Polikistik Over Sendromu (POS) nedir?

 

Polikistik over sendromu kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalıklardan olan POS , yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra, tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açmaktadır. Yumurtalıklarda oluşan küçük iyi huylu kistlerle kendini gösteren hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenmeye de neden olmaktadır.

 

Daha Fazla

MENOPOZ

      Menopoz adet dönemlerinin kalıcı olarak artık ortadan kalkmasıdır.

  • l Menopozdan önceki ve hemen sonraki birkaç yıl boyunca östrojen seviyeleri geniş dalgalanma gösterir, periyotlar düzensizleşir ve semptomlar (sıcak basmalar gibi) oluşabilir.
  • l Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır.
  • l Menopoz, bir kadın 1 yıl boyunca bir süre kalmadığında teşhis edilir, ancak bunu doğrulamak için kan testleri yapılabilir.
  • l Hormon tedavisi ve diğer ilaçlar dahil olmak üzere belirli önlemler semptomları azaltabilir.

Daha Fazla

TÜP BEBEK NASIL YAPILIR? AŞAMALARI NELERDİR?

Her anne ve baba çocuk sahibi olmak ister, ama bazı sağlık ya da sebebi bilinmeyen nedenlerden dolayı bebek sahibi olmakta güçlük çekerler. Bu durum üzücü olduğu kadar çekilmez bir hal alır. Ailelerin doktor kontrolün’ de tüp bebek tedavisi için hangi aşamalardan geçtikleri hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Daha Fazla

Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Adet düzensizliği birçok kadının sıkça karşılaştığı bir durumdur. Normal adet döngüsü 24-35 gün arasında gerçekleşir ve 5-7 gün sürer. Döngünün 21 günden kısa olmasına sık adet görme 35 günden geç olmasına da seyrek adet görme denir. Adet düzensizliğine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bunlar organik ve hormonel olabilir. Organik sebepler yaşla gelen menopoz, rahimde bir hastalık, kanser olarak sıralanır. Hormonel sebepler ise birçok neden bağlı gelişebilir. Örneğin doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, stres gibi.
Daha Fazla

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayları gebelik sürecinde birçok konuda hassas olmalıdır. Bu hassasiyet hem kendileri için hem de bebek için kritik öneme sahiptir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayı tarafından sürecin çok hafif geçeceği sanılır. Çünkü ilk birkaç ay boyunca hayatınızda çok az değişiklik yapmanız gereklidir. İlerleyen zamanlarda ise günlük hayatınızda birçok değişim meydana gelmesi gerekmektedir. Beslenme, uyku pozisyonu, spor, yolculuklar, sıvı tüketimi gibi pek çok konuda anne adayının dikkatli ve hassas olması gerekmektedir. 
Daha Fazla