Üroloji Doktoru Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Sayısal bölümler arasında bulunan tıp bölümü üniversite tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Binlerce öğrencinin hayali ve hedefi olan bu bölüm her yıl kontenjan arttırarak daha fazla öğrenciyi kabul etmektedir. Üroloji doktoru olmak için gereken eğitimleri almak gerekir. Bunun başında tıp eğitimi gelmektedir. Ürolog olabilmek için ilk önce tıp fakültesini bitirmek gerekir. Daha sonra bu alanda uzman olmaktır.

Tıp fakültesini kazanmak ne kadar zorlayıcı ve emek gerektiren bir durum olsa da öncesinde gitmiş olduğunuz lisenin bu durum ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Liseniz sadece sizin için yardımcı birer basamaktır. Eğer üroloji doktoru olmak istiyorsanız bunu çalışarak kendiniz başarabilirsiniz. Kendinizi geliştirerek iyi bir ürolog olabilirsiniz.

Tıp eğitimi 6 senedir bazı üniversitelerde bu altı yıllık eğitime ek olarak hazırlık eğitimi de verilmektedir. Tıp fakültesini 6 senede bitirmek oldukça zorlu bir süreçtir, pek çok öğrencinin çeşitli nedenler ile okulunu uzattığı bilinmektedir. Diğer bölümlerde olduğu gibi tıp fakültesinde üstten ders almak mümkün değildir.

Tıp Eğitimi

Tıp fakültelerinde verilen eğitim ilk üç yıl temel eğitimi kapsamaktadır. Tıp fakültesinin üçüncü yıl ilk üç yılına göre biraz daha farklıdır. Temel eğitimin devamı olsa da dersler daha çok klinik içeriklidir. Temel eğitim sonlandıktan sonra staj eğitimine geçilmektedir.  Dördüncü ve beşinci sınıfları kapsayan staj eğitimi birçok ders için pratik yapma imkanı sunmaktadır. Son sınıf olan internlik diğer senelerden oldukça farklı bir eğitimdir. Son sınıfta teorik ve staj eğitimleri bulunmaz öğrenciler bir yıl boyunca hastanede intern doktor unvanı ile çalışmaktadır.

Altı yıllık tıp eğitiminin ardından mezun olan öğrenciler pratisyen hekim unvanını almakta herhangi bir uzmanlıkları bulunmamaktadır. Bir bölüm veya branşta uzman olabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verile TUS’a girilmeli istenilen bölüm ve branşlardan birisi tercih edilmelidir. Böylelikle iyi bir ürolog olabilirsiniz.

Üroloji Doktoru

Uzman tıp doktoru olan üroloji doktorları genital sistemdeki hastalıkları ve anatomik, fizyolojik bozuklukları teşhis etmekte tedavi için cerrahi operasyonlar ya da medikal ürünler kullanmaktadır. Üroloji doktoru olan ürologlar hastanın öyküsünü dinledikten sonra gerekli fiziksel muayeneyi yapar. Bunun sonucunda gerekli gördüğü radyolojik ve biyokimyasal tetkiklerin yapılamasını sağlar. Ayrıca üroloji bölümüne özgü bulunan tetkikleri yapar.

Gerekli olan konularda diğer branştaki hekimler ile vaka değerlendirmesi yapar. Muayene ve tetkik sonuçlarını değerlendirerek hastaya anı koyar ve gerekli tedaviyi uygular.

Şimdi Alanında Uzman Ürologlardan Randevu Alın

Günümüzde benimsenen yaşam tarzı geçmişe oranla çok daha hızlı ve seridir. Bu da günlük hayatta yapılan egzersizin azalmasına neden olmuş, hızlı yaşam tarzı sadece ulaşımı hızlandırmakla kalmamış beslenme konusunda da aynı hız sağlanmıştır. Sağlıksız beslenme ve egzersizin olmayışı insanları kronik hastalıklarla karşı karşıya getirmiş ve sağlığı tehdit eder hale gelmiştir.  Sağlıksız beslenme konusunda devreye diyetisyenler giriyorDiyetisyen nedir? Diye merak edenler için diyetisyenlerin kim olduğunu, görev tanımlarını ve görevlerinin ne işe yaradığını sizler için araştırdık.

Diyetisyen Kimdir?

Sağlıklı beslenme tarzını benimseyen ya da sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeyi amaçlayan kişilerin ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan bireyler olarak nitelendirilebilir. Diyetisyenler sağlıkla ilgili belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan örneğin kilo vermek isteyenler gibi kişilere de beslenme programı oluşturan kişiler olarak da tanımlanabilir. Diyetisyen hastanelerde, Uzun süreli bakım evlerinde, kliniklerde ya da kendi ofislerinde çalışabilirler. “Diyetisyen nedir? “sorusuna böyle cevap verilebilir.

Diyetisyenlerin Sorumlulukları

Diyetisyenden yapması beklenen danışanlarının beslenme düzenlerinde olumlu değişiklikler yaparak sağlıklı beslenme düzenine geçmeleri konusunda onları desteklemektir. Diyetisyenler sadece kilo alıp kilo verme ile ilgili çalışma yapmazlar. Diyetisyen sorumluluk alanlarını sizin için sıraladık.

  • Sağlıklı beslenme düzeni konusunda danışanlarına destek vermek ve beslenme sorunlarının çözümüne katkı sağlamak.
  • Yeme programlarını kişilerin tercihleri ve gündelik hayatlarına uyacak şekilde geliştirmek.
  • Oluşturduğu yeme programının etkilerini değerlendirip gerekiyorsa programı yeniden düzenlemek.
  • Besinin vücut fonksiyonlarını nasıl etkilediğini incelemek.
  • Hastanın gösterdiği gelişmeyi raporlandırmak olabilir.
  •  Hastanın iyileşmesini sağlamak amacıyla diğer sağlık çalışanları ile işbirliği sağlamak sayılabilir.
  • Spor profesyonellerine, performanslarını en verimli şekilde kullanmalarını sağlayacak beslenme programı hazırlamak ve verimli bir performans için doğru vücut ölçülerine nasıl kavuşabilecekleri hakkında önerilerde bulunmak.
  • Beslenmenin belirli hastalıkların önlenmesi hakkında danışanları ile konuşarak daha iyi beslenme şekline yönlendirmektir.
  • Hamile, yeni anne ve yaşlılardan oluşan danışanlarına diyetisyen olarak sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunmaktır.

Diyetisyenlerde Aranan Özellikler

Sağlıklı beslenme sektöründe diyetisyen sayısı fazladır. Üstelik sağlıklı beslenme süreci uzun bir yoldur. Sizi anlayan ve anlaşabileceğiniz bir diyetisyen bulmak sizin için daha faydalı olacaktır. Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmaları şarttır.  Danışanları ile sağlıklı bir iletişim kuran ve danışanını anlamak için aktif olarak dinleyen diyetisyen aranan özelliklere sahiptir demektir.

Diyetisyen olabilmek için gereken sınavlara girmek gerekir. Bunun başında, diyetisyenlik okumak için üniversite sınavlarına girmek gerekir. Sınavı girip diyetisyen için yeterli puanı alıp ilgili bölüm tercih edilmelidir. İlgili bölüme yerleştikten sonra üniversiteyi bitirip diyetisyen olunabilir. “Diyetisyen nedir?, Diyetisyen özellikleri nelerdir? “sorusuna cevap bu şekilde verilebilir.

Şimdi Alanında Uzman Diyetisyenlerden Randevu Alın

PANİK ATAK NEDİR?

Panik Atak aniden ortaya çıkabilen yoğun kaygı, endişe ve korku anlarında ki nöbete denir. Bu kaygı insan vücuduna zarar vermekle birlikte nöbet geçiren insan vücudunda bazı fiziksel belirtiler ortaya çıkmasına yol açar. Kişi gündelik hayatında çoğu zaman yoğun korku ve rahatsızlık duygusu yaşamaktadır. Yoğun korku duygusu kişiye negatiflik hissi yaratır hasta olan kişi kötü bir şey olacağı, öleceği ve delireceğini düşünmeye başlar. Bu yoğun korku içinde kişi doğal ortamdan uzaklaşmak isteyerek yalnız kalmak ister ve oradan uzaklaşır. Kaygı ve korku sebebiyle yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister.

Daha Fazla

BİPOLAR BOZUKLUĞUN NEDENLERİ

Uzmanlara göre bipolar bozukluk hastalığının kesin bir nedeni yoktur. Bununla birlikte bipolar bozukluk yaşayanlarda;  Beyin foksiyonlarında ve beyin yapılarında farklılıklar olabilmektedir. Genetik kalıntılar kişinin bu hastalığa yakalanmasında önemli bir faktördür. Tek yumurta ikizlerinde sadece birinde bu hastalık ortaya çıkabilirken diğerinde de kesin olarak ortaya çıkacak diye bir neden yoktur.

Ailesinde bipolar bozukluk olan kişiler olmayan kişilere göre daha fazla bu hastalığa yakalanmaktadır. Fakat ailesinde bipolar bozukluk olupta bu hastalığa yakalanmayan kişilerin olduğunu da unutmamak gerekir.

Daha Fazla

Zamanda Yolculuk – Yaş Regresyonu

Zaman algınız hem semptomlarınızın gelişmesinde, hem de ilerlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişi, geleceği ya da zamanın geçişini algılayış şekliniz hayatınızdaki sorunları nasıl ele alacağınızı etkiler. Bunu aklınızda tutarak, hipnoterapistiniz, zaman algınızı değiştirmenize yardımcı olacak bir dizi araca sahiptir: Sizi geçmişe geri götürür, geleceğe doğru ilerletir veya zamanın geçişiyle ilgili algınızı değiştirmenize yardımcı olur.
Daha Fazla

Parça Terapisi Tekniği

“Bir parçam…” veya “________yı (kötü bir alışkanlığı) bırakmak istiyorum. Ama içimdeki âsi bunu yapmama izin vermiyor.” ya da “bir şey beni zorladığında…” gibi cümleler kurarken kendinizi yakaladığınızda, zihninizin belirli bir davranışı yapmaktan sorumlu bir yönünü tanıyorsunuz demektir. Ya da duruma göre, bazı şeyleri engellemek isteyen zihin parçanız da olabilir. Hipnoterapistler danışanlarının birinden bu gibi bir ifade duyduklarında kullanabilecekleri çok iyi bir terapi tekniğine sahiptirler: Parça terapisi
Daha Fazla

Disosiasyon Nedir?

Hiç bir şeye yoğunlaşmışken zihninizin bir kısmının o sırada başka bir şey ile ilgilendiğini fark ettiniz mi? Zihninizin bir kısmını, belli bir şey düşünürken, diğer kısmını başka bir şey düşünürken yakalamadınız mı hiç? Konsantrasyonunuz başka yere odaklandığı için, herhangi bir şey yaptığınızda ve yaptığınızın da pek farkında değilken, otomatik pilota geçtiğinizi hiç deneyimlemediniz mi? Bunlar zihninizin birkaç parçaya ayrıldığı anları, her biri görünüşte, bütününden bağımsız olarak çalıştığı zamanları temsil eder. Bu ve benzeri durumlar zihninizin disosiasyonu (ayrışmayı) deneyimlediği zamanlardır.
Daha Fazla

Hipnoterapi ’de Kullanılan Araçlar – Doğrudan ve Dolaylı Telkinler

Belki de hipnoterapistin araç kutusu için oluşturulmuş en eski araç, telkin kullanmaktır. Hipnoterapi terminolojisinde telkin, bir şeylerin olacağı yönünde verilen bir talimat cümlesidir. Örneğin, hipnoterapist elinizin tüm duyumlarını kaybetmeye başladığını ve birazdan tamamen uyuşmuş olacağını telkin edebilir ya da bir dere kenarında, güzel bir bahar gününde yürüyüşe çıktığınız zamanlardaki gibi tamamen rahat hissetmenizi telkin edebilir.
Daha Fazla

Hipnoterapist Hangi Tekniği Kullanacağını Nasıl Karar Verir?

Hipnoterapistin hangi teknikleri kullanacağına nasıl karar vereceğinden bahsetmeden önce zihnimizin çalışma şeklini anlamalıyız. Zihnimiz karmaşık bir boru ağına benzetilebilir. Ve bu ağdaki her borunun kendine ait bir işlevi ve bir rotası vardır. Bazı borular birbirine bağlıyken, bazıları kendi başlarına çalışır. Yine, bazı borular çok küçükken diğer bir kısmı ise çok iyi gizlenmişlerdir. Ağın verimli bir şekilde işleyebilmesi için tüm bu boruların iyi çalışır halde olmaları sağlanmalıdır.
Daha Fazla