Üroloji Doktoru Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Sayısal bölümler arasında bulunan tıp bölümü üniversite tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Binlerce öğrencinin hayali ve hedefi olan bu bölüm her yıl kontenjan arttırarak daha fazla öğrenciyi kabul etmektedir. Üroloji doktoru olmak için gereken eğitimleri almak gerekir. Bunun başında tıp eğitimi gelmektedir. Ürolog olabilmek için ilk önce tıp fakültesini bitirmek gerekir. Daha sonra bu alanda uzman olmaktır.

Tıp fakültesini kazanmak ne kadar zorlayıcı ve emek gerektiren bir durum olsa da öncesinde gitmiş olduğunuz lisenin bu durum ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Liseniz sadece sizin için yardımcı birer basamaktır. Eğer üroloji doktoru olmak istiyorsanız bunu çalışarak kendiniz başarabilirsiniz. Kendinizi geliştirerek iyi bir ürolog olabilirsiniz.

Tıp eğitimi 6 senedir bazı üniversitelerde bu altı yıllık eğitime ek olarak hazırlık eğitimi de verilmektedir. Tıp fakültesini 6 senede bitirmek oldukça zorlu bir süreçtir, pek çok öğrencinin çeşitli nedenler ile okulunu uzattığı bilinmektedir. Diğer bölümlerde olduğu gibi tıp fakültesinde üstten ders almak mümkün değildir.

Tıp Eğitimi

Tıp fakültelerinde verilen eğitim ilk üç yıl temel eğitimi kapsamaktadır. Tıp fakültesinin üçüncü yıl ilk üç yılına göre biraz daha farklıdır. Temel eğitimin devamı olsa da dersler daha çok klinik içeriklidir. Temel eğitim sonlandıktan sonra staj eğitimine geçilmektedir.  Dördüncü ve beşinci sınıfları kapsayan staj eğitimi birçok ders için pratik yapma imkanı sunmaktadır. Son sınıf olan internlik diğer senelerden oldukça farklı bir eğitimdir. Son sınıfta teorik ve staj eğitimleri bulunmaz öğrenciler bir yıl boyunca hastanede intern doktor unvanı ile çalışmaktadır.

Altı yıllık tıp eğitiminin ardından mezun olan öğrenciler pratisyen hekim unvanını almakta herhangi bir uzmanlıkları bulunmamaktadır. Bir bölüm veya branşta uzman olabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verile TUS’a girilmeli istenilen bölüm ve branşlardan birisi tercih edilmelidir. Böylelikle iyi bir ürolog olabilirsiniz.

Üroloji Doktoru

Uzman tıp doktoru olan üroloji doktorları genital sistemdeki hastalıkları ve anatomik, fizyolojik bozuklukları teşhis etmekte tedavi için cerrahi operasyonlar ya da medikal ürünler kullanmaktadır. Üroloji doktoru olan ürologlar hastanın öyküsünü dinledikten sonra gerekli fiziksel muayeneyi yapar. Bunun sonucunda gerekli gördüğü radyolojik ve biyokimyasal tetkiklerin yapılamasını sağlar. Ayrıca üroloji bölümüne özgü bulunan tetkikleri yapar.

Gerekli olan konularda diğer branştaki hekimler ile vaka değerlendirmesi yapar. Muayene ve tetkik sonuçlarını değerlendirerek hastaya anı koyar ve gerekli tedaviyi uygular.

Şimdi Alanında Uzman Ürologlardan Randevu Alın

Günümüzde benimsenen yaşam tarzı geçmişe oranla çok daha hızlı ve seridir. Bu da günlük hayatta yapılan egzersizin azalmasına neden olmuş, hızlı yaşam tarzı sadece ulaşımı hızlandırmakla kalmamış beslenme konusunda da aynı hız sağlanmıştır. Sağlıksız beslenme ve egzersizin olmayışı insanları kronik hastalıklarla karşı karşıya getirmiş ve sağlığı tehdit eder hale gelmiştir.  Sağlıksız beslenme konusunda devreye diyetisyenler giriyorDiyetisyen nedir? Diye merak edenler için diyetisyenlerin kim olduğunu, görev tanımlarını ve görevlerinin ne işe yaradığını sizler için araştırdık.

Diyetisyen Kimdir?

Sağlıklı beslenme tarzını benimseyen ya da sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeyi amaçlayan kişilerin ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan bireyler olarak nitelendirilebilir. Diyetisyenler sağlıkla ilgili belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan örneğin kilo vermek isteyenler gibi kişilere de beslenme programı oluşturan kişiler olarak da tanımlanabilir. Diyetisyen hastanelerde, Uzun süreli bakım evlerinde, kliniklerde ya da kendi ofislerinde çalışabilirler. “Diyetisyen nedir? “sorusuna böyle cevap verilebilir.

Diyetisyenlerin Sorumlulukları

Diyetisyenden yapması beklenen danışanlarının beslenme düzenlerinde olumlu değişiklikler yaparak sağlıklı beslenme düzenine geçmeleri konusunda onları desteklemektir. Diyetisyenler sadece kilo alıp kilo verme ile ilgili çalışma yapmazlar. Diyetisyen sorumluluk alanlarını sizin için sıraladık.

 • Sağlıklı beslenme düzeni konusunda danışanlarına destek vermek ve beslenme sorunlarının çözümüne katkı sağlamak.
 • Yeme programlarını kişilerin tercihleri ve gündelik hayatlarına uyacak şekilde geliştirmek.
 • Oluşturduğu yeme programının etkilerini değerlendirip gerekiyorsa programı yeniden düzenlemek.
 • Besinin vücut fonksiyonlarını nasıl etkilediğini incelemek.
 • Hastanın gösterdiği gelişmeyi raporlandırmak olabilir.
 •  Hastanın iyileşmesini sağlamak amacıyla diğer sağlık çalışanları ile işbirliği sağlamak sayılabilir.
 • Spor profesyonellerine, performanslarını en verimli şekilde kullanmalarını sağlayacak beslenme programı hazırlamak ve verimli bir performans için doğru vücut ölçülerine nasıl kavuşabilecekleri hakkında önerilerde bulunmak.
 • Beslenmenin belirli hastalıkların önlenmesi hakkında danışanları ile konuşarak daha iyi beslenme şekline yönlendirmektir.
 • Hamile, yeni anne ve yaşlılardan oluşan danışanlarına diyetisyen olarak sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunmaktır.

Diyetisyenlerde Aranan Özellikler

Sağlıklı beslenme sektöründe diyetisyen sayısı fazladır. Üstelik sağlıklı beslenme süreci uzun bir yoldur. Sizi anlayan ve anlaşabileceğiniz bir diyetisyen bulmak sizin için daha faydalı olacaktır. Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmaları şarttır.  Danışanları ile sağlıklı bir iletişim kuran ve danışanını anlamak için aktif olarak dinleyen diyetisyen aranan özelliklere sahiptir demektir.

Diyetisyen olabilmek için gereken sınavlara girmek gerekir. Bunun başında, diyetisyenlik okumak için üniversite sınavlarına girmek gerekir. Sınavı girip diyetisyen için yeterli puanı alıp ilgili bölüm tercih edilmelidir. İlgili bölüme yerleştikten sonra üniversiteyi bitirip diyetisyen olunabilir. “Diyetisyen nedir?, Diyetisyen özellikleri nelerdir? “sorusuna cevap bu şekilde verilebilir.

Şimdi Alanında Uzman Diyetisyenlerden Randevu Alın

Polikistik Over Sendromu (POS) nedir?

 

Polikistik over sendromu kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalıklardan olan POS , yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra, tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açmaktadır. Yumurtalıklarda oluşan küçük iyi huylu kistlerle kendini gösteren hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenmeye de neden olmaktadır.

 

Daha Fazla

MENOPOZ

      Menopoz adet dönemlerinin kalıcı olarak artık ortadan kalkmasıdır.

 • l Menopozdan önceki ve hemen sonraki birkaç yıl boyunca östrojen seviyeleri geniş dalgalanma gösterir, periyotlar düzensizleşir ve semptomlar (sıcak basmalar gibi) oluşabilir.
 • l Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır.
 • l Menopoz, bir kadın 1 yıl boyunca bir süre kalmadığında teşhis edilir, ancak bunu doğrulamak için kan testleri yapılabilir.
 • l Hormon tedavisi ve diğer ilaçlar dahil olmak üzere belirli önlemler semptomları azaltabilir.

Daha Fazla

PANKREAS KANSERİ

Çağımızın hastalığı olarak da bilinen kanser, gün geçtikçe hızla yayılan ve kurtulma olasılığı düşük olan ölümcül hastalık ile karşı karşıyayız. Hem teşhisi hem de tedavisi gün geçtikçe ne kadar kolaylaşsa bile, hala vakit ve manevi kayba uğratıyor. Modern yöntemlere göre kesin bir tedavisi olmayıp hala da geliştirilememiştir. Kanserin en ölümcül hastalıkları arasında, pankreas kanseri de bulunmaktadır. Daha Fazla

Bağırsak kanseri nedir?

Bağırsak kanseri, kolon (büyük bağırsak) veya rektum kanserini ifade eder ve sıklıkla kolorektal kanser olarak adlandırılır. Kolon, sindirim sisteminin son parçasıdır ve kaslı bir tüptür. Rektum, kolondan anusa giden kısa bir tüptür ve atılmaya hazır olana kadar fekal mater tutar tutar. Bağırsak kanseri, kolonun veya rektumun iç astarında (mukoza) başlar.

Daha Fazla