HPV ( HUMAN PAPİLOMVİRUS ENFEKSİYONU) NEDİR? RAHİM AĞZI KANSERİ VE BELİRTİLERİ

 

Hpv virüsü her kadının hayatı boyunca bir kerede olsa karşılaşabileceği bir virüs türüdür. Cinsel yolla bulaşan bu virüs çok sinsi bir mikrop türü olup yıllarca fark edilmeden sizinle beraber yaşayabilir ve hatta kendiliğinden kaybolabilir. Hpv virüsü vajina bölgesinde siğillere neden olabilmektedir. Bazen de vücut dirençsiz kalıp Hpv virüsü ile savaşamaz ve bu sinsi virüs zamanla rahim ağzı kanserine dönüşür.

Oldukça sinsi olan bu virüsün aşısı mevcuttur. Hpv virüsüne karşı vücut bir bağışıklık kalkanı oluşturarak hastalık hiç fark edilmeden kayıp olabilir.  Hpv virüsünün vücuttan temizlenme süresi yaklaşık 2 yıldır. Vücut savunma mekanizması sayesinde bu virüsten kurtulur.

 

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Rahim ağzı kanseri çok tehlikeli bir kanser türü olup genellikle gelişmekte olan ülkelerde ve az gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı oldukça fazladır. Meme kanserinden sonra gelen 2. En yaygın kanser türüdür. Rahim ağzı kanserinde meme kanserine göre ölüm riski bir hayli yüksektir. Yapılan araştırmalara göre rahim ağzı kanseri bulunan kadında mutlaka Hpv virüsüne rastlanmaktadır. Her Hpv virüsü kanser değildir, Vücut mekanizmasından güçlü çıkan Hpv virüsleri vücuttan temizlenemezse rahim ağzı kanserine dönüşebiliyor.

 

Rahim ağzı kanserinde risk faktörleri

Genellikle 50 yaş üsttü kadınlardır. Bunun dışında 16 yaşından önce cinsel ilişkiye girmiş olmak, çok eşlilik, Hpv aşısını vurulmamış kadınlar, sigara alkol kullanımı, bağışıklık sisteminin düşüklüğü, sıkça yakalanılan viral enfeksiyonlar ve fazla sayıda yapılan doğum olarak bilinmektedir.

 

Rahim ağzı kanserinin belirtileri

ilk etapta anlaşılması gerçekten çok zordur. Hastalık ilerledikten belli bir süre sonra belirtiler baş göstermeye başlar. En önemlisi Hpv virüsünü fark etmek olacaktır ki bu virüs genital bölgede siğillere sebep olarak başlar. Bu yüzden Hpv virüsünü hafife almamalı aşısını vurulmalı ve düzenli kontrolden geçmelisiniz. Çok nadir olarak ilerlemiş rahim ağzı kanser türlerinde doktor muayenesi sırasında çıplak gözle görülecek şekilde tümör fark edilebilir.

  • Cinsel ilişki sırasında ve ya sonrasında oluşan kasık ağrıları
  • Düzensiz adet kanamaları
  • Adet kanmaları dışında gelişen ara kanamalar
  • Cinsel ilişki sonrası kan gelmesi (post koital kanama)
  •  Sırt ve bel ağrıları
  •  Yorgunluk ve halsizlik
  • İştahsızlık durumu
  • Sık sık pelvik ağrıları
  • Kilo kaybı
  • İdrar kaçırma ve kemik ağrıları olarak kendini göstermektedir.

 

Rahim ağzı kanserinde tanı ve tedavi

 

Rahim ağzı kanserini doktorunuzun yapacağı jinekolojik muayene sırasında, kolkoskopi ve smear testi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Smeat testi kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Bu yüzden her kadına senede bir defa smear testi yaptırmaları önerilmektedir. Şunu hiçbir zaman unutmayalım erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Rahim ağzı kanserinde tedavi hastalığın seyrine ve evresine göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 6 =