ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU PMS (premenstrüel sendromu)

Günümüzde kadınların arasında “Adet olacağım çok stresliyim, adet olmadan önce çok fazla yiyorum, adetim çok yakınken öfke nöbetleri geçiriyorum, sanırım adetim geliyor hiçbir şeyden zevk almıyorum, adet dönemlerime yakın zamanlarda nefes alamıyorum vb.’’ cümlelerin konuşulduğunu sıklıkla duyarız. Kadınların 21-31 gün arasında gerçekleşmesi beklenen adet döneminden 10 gün öncesine kadar dayanan adet öncesi gerginlik sendromu olarak adlandırılan bu süreç, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ele alınmalıdır; çünkü yapılan araştırmalara göre iklim değişikliğinden, ruhsal problemlerimize, vitamin eksikliğimizden, hormonal dengemize kadar birçok sebebi bulunmaktadır. Daha Fazla

Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum Kontrol Süngeri

Kadın vücuduna uygulanan doğum kontrol yöntemleri arasında doğum kontrol süngeri de oldukça rağbet görmektedir. Doğum kontrol süngerleri reçetesiz satılır ve uyuncu yüksektir. Kullanılması için ereksiyon gerektirmez. Doğum kontrol süngerleri yumuşak disk şeklinde köpükten yapılmış araçlardır. Rahim ağzını örten ve spermleri öldüren spermasit içeren doğum kontrol süngerlerinin cinsel hastalıklara karşı koruma gücü yoktur.
Daha Fazla

Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Adet düzensizliği birçok kadının sıkça karşılaştığı bir durumdur. Normal adet döngüsü 24-35 gün arasında gerçekleşir ve 5-7 gün sürer. Döngünün 21 günden kısa olmasına sık adet görme 35 günden geç olmasına da seyrek adet görme denir. Adet düzensizliğine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bunlar organik ve hormonel olabilir. Organik sebepler yaşla gelen menopoz, rahimde bir hastalık, kanser olarak sıralanır. Hormonel sebepler ise birçok neden bağlı gelişebilir. Örneğin doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, stres gibi.
Daha Fazla