın hastalığı olarak da bilinen kanser, gün geçtikçe hızla yayılan ve kurtulma olasılığı düşük olan ölümcül hastalık ile karşı karşıyayız. Hem teşhisi hem de tedavisi gün geçtikçe ne kadar kolaylaşsa bile, hala vakit ve manevi kayba uğratıyor. Modern yöntemlere göre kesin bir tedavisi olmayıp hala da geliştirilememiştir. Kanserin en ölümcül hastalıkları arasında, pankreas kanseri de bulunmaktadır. Daha Fazla

Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri gün geçtikçe daha çok artan hastalık türü haline gelmiştir. Akciğer ve rahim kanserinden sonra en çok görülme sıklığı olan kanserdir. Son araştırmalara göre 9 kadından birisi meme kanseri hastalığına yakalanmaktadır. Erkeklerde ise bu oran çok düşük olmasına rağmen yine bu hastalığa yakalanması oldukça olağan bir durumdur. Daha Fazla

Akciğer Kanseri Nedir ?

Akciğer kanseri, tüm akciğer kanseri hastalarının ancak yüzde 10’unun nihayetinde iyileşen ciddi bir hastalıktır. Bunun nedeni kısmen bu hastalığın çoğunluğunun nispeten geç bir aşamada teşhis edilmesidir. Diğer kanser türlerinden daha fazla erkek ve kadını öldürür ve 10 akciğer kanserinden 8’i tütün dumanından kaynaklanır.
Daha Fazla

Biyopsi Ne Anlama Gelir?

Biyopsi Nedir? Biyopsi tanı amaçlı olarak vücudun bir bölümünden parça ve doku alınması işlemidir. Alınan bu parça ve dokular incelenmek ve tespit edilmek üzere patoloji laboratuvarlarına götürülür. Biyopsi sonucu bazen zararlı görülen parçanın tamamı alınabilir. Bu durumda biyopsi hastalığın teşhis ve tedavisinde uygulanır diyebiliriz.
Daha Fazla

Akciğer Biyopsisi Hakkında Öğrenebileceklerimiz

Biyopsi tıpta uzun bir zamandır uygulanan ve şüpheli görülen doku ve hücrelerinde mikroskop altında incelenmek üzere alındığı bir yöntemdir. Vücutta şüpheli bulunan dokuların biyopsi sırasında tamamının da alınması mümkün olmaktadır. Bu sebeple hem bir tanı hem de tedavi yöntemi denilebilir. Biyopsi yapılması hastalığın teşhis ve tedavisi için oldukça önemlidir.
Daha Fazla